Telefon Projeleri Hk.

burak.sb

Üye
Merhabalar,

İnşaat ruhsatı için gerekli olan telefon projeleri için, Türk Telekom'un projelerimize vaziyet planına "Şartnameye uygun yere OBK koyulacaktır." diye yazıyor. (OBK: Optik Bağlantı Kutusu)

Oysa ben projelerimi CAT6 tesisat olarak hazırlıyorum. Planlarda ve kolon şemasında CAT6 varken, Türk Telekom vaziyet planına "Şartnameye uygun yere OBK koyulacaktır." yazıyor. Bana projeyi öyle hazırlattırıyor.

Bu konuda hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Türk Telekom altyapıyı değiştiriyor. şimdi altyapılar fiber optik. bina içi dağıtım ise cat6 fiber optik hattan cat6 dönüştürülmesi için OBK konulmalı. OBK ya bina içinde yer alır yada saha dağıtım kutusunda yer alır.

Cevabın için teşekkürler ademçelik.
Firmanın altyapı değiştirdiğini biliyorum. Burda yanlış olduğunu düşündüğüm uygulama şu:

Ben projemi cat6 iç tesisat olarak hazırlıyorum ve kat planında uygun yere BTK (Bina telefon kutusu) çiziyorum.
Ama Türk Telekom benim hazırladığım vaziyet planına "Şartnameye uygun yere OBK koyulacaktır." ibaresi ekliyor ve bu şekilde çıktı alarak projemi basmamı istiyor.
Bunu da yazarken Türk Telekom'dan bir yetkili imzalamıyor. Ben yazmış oluyorum. Sorumlu proje müellifi oluyor yani. Bir yerde BTK, bir yerde OBK yazmış oluyor :)

Burda 2 soru ortaya çıkıyor ?
1- Tesisat firması/Bina sahibi OBK mı, BTK mı tesis edecek?
2- Projemde iç tesisatı fiber optik kablo hazırlayamaz mıyım?

Türk Telekom projeye illa "Şartnameye uygun yere OBK koyulacaktır." yazmak istiyorsa bunu yetkili birinin imzalaması ve altyapı sağlanınca OBK tesis edilecektir gibi not yazmalı diye düşünüyorum.

Burda benim anladığım OBK'yı kendilerine maliyet olmasın diye bina sahibine sorumlu tutuyorlar.

1- Tesisat firması/Bina sahibi OBK mı, BTK mı tesis edecek?
OKB'yi türk telekom koyar. BTK'yı müteahhit koyar.

2- Projemde iç tesisatı fiber optik kablo hazırlayamaz mıyım?
alt yapı f/o ise gelen f/o hattını yani optik sinyali elektriksel (cat6)sinyale dönüştürülmesi gerekiyor. bunun için OKB şart.
ama alt yapı f/o değilse OKB'ye gerek kalmıyor.

Burda benim anladığım OBK'yı kendilerine maliyet olmasın diye bina sahibine sorumlu tutuyorlar.
bizde OKB ve hatta bina içi fiber optik kabloların döşenmesini de Türk telekom üstleniyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri