Telefon kulaklık girişinden gelen voltaj ile anahtarlama

Merhabalar

Telefon kulaklık girişinden aldığım voltaj ile anahtarlama devresi konusunda @kesmez arkadaş yardımcı olarak devre hazırlamıştı.Bu devreyi yapıp kullandım fakat bazı seslerde çalışıyor bazı seslerde çalışmıyor.Ses dosyasının sesini yükselttim, yüksek/açak frekans ses dosyaları denedim olmadı.Telefon son seste olması gerekiyor , sesini kıstığımda hiç çalışmıyor devre zaten.Rasgele video açtığımda videonun veya şarkının belli başlı yerlerinde , aynı ses düzeyinde uygun voltaj çıktığı için anahtarlama devresi çalışıyor.

Telefon kulaklık girişinden çıkabilcek en yüksek voltajı nasıl bir ses dosyasıyla alabilirim.Bir fikri olan var mı?

devreyi ekte gönderiyorum

Ekli dosyalar

• 1645075154662.png
    1645075154662.png
    145.9 KB · Görüntüleme: 32
  • 121212.png
    121212.png
    120.1 KB · Görüntüleme: 28
yük çıkışına bir toplayan yükselteç devresi kurarak çıkış gerilimini belli bir seviyenin üzerinde tutabilirsin. Ayrıca kapasitör ve bobin bağlayarak devrenin her dalgada açılıp kapanmasını engelleyebilirsin.

https://devreyakan.com/toplayici-yukseltec/

Zamanında yapmıştım bulabilirsem paylaşırım. Özetle 2 adet opampla ses seviyesini yeterli seviyeye yükseltip doğrultmuştum. Doğrultulmuş sinyalle de bir röleyi sürmüştüm.

Zamanında yapmıştım bulabilirsem paylaşırım. Özetle 2 adet opampla ses seviyesini yeterli seviyeye yükseltip doğrultmuştum. Doğrultulmuş sinyalle de bir röleyi sürmüştüm.
opampla yapmak telefonun güvenliği açısından güzel olabilir.Merakla bekliyorum

Birinci olarak @kesmez üyemizin tasarladığı devrede kullanılan 4,7uF'lık kondansatörünü 220uF gibi daha yüksek bir kapasitesi bulunan bir kondansatörle değiştirmek bahsettiğiniz probleme kısmen çözüm olabilir.

İkinci olarak editlediğim şemada görüldüğü gibi devredeki 10klık R1 direncine paralel bir kondansatör koymak da problemi kısmen çözebilir.

İkinci öneriyi denedikten sonra olumlu bir sonuç alınırsa devrede kullanılan D1 diyodunun 2 ucunu kısa devre ederek devrenin 0,3Voltun altındaki sinyallere de tepki vermesi sağlanabilir. Böylece daha düşük giriş sinyallerinde de devre çalışacaktır diye düşündüm ancak devrenin 0,6 voltun altındaki giriş sinyalleri Q1 transistörünü sürmeye yetmeyecektir. 0,6 Voltun altındaki giriş gerilimlerinde Q1 iletime geçmeyeceğinden anahtarlama imkanı olmayacaktır.

Son olarak da aşağıda şemasını vereceğim opamplı devreyi deneyebilirsiniz.

Verdiğim önerileri deneme imkanım olmadı. Vaktiniz varsa uğraşıp denersiniz. Umarım olumlu sonuçlar alırsınız.

Ekli dosyalar

• 1645075154662.png
    1645075154662.png
    160.6 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    43.4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Birinci olarak @kesmez üyemizin tasarladığı devrede kullanılan 4,7uF'lık kondansatörünü 220uF gibi daha yüksek bir kapasitesi bulunan bir kondansatörle değiştirmek bahsettiğiniz probleme kısmen çözüm olabilir.

İkinci olarak editlediğim şemada görüldüğü gibi devredeki 10klık R1 direncine paralel bir kondansatör koymak da problemi kısmen çözebilir.

İkinci öneriyi denedikten sonra olumlu bir sonuç alınırsa devrede kullanılan D1 diyodunun 2 ucunu kısa devre ederek devrenin 0,3Voltun altındaki sinyallere de tepki vermesi sağlanabilir. Böylece daha düşük giriş sinyallerinde de devre çalışacaktır diye düşündüm ancak devrenin 0,6 voltun altındaki giriş sinyalleri Q1 transistörünü sürmeye yetmeyecektir. 0,6 Voltun altındaki giriş gerilimlerinde Q1 iletime geçmeyeceğinden anahtarlama imkanı olmayacaktır.

Son olarak da aşağıda şemasını vereceğim opamplı devreyi deneyebilirsiniz.

Verdiğim önerileri deneme imkanım olmadı. Vaktiniz varsa uğraşıp denersiniz. Umarım olumlu sonuçlar alırsınız.

TLP741G, LM741CN, UA741CP ve UA714 - LM741 arasında ne fark var​

TLP741G mı tercih etmeliyim?​

lm741 ya da lm741cn ua741cp opamplarının üçünü de kullanabilirsiniz. tlp741g farklı bir şey, optokuplördür. Opamp değil.

peki BC238 npn transistör illa bp mi olmalı?

Ayrıca guc beslemesi 12 v yaziyor şemada , 2 v ile devre çalışacak midir?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri