Telefon Kablosu Sorunu

eki lehimle yaparsan sorun kalmaz

lehimledigim halde gene kopmalar var santral kabloda ek olmasın diyor en saglam kablo cat5 tlefon kutusunda eve cat5mi ceksem acaba

telekomla yasadıgım problem iç tesisattı en kaliteli kabloyu aldım 50 metre dışında aleminyum folyı içindee plastik var kabloları ayırıyor parazit önlemek içinmiş sizce iyi bir kablomu

telekomla yasadıgım problem iç tesisattı en kaliteli kabloyu aldım 50 metre dışında aleminyum folyı içindee plastik var kabloları ayırıyor parazit önlemek içinmiş sizce iyi bir kablomu

Bahsettiğiniz kablo yapısı,aşağıdaki resimdeki gibiyse,hattınızı,bina iç tesisatındaki olası parazitlerden(Asansör,büyük güçlü motorlar,vb.) ve etkileşimlerden(Elektromağnetik radyasyon) üzerindeki,rulo halinde sarılı bulunan,alüminyum absorbe edici ince tabakanın,Faraday kafesi görevini görmesi sayesinde,iç kısımlarında yer alan 3 veya daha fazla telli telefon kablosunu tamamen koruyup izole edebilecektir.Bu taktirde, seçiminizin mükemmel yapıldığını söyleyebiliriz.Bu tür ekranlı kabloların uygulamadaki kullanım amacı;radyo,teyp,vb.elektronik cihazların içindeki blendajlı kabloya benzer şekilde, kablonun içeriğini, parazitlere istenmeyen etkileşimlere karşı, kablo içindeki esas ana sinyali bozmadan koruyabilmek,orijinal şekilde muhafaza edebilmek amaçlıdır.

Detaylı bilgiyi ayrıca Shielded cable - Wikipedia, the free encyclopedia kısmında da, daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.Kolay gelsin.

726px-Shielded_wire_4F.jpg

evet aynı kablo sadece sarı bakır tarafı kararmıs gibi tam sarı degil peki o neden öle bir kaç kişiye sordum kursun bakır dediler

bir kaç kişiye daha sordum oksitlenmiş olabilir dediler 4 yıldır bu kablo depodaymıs tabi azının biri açikmiş ama saglam kablo diyorlar

Evet,dediğiniz doğrudur,Bakır kablonun üzerindeki CuO(Siyah,bakıroksit) katmanı,tıpkı kurşun üzerindeki koruyucu oksit tabakası benzeri,metali daha fazla derinden oksitlenerek aşınmaktan korur.Yani bakır üzerindeki siyah oksit iyi huylu,yeşil(CuCO3) ise kütü huylu(Karekterli) sayılıp,elinizdeki bakır kablo içeriği,ayrıca bağlantı yapılırken siyah oksitlerden temizlenip,kırmızımzı-sarı bakır kısmı iyice görününceye kadar kazınıp(Zımpara,maket bıçağı,vb.) bağlantıları,yine orijinal bakır bağlantıda olduğu şekilde kolayca, elektrik geçirgenliği sağlanmak suretiyle yapılabilir.Endişelenmenize gerek yoktur,yani kablonuz iyidir.Kolay gelsin.

Not:Bakır oksit(CuO) yalnızca, yalıtkan polietilen kablolar içinde,Bakır karbonat(CuCO3) ise, açık havada,nem(H2O) ve karbondioksite(CO2)'e maruz kalan çıplak bakır üzerinde oluşabilmekte.

Şimdiye kadarki tüm anlatımlarınızdan(Kablonun nizami seçilip,bağlantıların lehimle birleştirilmesi,vb) netteki hat kopmasının,yalnızca kablodan değil, başka nedenlerden de olabileceğini düşünmemize neden oluyor.Modeminize kadar olan tüm bağlantı hat geçme fişleri,splitter(hat ayırıcı),modem giriş ve çıkıştaki varsa olası hasarlanabilmiş ethernet bağlantılarını,ezilme,temassızlık vb. olası dış fiziki bozulmalara göre de,bir kontrol etmeniz,servis sağlayıcınızın verdiği internet hızının,binanızın telefon alt yapısına,elinizdeki modemin yapısına,tipine,teknik özelliklerine uygunluğunu da bir araştırmanız,bu arızanın esas kaynağını tespit edebilmede, bence daha iyi olacaktır.Telefon kablolarında devam eden parazitler,hışırtılar,internet bağlantısında olan kopmaların devam etmesine neden olacaktır.Ahizeyi kaldırıp,temiz,hışırtısız,parazitsiz bir sesi duymadığınız sürece de,tüm bu kopmalar devam edecektir,bunları bir şekilde sonlandırmanız gerekmektedir.Aslında,internet servis sağlayıcısından sorumlu teknik elemanlardan da gerekli olan desteği almalısınız.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Türk telekomdan teknik servis geldi binaya kadarki kablo telekomun kablosu hız ölçümü normal saglam kablo bina içine karişmiyorlar bina içine cekilen ise 0.30 kablo birde ek olunca VE 50 METRE GİBİ BİR KABLO MESAFESİ VAR büyük ihtimal ondan cünkü diger kabloları test ettim cat5 ve telefon uclarını hepsi normal teknik servis 0.90 kablo cek dedi ama 0.90 bulunmayan bir kablo bende gittim kaliteli kablo aldım koruyuculu parazit önleyici bakalım şimdi düzelcekmi

saolu dediginiz gibi oldu hallettim hızda cok guzel

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri