telefon hattındaki voltajı nasıl çevirebilirim??

i.sinaplı

Katılımcı Üye

iyiakşamlar

bildiğimiz gibi telefon telinde 60V'luk bir gerilim dalgalanması var tabi bu gerilim telefon çaldığı anda yukselmektedir tabi amperi düşüktür sanırım (mA) seviyesinde ....

Şimdi,benim soruma gelince elektrikler kesildiği zaman telefon sinyali halen aktifdir zayıf akım olmasına nazaran şimdi araya dc-ac konvertor koysam(220 v) gerilimli floresan lamba veya piyasada çok yaygın olan şeffaf led bağlasam nasıl bir sonuç alabilirim biliyorum, akımı yukseltmek gibi 1 ayrıcalığımız varmı bu arada ,elektrik kesildiği anda bir kublaj yapıp yapacağımız sistemi devreye almak istiyorum...
Arkadaşlar çözümlerinizi bekliyorum,ayrıca *******@hotmail.com adresimede mail atabilirsiniz 2günden beri bu konuyu düşünmekteyim..​
:confused:

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn şef 112,
bildiginiz gibi telefon haberleşme amaçlı bir sistem, 0.30 mm çiftli tel üzerinden baglantılar yapılmış, bu sistemden güç çekip evi , mahalleyi veya bir fabrikayı enerjilendirmek mümkün olmaz. Tlf hattına birkaçtane beyaz led baglayıp(20mA çekilerek) aydınlatma yapılabilir ancak tlf hattına bir yük baglandıgında santral sizin hattınızı meşgul olarak algılayıp hatınıza haberleşme amaçlı olarak baglantı kurmayacaktır. Sizi tlf la arayanlar ise hattınız meşgul oldugundan sayısaldan büyük ikramiye çıktı müjdesini vermekten mahrum olurlar....

sn şef 112,
bildiginiz gibi telefon haberleşme amaçlı bir sistem, 0.30 mm çiftli tel üzerinden baglantılar yapılmış, bu sistemden güç çekip evi , mahalleyi veya bir fabrikayı enerjilendirmek mümkün olmaz. Tlf hattına birkaçtane beyaz led baglayıp(20mA çekilerek) aydınlatma yapılabilir ancak tlf hattına bir yük baglandıgında santral sizin hattınızı meşgul olarak algılayıp hatınıza haberleşme amaçlı olarak baglantı kurmayacaktır. Sizi tlf la arayanlar ise hattınız meşgul oldugundan sayısaldan büyük ikramiye çıktı müjdesini vermekten mahrum olurlar....
çalışır yani,Telefon santrali aşırı yüklendiğnde santrale zarar verirmiyim acaba??
Senin kastından mahalleyi köyü beslemek değil sadece 15/20tane beyaz led diyod yakmak..Sistemi Nasıl Konverte ederim

Telefon meşgul çalsın problem olmaz Fax var neden olsa :)

Merhaba arkadaşlar şef112 arkadaş; ht2lgl yazdıkları doğrudur birebir katılıyorum.Bu söylediğiniz işlemi Telekom santrolında yapamazsınız yada kısa bir süre yapabilirsiniz.Sonra sizi arayanlar için hat meşgul olduğu gibi belli bir sürede telefonu açık bırakıldığından dolayı hattı korumaya almaktadır.Ama kısa süre size yeterli ise uğraşmaya değer.Kolaygelsin

zaten tel hatında telefon acılınca 8v ta düşer zil sinyali 80v
normalde kapalı iken 42 v var eyub bakanında söylediği gibi beli bir süre sonra oda kesiliyor korumaya geçiyor

bunu yapmam mümkün değil cünkü fleurensan lambayı yaktığında telefon trafından daha yüksek bir akım çekmek ister telefon hattının akımı çok düşüktür ve daha fazla akım çekmek istediğinde de telekom tarafından hat korumaya alınır bence sen günej enerjili bir sistem yap daha verimli olur

bunu yapmam mümkün değil cünkü fleurensan lambayı yaktığında telefon trafından daha yüksek bir akım çekmek ister telefon hattının akımı çok düşüktür ve daha fazla akım çekmek istediğinde de telekom tarafından hat korumaya alınır bence sen günej enerjili bir sistem yap daha verimli olur

HOCAM ÇOK GÜZEL SOYLUYOSUN DA ŞU kış gününde güneşi zor gordüğüm için boyle 1 metod aklıma geldi ama başaramayacam galiba güneş enerjisi nin kuruluş maliyeti çok yuksek ilk once onu araştırdım......

telefon hattının akımı mA seviyesinde dediğim gibi araya hat trafosu koysak GÜCÜ yüksek ona da güçlü 1 koruma devresi yapsam randıman alamayız mı?* sizce

paylaşımlarınız için teşekkür ederim herkese..ama bu sistem sonradan benimde aklıma yatmadı yinede bilgi sahibi oldukk

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar,

Bu telefon hattında çalmadan 48 volt dc,, çaldığında ise, 110 volt ac olduğu yazıyor. Ben avometre ile ölçtüğümde çalmadan ne 48 volt ölçebildim, nede çaldığında 110 volt ac ölçebildim. Çaldığında en fazla 95 volt'a kadar çıktı. İnternette herkes farklı bir şey yazmış. Anlamadım gitti. birde bu telefon hattındaki amper tam olarak kaçtır. Bir arkadaş normal ampül yaktığını söyledi.

Sn morbeyaz bu yazdıklarımız aşağı yukarı voltaj seviyeleri .Her bölge santralına göre değişebilirler.normalde 38 volt tan 55 volta kadar dc gerilim olabilir.çaldığında ise 80 volttan 120 voltlara kadar ac voltaj çıkar.iç direnci yüksek avometrelerle bunu mutlaka ölçersiniz.Ama telefon açıksa bu cd voltajı ölçemezsiniz 5 voltlara kadar düşer.Normal ampılden kaztınız nedir anlayamadım ama bu şekilde hatta yüklendiğinizde telekom tarafındaki korumayı yada sigortayı attırırsınız dikkatli olun.

Telefon hatlarında kullanılan normalde 48 VDC, telefonun çalması anında ise 96-120 V AC bir gerilim oluşur diye biliyorum. Bu gerilimleri ayırt edip çevirebilecek bir cihaz geliştirlmesinin ne kadar uygun olacağıda düşündürücüdür. Telefon hatlarında iletilen sesler bir kaç eleman ile ana beslemeden ayırılıp dinleme işlemi yapılabilir ancak telefon hatlarındaki enerji başka bir cihazı çalıştırmaya yetmeyecek kadar az kapasiteye sahiptir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri