Telefon cihaz kontrol devresi motor bağlantısı

Merhaba.Bence bunlara hiç gerek yoktur.Siemens 3TA20 (20 amper) kontaktörünü siz bence satın alın.Telefon kontrol devresinde mevcut mini röledeki NO ve NC (Normalde açık/kapalı) kontaklar cihazdan tam bağımsız,cihaz üzerinde monteli 12 volt röle ile zaten tam olarak izoledir.Yani güç kaynağı seri olarak bir kontaktörü bu mini röle üzerinden tam beslerken,besleme akımı voltajı ister 12 volt dc isterse 220 vac olsun bu asıl tel. kontrollü olan devreye hiçbir zararının olması zaten hiç söz konusu değildir.

Sistem olarak Tempature Control (Dijital sıcaklık ölçen ve mini rölesi çıkışı harici cihaz,motor kontrolü için arkasında olan) cihazıyla ayni 2 kW'lık bir soba veya bir 220 vac'lik bir motoru çalıştırmaya benzer bu durum,çok farklı değildir.Küçük röle (12 voltluk) seri akımı büyük motor akımlarını açıp kapayacak 3TA20 kontaktörünün 220 vac bobinin akımını açıp kapatacak,sonuçta telefonla "küçük 12 voltluk röle-kontaktör-motor" ilişkisi bu cihaz kumandasıyla sağlanabilecektir.Hepsi budur.

Bu çizilen şemadaki gibi güç kaynağı dc olmayıp şebekedeki faz (P) ve nötr(N) ucunnun bu noktadan girişi şeklinde de olacak,kontaktöre 12 volt dc minik röleden yine seri olarak geçip gelen 220 vac,kontaktörün 220 vac bobini tam enerjilendiği anda motor kontaktörlerinden geçen ayrı (Bağımsız 2. bir hat) bir Şebeke akımı P,N ile çalıştırılmış olacaktır.Yani P,N şebeke akımı 2 yerde kullanılacak,hem 12 volt rölede seri bir güç kaynağı olarak,hem de 220 vac'nin kontak çıkışlarından seri olarak çıkıp şebekeden gelen P,N akımı ile bu motoru cihazla koordineli olarak tam çalıştırırken.Motor 20 amperden de fazla örneğin 30-40 amper çekiyorsa kontaktör kontakları buna tam dayanacak üst serilerden seçilmelidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
peki diyelim ki rölenin üstünde 250 VAC yazıyor direk 220 yi bağlasak eminmisiniz bu şekilde sağlıklı çalışacağından ?
devrede 7805 ve BD135 var bu kadar yüksek gerilime dayanırmı sizce ? benim tereddütlerim var ...

Evet,kesin olarak çalışır,ayni şekilde ayni sistemle çalışan Dijital Tempature Control cihazıyla bu şekilde oda sıcaklığını 3TA20 kontaktörle cihaz üzerindeki mini röle kontakları ısınıp,yapışıp da bir zarar görmesin diye uygulamıştım.Uyguladığım bu fanlı elektrik sobası 2 kW'lıktı ve kontaktörden geçen 220 vac ve mini röleden geçen 220 vac kontaktör bobinine gidip kontrolü kusursuzca,sorunsuzca da sağlamıştı.

Bu sorunsuz şekliyle de çalışmasına tam olarak kefilim,çünkü uygulayan bizzat bendim,1990'da ev odası içindi.Ama ikna olup bunu kavrayabilmek için isterseniz çalışma şemasını tarayıcıdan bir kağıda basitçe çizip hemen çıkartabilirim.Kolay gelsin.

LalE50.jpg

peki şöyle yapsak şimdi bağlantı şemamızda röle ve devrenin beslemesi birlikte oluyor şöyle olsa devrenin beslemesi ayrı rölenin cihaz bağlantısı ayrı yapılsa nasıl olur ? mesela derenin beslemesine direk 12 V adaptçr bağlasak röleye farklı şekilde 220 24 V v.s istediğimiz cihazı bağlasak nasıl olur daha sağlıklı olmaz mı ???

peki şöyle yapsak şimdi bağlantı şemamızda röle ve devrenin beslemesi birlikte oluyor şöyle olsa devrenin beslemesi ayrı rölenin cihaz bağlantısı ayrı yapılsa nasıl olur ? mesela derenin beslemesine direk 12 V adaptçr bağlasak röleye farklı şekilde 220 24 V v.s istediğimiz cihazı bağlasak nasıl olur daha sağlıklı olmaz mı ???

Devrenin mini röle seri beslemesini 12 volt dc ile yaparsanız o zaman bu kontaktörün 220 vac bobinini hiç enerjilemeyiz,kontaktör kulanmamız da hiç mümkün olamaz.Oysa bu motor yüksek amperler çekerek de tam çalışacaksa eğer kontaktör mini röleden hemen sonra da şarttır.Bağlantı şeklini üstte vermeye çalıştım.

Şebeke hattı girişte bir klemenste tam iki kola paralel olarak gelen faz ve nötr'den alınıp,bir de adaptör beslemesi için buradan alınıp,cihaz içinin özel kendi beslemesi için,(bunu devre şemasına ayrıca eklemedim ben), devreniz bir de telefon kont. kartının kendi devresi için söylediğiniz gibi ac/dc adaptörle veya harici bir aküyle (ara sıra şarj olup devamlı şarjlı tutulan) dışarıdan şebekeden tam bağımsız da çalıştırılabilir.Buradaki cihaz için gerekli olan dc besleme hattındaki bu seçim size kalmıştır.

NOT: Bir de belki de gördüğünüz üzere burada birbirinden hiç elektriki teması olmadan çalışan tam 3 ayrı devre vardır.İkisi şebeke (Birbirinden tam ayrı) ve bir de cihaz iç beslemesi için adaptörle gelen dc besleme devresidir.Her üçü de birbiriyle bir elektriki teması olamadan çalışır şekliyle toplamda bakılınca tam bir bütün (Sistem) olarak tel kumandasıyla uzaktan çalışabilecektir,mevcut bu haliyle.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Devrenin mini röle seri beslemesini 12 volt dc ile yaparsanız o zaman bu kontaktörün 220 vac bobinini hiç enerjilemeyiz,kontaktör kulanmamız da hiç mümkün olamaz.Oysa bu motor yüksek amperler çekerek de tam çalışacaksa eğer kontaktör mini röleden hemen sonra da şarttır.Bağlantı şeklini üstte vermeye çalıştım.

Şebeke hattı girişte bir klemenste tam iki kola paralel olarak gelen faz ve nötr'den alınıp,bir de adaptör beslemesi için buradan alınıp,cihaz içinin özel kendi beslemesi için,(bunu devre şemasına ayrıca eklemedim ben), devreniz bir de telefon kont. kartının kendi devresi için söylediğiniz gibi ac/dc adaptörle veya harici bir aküyle (ara sıra şarj olup devamlı şarjlı tutulan) dışarıdan şebekeden tam bağımsız da çalıştırılabilir.Buradaki cihaz için gerekli olan dc besleme hattındaki bu seçim size kalmıştır.

NOT: Bir de belki de gördüğünüz üzere burada birbirinden hiç elektriki teması olmadan çalışan tam 3 ayrı devre vardır.İkisi şebeke (Birbirinden tam ayrı) ve bir de cihaz iç beslemesi için adaptörle gelen dc besleme devresidir.Her üçü de birbiriyle bir elektriki teması olamadan çalışır şekliyle toplamda bakılınca tam bir bütün (Sistem) olarak tel kumandasıyla uzaktan çalışabilecektir,mevcut bu haliyle.Kolay gelsin.

anlıyan birisi kısa ve öz şekilde anlatabilir mi valla usta kafam karıştı arap saçına döndü bu iş ben şimdi müşterime nasıl izah edecem bu durumu ??

Merhaba.Çok kısa ve işin özünü anlatmaya çalışayım o halde size,ama kendi yaptığım kontaktörlü basit bir sistemi baz alıp ama,elektronik röleleri (SSD'leri) hiç de ele almadan sesli animasyonla (Benzetimle) anlatıyorum o zaman.

Cihaz kontrol kartı>adaptörle besleme (OKEY,esas cihaz
çalıştı.)

Telefondan sinyal geldi,mini röle NO,NC kontakları yer değiştirdi (Tık,tık sesle) (OKEY,rölede bir problem yok.)

Röle çıkışından giden ac 220 volt NO ve NC kontağından kontaktör 220 volt bobine girdi mi? (OKEY,girdi,kontaktör bobini tam sağlamdır,çünkü kontakları tak diye kapatıp üst nüveyi kendine çekti.)

Kontaktör kontaklarından şebeke seri olarak motora gitti mi? (Evet,sn.ustam motor dönmeye de başladı,sistem tam olarak çalışıyor!)

Sistemin Çalışma Prensibi:
Kontrol devresi>Tel. Sinyalinin gelmesi>Mini Röle>Mini röle kontaktör ara elektrik bağlantısı kurulması>Kontaktör bobinine akım gitmesi>Kontaktör Kontaklarının Birbirine Temas Etmesi >Motorun Enerjilenmesi (Hareketi)

Mini röle: Örneğin yaygın olarak 12,9,6 volt dc.lik bobin besleme güçleriyle izole edilmiş 250 vac kontak hattını açar kapar.

Kontaktör: Daha fazla kontaklarından amperi (Dolayısyle de gücü) geçirmek için yapılmış elektromekanik indirekt(ikincil) çalışan anahtarlardır.220 vac bobin çekimiyle yine 220 vac veya 380 vac motor (tek,3 fazlı) çalıştırma kumandasında kullanılırlar.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba.Çok kısa ve işin özünü anlatmaya çalışayım o halde size,ama kendi yaptığım kontaktörlü basit bir sistemi baz alıp ama,elektronik röleleri (SSD'leri) hiç de ele almadan sesli animasyonla (Benzetimle) anlatıyorum o zaman.

Cihaz kontrol kartı>adaptörle besleme (OKEY,esas cihaz
çalıştı.)

Telefondan sinyal geldi,mini röle NO,NC kontakları yer değiştirdi (Tık,tık sesle) (OKEY,rölede bir problem yok.)

Röle çıkışından giden ac 220 volt NO ve NC kontağından kontaktör 220 volt bobine girdi mi? (OKEY,girdi,kontaktör bobini tam sağlamdır,çünkü kontakları tak diye kapatıp üst nüveyi kendine çekti.)

Kontaktör kontaklarından şebeke seri olarak motora gitti mi? (Evet,sn.ustam motor dönmeye de başladı,sistem tam olarak çalışıyor!)

Sistemin Çalışma Prensibi:
Kontrol devresi>Tel. Sinyalinin gelmesi>Mini Röle>Mini röle kontaktör ara elektrik bağlantısı kurulması>Kontaktör bobinine akım gitmesi>Kontaktör Kontaklarının Birbirine Temas Etmesi >Motorun Enerjilenmesi (Hareketi)

Mini röle: Örneğin yaygın olarak 12,9,6 volt dc.lik bobin besleme güçleriyle izole edilmiş 250 vac kontak hattını açar kapar.

Kontaktör: Daha fazla kontaklarından amperi (Dolayısyle de gücü) geçirmek için yapılmış elektromekanik indirekt(ikincil) çalışan anahtarlardır.220 vac bobin çekimiyle yine 220 vac veya 380 vac motor (tek,3 fazlı) çalıştırma kumandasında kullanılırlar.Kolay gelsin.

eyvallah usta saol aydınlattığın için ..
siz elektrik mühendisiminiz acaba ?

eyvallah usta saol aydınlattığın için ..
siz elektrik mühendisiminiz acaba ?

Hayır mak.müh.'siyim ama mesleğimde elektrikle çok fazla da uğraştım.İşle ilgilendiğim yerlerde (Özellikle de şantiyelerde) hem hobi hem de işin gereği elektrikle (Elektronikle ise son senelerde evde amatör olarak daha çok uğraşıyorum,bunu belki de biliyorsunuz ) çok fazla ilgilenmek zorunda da kaldım.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri