Teknolıjık aletlerin masumlulugu

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Aslında bu çok spesifik bir konu ve forumda yer almalı mı açıkçası bilmiyorum ama bir iki satır yazmak gerekirse...

Öncelikle sayın @zeybek verdiğiniz link için teşekkürler biraz okudum ana hatları ile bilgi veren bir yazı gibi lakin özellikle "telefon dinlenmesi nasıl anlaşılır" maddesi gerçeklerden çok uzak 1980 lerde analog hatlara yapılan "saplamalardan" kalan bilgilerle yazılmış.Bu maddelere güvenerek günümüzde dinleniyor yada dinlenmiyor demek insanı yanlışa sürükler.

Günümüz teknolojilerinde ortam dinlemesi (kiminde dinlediği ile orantılı olarak) o kadar teknoloji temelli oldu ki mantık sınırlarını zorluyor nerede ise.

Şu bir gerçek ki ortamda bulunan ve üzerinde sensör vazifesi görecek kamera mikrofon taşıyan her cihaz potansiyel bir dinleme cihazıdır.Buna kolunuzdaki akıllı saatten tutunda Tv'nize ordan akıllı lambanıza masumane gözüken küçük çocuğunuzun oyuncaklarına kadar tüm akla gelebilecek elektronik aletler dahil.

Bunlar aşağı yukarı hepimizin tahmin edebileceği şeylerdir mutlaka ama işin vardığı boyut artık çok daha fazla. artık fiziki bir altyapıya gerek duymadan da dinleme çok rahat yapılıyor.Özellikle ev/iş yeri gibi yerleri camdaki titreşimleri algılayarak çalışan lazer tabanlı dinleme aletleri ve ileri derecede hassas mikrofonlar (bunların depremde arama kurtarma faaliyetleride kullanılan türleri var bizde ve iş yerinde test için kurduğumuzda çok alakasız kişilerin konuşması rahatça anlaşılıyordu). Yani evinizin dış cephesi yada alt üst katları gibi bir ortama bunlar kurulunca ve ileri derece filtreleme sistemleri ile kullanınca dinleyecek kişi yada kurumların ortamınıza fiziki bir nesne sokmasına gerek kalmıyor.

Birde bunun üzerine Snow'denin belgeleri ile açığa çıkan bilgisayarların herhangi bir internet/ağ bağlantısına sahip olmadan dinlenebilmesi çıktı.Yıllarca dışarı ile bağlantısı olmayan bilgisayar güvenlidir diye düşünür ve söylerken sonradan öğrendik ki NSA bunu aşalı yıllar olmuş.

Hasılı günümüzde "kimse beni dinleyemez" demek abes oldu.Bunun için ya sağır odaya sahip olmanız gerek yada yerin baya altına inmek ve orayı izole etmek.

Buraya kadar işin teknik tarafı..

Birde toplumsal tarafı var.Kimse sıradan benim gibi insanları yukarıda sayılan ekipmanlarla durduk yere sizi dinlemez.Bu hem masraflı hemde risklidir.Lakin bizim toplumda şehir efsanelerinden dolayı iş saçma boyutlarda değerlendiriliyor.Büyük Veri toplayan şirketlerin reklam amaçlı yada sosyal toplum analizi temelli (yukarıdaki yazıda da geçtiği üzere cep telefonu/bilgisayar/tablet) yapılan dinlemeler kişi odaklı değildir herkesten bir parça veri alarak bir analiz ortaya koyarken bizde bu tür dinlemeler kişisel algılanıyor.Sonra Cem Yılmaz'ın tabiri ile "CIA beni dinliyor" espirisine dönüyor iş.

Bu konuda kişisel yada ticari çekinceleriniz varsa profesyonel yardım almak lazım.Yoksa bizde olduğu gibi APK/uygulama kurarken her şeye evet deyip sonra dinleniyorum diye şikayetçi olmak doğru bir şey olmuyor.

Sayın arkadasım, forumda az zamanda cok konuslan ve silinen bir konudan bilginiz varmı bilmiyorum. Bir üyemiz, sıva altındakı elektrık kablolardan kamera vs ıle ızlendiğini, dinlendiğini yazmıs ve care sormustu. Bu konuda arkadaslarımızın olamaz demelerıne ragmen kararında ısrarcı idi, konu sizinde dediğiniz gibi bir şehır efsanesıne döndu ve konu kapatıldı. Orada bende , laptop, pc , akıllı telefon gibi cıhazlarına dıkkat etmesini, root, format vs, tavsıye etdımdi, ama onada ıtıraz etmişti. Bu yazıyı dun gece tekrar gördum belkı ıkna edici olur dıye paylaştım. Satır satır dogru olması elbetde mümkün değil.

İlginize teşekkur ederim.

Sayın arkadasım, forumda az zamanda cok konuslan ve silinen bir konudan bilginiz varmı bilmiyorum. Bir üyemiz, sıva altındakı elektrık kablolardan kamera vs ıle ızlendiğini, dinlendiğini yazmıs ve care sormustu. Bu konuda arkadaslarımızın olamaz demelerıne ragmen kararında ısrarcı idi, konu sizinde dediğiniz gibi bir şehır efsanesıne döndu ve konu kapatıldı. Orada bende , laptop, pc , akıllı telefon gibi cıhazlarına dıkkat etmesini, root, format vs, tavsıye etdımdi, ama onada ıtıraz etmişti. Bu yazıyı dun gece tekrar gördum belkı ıkna edici olur dıye paylaştım. Satır satır dogru olması elbetde mümkün değil.

İlginize teşekkur ederim.

Sayın @zeybek

O arkadaşın açtığı bilgi vermeyen sadece vehime dayanan konuda bir kaç satır karalamıştım ve söylediğiniz her şeyde sizinle hemfikirim.

Benim üstte yazdığım yazı ise konuyu biraz daha açmak ,detaylandırmak adına idi.

Size cevap vermek ,yada yazdıklarınızı çürütmek gibi bir niyetim asla yoktu.Eğer böyle anlaşıldı ise kusuruma bakmayın,anlaşılabilir yazamamamdan kaynaklıdır.

Ayrıca ben teşekkür ederim.Tekrar kusuruma bakmayın.Selam ve saygılar.

telefon-dinlemesi-nasil-anlasilir.jpg

bunu yapaydı...

Atölyede mini vızvız ile hassas iş işliyorum çay paydosu instagramda gezeyim dedim, çıkan reklam :confused:

( elimde aynısının farklı markası var, nette de bir arama yapmışlığım yok)
Tlf kamerasını da kapatan kılıflar tercih edilmeli

A79772A8-CD56-4C84-999E-6A5ADDCE6E47.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri