Teknik resim için kalem ve pergel tavsiyesi eski bir Rotring isograph

Hâla Pergel kullanımı varmı?

Elle çizim yaparken neyle düzgün dairesel
formlar çizebiliriz? 🙈😂
Tekerlek gibi pergel de eskimez. 😎ᘛ⁐̤ᕐᐷ

Elle çizim yaparken neyle düzgün dairesel
formlar çizebiliriz? 🙈😂
Tekerlek gibi pergel de eskimez. 😎ᘛ⁐̤ᕐᐷ
Onu soruyorum sayın ustam. Elle çizim yapılması tuhafıma gitti. Tamamen pc ye dönmüştür diye düşündümdü

Onu soruyorum sayın ustam. Elle çizim yapılması tuhafıma gitti. Tamamen pc ye dönmüştür diye düşündümdü
benim gibi yoksullar ve makinesi modellemeyi kaldırmayan (hoş kaldıran bir makine alsam bile kullanmasını öğrenmem üüüüü üüü .....) yaşlı başlı adamlar mesela değil mi? şimdi önümüzdeki yaza denize indirmek istediğim tekneyi modellemek için ve dahi yapmak için; gönye lazım (okulda kullanılan değil) pergel lazım, mastar lazım, monta çivisi lazım, karelemek ve eğri için bilimum yerde kullanmak için kalem lazım. 2B hayatta olmaz, hem siyah hem kırmızı lazım. artık kolayladık hesap makinesi diyecektim o da telefonda var. bir de çırak mı alsam yanıma ne. şaka bir yana ben eski usul el terazi göz nizam olarak yapacağım. her halde malzeme parasını yılbaşına kadar biriktiririm. yıl başından sonra aşama aşama fotoları benden bekleyiniz.

Bu konuda bir iki kelam etmek isterim..

Teknik resimde çizimi elle yapacaksanız tabi ki kalem kalitesi önemli ama nedense daha az dikkate alınan ve kalemden daha önemli bir şey var. Uçların kalitesi ve standartı.

Özellikle teknik resme yeni başlayan arkadaşlar meşhur kırmızı halkalı kaleme yada sete hemen sahip olmak istiyorlar ama çoğu uçların sertliği/yumuşaklığı ve kalitesi gibi şeyleri bilmiyor yada umursamıyor. Sonra çatır çatır kırılan ve bir sonraki sefer kötü iş yapan uçlar, silmekten heder olmuş A3/A4 kağıdı kötü bir görümünle baş başa kalınıyor.

Arkadaşlar tavsiyem H Serisi nedir B serisi nedir, kalınlık ve incelik nasıl sembolize edilir, örneğin 2H ile 6H arasındaki fark nedir onu bir öğrensinler önce. Çizimin ihtiyacına göre uç kullanmayı ve seçmeyi öğrenince kalemin kalitesine geçerler.

Bu konuda bir iki kelam etmek isterim..

Teknik resimde çizimi elle yapacaksanız tabi ki kalem kalitesi önemli ama nedense daha az dikkate alınan ve kalemden daha önemli bir şey var. Uçların kalitesi ve standartı.

Özellikle teknik resme yeni başlayan arkadaşlar meşhur kırmızı halkalı kaleme yada sete hemen sahip olmak istiyorlar ama çoğu uçların sertliği/yumuşaklığı ve kalitesi gibi şeyleri bilmiyor yada umursamıyor. Sonra çatır çatır kırılan ve bir sonraki sefer kötü iş yapan uçlar, silmekten heder olmuş A3/A4 kağıdı kötü bir görümünle baş başa kalınıyor.

Arkadaşlar tavsiyem H Serisi nedir B serisi nedir, kalınlık ve incelik nasıl sembolize edilir, örneğin 2H ile 6H arasındaki fark nedir onu bir öğrensinler önce. Çizimin ihtiyacına göre uç kullanmayı ve seçmeyi öğrenince kalemin kalitesine geçerler.
Direk tombow marka HB önerdi hoca
Teknik resim dersi genelde iki bölümden oluyor 1 ve 2 diye, 1. Dönem bazı üniversitelerde AutoCAD ile oluyormuş bizim ünide elle, 2 dönem direk solidworkse başlıyoz

Direk tombow marka HB önerdi hoca
her tavsiye ve olabilirlik aynı değildir. tombow bilirim. ama elinin bastırma ayarını bilemem değil mi? öğrenmek pahalıdır, ucuzlatmak için tavsiyeden önce kendini tanımalısın. el becerisi olarak. sonra yumuşaktan serte hangi kalemi nasıl kullanacağını öğreneceksin. pahalı ve kalitesi sonra alır yersin. birde el ile çizim 3d yi geliştirir. sonradan makinede çizime geçsen bile.

Pergel için bu
https://www.trendyol.com/sudor/pergel-trilin-buyuk-set-pr04-p-33150786
Artıları trilin,bir ayağı kırılan tip ,rapido benzeri takılması için aparat.
Çizim için Rotring 500 ya da daha ucuz Rotring Tikky de alabilirsin.Rotringin kötü malını görmedim.
Elle çizim yapılmadan bilgisayar destekli çizim öğrenimine geçilmiyor, ben mesela sadece elle çizim öğrendim okulda 30 sene önce, bilgisayarlar yaygınlaşınca müfredat ona göre yeniden değişti takip ettiğim kadarıyla.
Elle çizim olmazsa olmazı bu işlerin bir çok yeteneğinizi geliştiricektir .Başarılar dilerim,parçası kaybolan rapidonun parçaları bulunuyordu eskiden İstanbul Cağaloğlu'nda aklınızda olsun.
Not:Makina Ressamlığı mezunuyum.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri