Teknik resim için kalem ve pergel tavsiyesi eski bir Rotring isograph

Iammy

Üye
Normalde okul kırtasiyesinde direk derste ihtiyaç olacak herşey set halinde satılıyor fakat üst sınıflar özellikle setteki kaleme ve pergele para vermemeli çok dandik olduğunu söylediler. O sebeple çizim kalemi ve pergel bakıyorum.

İkinci konuda evde babamın üniversite zamanında kalma yaklaşık 20 yıllık bir Rotring isograph .50 lık kalem buldum derste işime yaramicak sadece mekanik kurşun kalem kullanılıyomuş ama merak ettim kullanımını sağlam olup olmadığından emin değilim bir gün boyunca suda beklettim içindeki kurumuş mürekkep çıktı gibi özel mürekkebi varmış ama bende şuan yok deneme amaçlı dolma kalem mürekkebi kullansam olur mu

Hocam kalem tavsiyesi isterken normal mekanik uçlu kalem için bakıyorum.
Onun dışında şu otoclub forumdaki konuda kalemin arkasını açıp iğnenin çıkarılıp temizlenmesi diyordu tam olarak neresini açmam lazım onu anlayamadım

YouTube da Rotring isograph cleaning diye aratirken kalemin sökülüp nasıl iğnenin nasıl çıkarılabilecegiyle ilgili bir kaç video buldum en net gösteren şu video
Diğer videolarda adamlar hep bir tasa şu koyup onun içinde yıkıyorlardı bende ne gerek var deyip lavabonun başına gittim sıcak suyu açtım ve videodaki gibi sökmeye başladım derken 1.16 dakidaki arkadaki kapak sökünce kenaraya koydum. Lavabonun kenarından yuvarlanarak delikten içeriye girdi🥲🥲🥲
Hemen tornavidatyla lavabonun giderini söktüm belki bir dirsek veya filtre gibi bişey vardır diye ama o parça kanalizasyondan uzun yolculuğuna başlamış bile

Bende unuttum rapido temizliğini videosu yardımcı olur umarım.
Pergel hep problemdir eskiden Kin marka Çek yapımı meşhurdu en iyisi oydu, tabi ülkeler dağılınca ismi felan değişti herhalde Südor marka rapido takma aparatlı pergel seti işini görür sanırım.
İçindeki parçaların yedeği felan satılıyordu İstanbul Cağaloğlu'nda Rapido takımları için araştırmak lazım.Kolay gelsin.
Not: Rapido satan büyük mağazalarla iletişime geç eksik parçayı satma ihtimalleri olabilir.

Bende unuttum rapido temizliğini videosu yardımcı olur umarım.
Pergel hep problemdir eskiden Kin marka Çek yapımı meşhurdu en iyisi oydu, tabi ülkeler dağılınca ismi felan değişti herhalde Südor marka rapido takma aparatlı pergel seti işini görür sanırım.
İçindeki parçaların yedeği felan satılıyordu İstanbul Cağaloğlu'nda Rapido takımları için araştırmak lazım.Kolay gelsin.
Not: Rapido satan büyük mağazalarla iletişime geç eksik parçayı satma ihtimalleri olabilir.
Hocam şurda bi karışıklık olmuş derste rapido kalem kullanmıcaz ben sadece evde o kalemi buldum denemek için temizleme çalışıyordum.
Derste normal Rotring 500, 800 tarzı kalem kullanıcaz ama hangisini almalıyım kaliteleri nasıl bilmiyorum ondan sordum pergel olarak okuldaki sette kurşun kalem sabitleme li dandik plastik pergel vardı onun yerine daha kaliteli birşey bakıyorum

YouTube da Rotring isograph cleaning diye aratirken kalemin sökülüp nasıl iğnenin nasıl çıkarılabilecegiyle ilgili bir kaç video buldum en net gösteren şu video
Diğer videolarda adamlar hep bir tasa şu koyup onun içinde yıkıyorlardı bende ne gerek var deyip lavabonun başına gittim sıcak suyu açtım ve videodaki gibi sökmeye başladım derken 1.16 dakidaki arkadaki kapak sökünce kenaraya koydum. Lavabonun kenarından yuvarlanarak delikten içeriye girdi🥲🥲🥲
Hemen tornavidatyla lavabonun giderini söktüm belki bir dirsek veya filtre gibi bişey vardır diye ama o parça kanalizasyondan uzun yolculuğuna başlamış bile
öncelikle geçmiş olsun, demek ki adam daha evvel bu işlerin lavaboda olmayacağını öğrenmiş ve tasta temizlemiş. sana pahalı bir ders. şimdi malzeme kalitesine gelelim. üç yüz liralık saatte zamanı gösterir; üç yüz bin liralık saatte zamanı gösterir. üç yüz bin liralık araba da seni istediğin yere götürür; üç milyonluk araba da, bir de yazarın dediği gibi her daktilosu olan yazar olamaz. ara güler ustanın da dediği gibi her makine sahibi de fotoğraf sanatçısı olamaz. yani güzel insan takım çalışır el öğünür. kalite burada sana en iyi hizmeti verendir. istersen dikkate al.

öncelikle geçmiş olsun, demek ki adam daha evvel bu işlerin lavaboda olmayacağını öğrenmiş ve tasta temizlemiş. sana pahalı bir ders. şimdi malzeme kalitesine gelelim. üç yüz liralık saatte zamanı gösterir; üç yüz bin liralık saatte zamanı gösterir. üç yüz bin liralık araba da seni istediğin yere götürür; üç milyonluk araba da, bir de yazarın dediği gibi her daktilosu olan yazar olamaz. ara güler ustanın da dediği gibi her makine sahibi de fotoğraf sanatçısı olamaz. yani güzel insan takım çalışır el öğünür. kalite burada sana en iyi hizmeti verendir. istersen dikkate al.
Hocam dediklerinizde haklısınız ama ucuz malzeme alıcak kadar zengin değilim, almışken iyi bişey alıyım bir hata oldumu bişeyi yapamadığımda tek suçun kendimde olduğundan emin olayım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri