Teknik Elemanların Çalışma Yerleri

yunusx

Katılımcı Üye
fabrikalarda çalışan teknik elemanlar elektrikçi, mekanikçi vb çeşitli bahanelerle üretim kısmında zorla çalıştırılabilir mi?işçi azaltma yada üretim azalması gibi bahalerle , çalıştırılırsa nekadar süre ile yada şartları nedir 2011 yılı itibari ile bilen arkadaşlardan bir arkadaşım için bilgi istiyorum.şimdiden teşekkürler

Türk metal iş sendikası el kitapçığında okuduğum kadarıyla tanımlanmış meslek gurubunda olan bir çalışan isteği dışında başka bölümde çalıştırılamaz. İş kanununda yeri varmı bilmiyorum araştıracağım.

üretim kısmında çalışan kişilerden kastınız operatorlermi eger öyleyse onların görev tanımlarında mekanik elektrik teknisyeni olmalıdır yazıyorsaki muhtemelen yazıyordur işveren çalıştırabilir ama vasıfsız eleman olarak çalışanların yaptığı işleri yaptırıyorsa mantıken çalıştıramazlar ama ne yazıkki ülkemizde tüm imkanlar ve yasalar işverenden yana siz itiraz etseniz bile bu sefer sizi yıpratma politikası devreye girer yada hiç yoktan bir sebepten bir tutanak tutturp sizi tazminatsız işten atma yetkisine sahip olurlar bana kalırsa dediklerini yapın yada başka bir iş arayın

özel sektörse her şey olur.devlet ise korkma.

burası türkiye kim ne zaman işçinin yanında olmuş ki şimdi olsun...

şirketlerin organizasyon el kitabı olur. o kitapta çalışan personellerin görev tanımı ve sahip olması gereken nitelikler yazılıdır. İşe giriş sözleşmende belirli bir pozisyonda göreve başladığın yazıyorsa dava açma hakkına sahipsin. Korkma bence bu konuda uzman bir avukat bul işçi mahkemeleri genelde işçi lehine karar vermektedir. ama o işyerini gözden çıkarman lazım tabiki...

Özel sektörde bir işveren işçisini işten atmak için yüzlerce bahane bulabilir ve bunu da kitabına(yasalara) uydurup işleme koyabilir. Bu nedenle arkadaşınızın alternatif bir iş bulma şansı yoksa yeni görev yerinde çalışmasını tavsiye ederim. Orta ve küçük sınıf işletmelerde artık organizasyon şeması olayı yalnız kağıt üzerinde kalmakta. İşveren çok fonksiyonlu eleman istiyor,herkes birbirinin yedeği olabilsin istiyor bunun örneklerin çevremizde çokça görmekteyiz.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri