Teknik öğretmenlerin proje çizimi için dükkan açması,yapan ya da bilen birisi var mı?

merhaba değerli teknik arkadaşlar,
elektrik teknik öğretmeniyim ama kpss,atama vs. bu yüzden kazanamadığım için meb de göreve başlayamadım. fason olarak elektrik projesi çizmekteyim.
yönetmelikler hakkında bilgim var fakat pratik bilgiler ya da çevremizdeki insanların söyledikleri bazen beni çelişkiye düşürüyor. sorum şu : ben teknik öğretmen ünvanıyla bir işletme açsam kendime bağlı olduğum bölgede bağlantı gücü 50 kw a kadar proje çizme yetkim var. fakat bu 50 kw RUHSAT PROJELERİNİ kapsıyor mu?yani mimardan aldığım mimari projeye elektrik projesi çizdiğim zaman onaylayabilecek miyim? elektirk mühendisinin imza yetkisi sınırsız bizim 50 kw fakat mühendis gibi proje çizip onaylayabilir miyim.
teknik öğretmen arkadaşlarım arasında bu şekilde çalışanlar var mı bu sitede? tecrübelerinizle aydınlatıcı bilgiler yazmanızı istiyorum forumlarda araştırdım bulamadım
eminim verdiğiniz cevaplar birçok teknik öğretmen arkadaşıma yardımcı olacaktır.
yardımcı olcak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

proje çizme yetkiniz vardır. fakat teknik uygulama sorumluluğu alamıyorsunuz. Ruhsat veren kurum (belediye) giderek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
kolay gelsin.

Elbette mimardan proje alıp çizebilirsiniz...

Yaklaşık konutlarda 8 daire , 7 daire + 4 dükkan benzeri projelerde...

Fabrika atelye ruhsat projelerinde ise 3000 m^2 gibi projeleri hazırlayabilirsiniz...

Aslında konut projelerinde (8 daireye kadar ) teknik öğretmen para kazanma açısından daha avantajlı çünkü ;EMO vizesi ,masrafı yok....

Zaten bu işi fason olarak yapıyor ve birkaç mimar mühendis ile irtibatın var ve proje alabilecek isen tavsiye ederim...

merhaba arkadaşlar bende makina ögretmenligi mezunuyum ve cok önemli bir sorum var gercekten benim için cok önemli ben asansör projesi cizebilirmiyim onu ögrenmek istiyorum cok önemli lütfen yardımcı olun bizim asansör projesine imza atma yetkimiz varmı ve vara bunun için nereye başvurmalıyım

bu yönetmelikte bizimle ilgili bir madde yok yaa

Yok ,maalesef asansör projelerine imza hakkı verilmemiş...

Elbette mimardan proje alıp çizebilirsiniz...

Yaklaşık konutlarda 8 daire , 7 daire + 4 dükkan benzeri projelerde...

Fabrika atelye ruhsat projelerinde ise 3000 m^2 gibi projeleri hazırlayabilirsiniz...

Aslında konut projelerinde (8 daireye kadar ) teknik öğretmen para kazanma açısından daha avantajlı çünkü ;EMO vizesi ,masrafı yok....

Zaten bu işi fason olarak yapıyor ve birkaç mimar mühendis ile irtibatın var ve proje alabilecek isen tavsiye ederim...

teşekkürler hocam. bugün de tredaşta proje bölümünde çalışan birisinle telefonda konuştum ruhsat projesi olup olmaması önemli değil , önemli olan bağlantı gücünün sınıra(teknikerler için 30 kw tek.öğrt için 5o kw) uygun olması dedi. saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri