Tekne için uygun solar sistem seçimi.

İyi günler ustalarım. 5metre bir tekne için bir solar sistem kurmamız gerekiyor. Şöyle bir çalışma yaptım. Aydınlatma ve şarj ihtiyacı için kullanılacak daha fazlası için yer yok zaten teknede.

Şarj aleti 5V 2 Amper 10watt
1 tane şarj aleti ortalama 3 telefon için toplam 4.5 saat kullanılsa(1.5 saat tam şarj süresi varsayıyorum.)
10watt*4.5saat= 45 watt enerji tüketimi

10 metre şerif led 12V 5amper 60watt.(muhtemelen bu kadar uzun bir led kullanmayacağız.)
gece toplam 5 saat kullanılacak dersek,
60watt*5saat = 300watt enerji tüketimi.

Projektör 50-100watt ve 1 saat kullanılacak dersek,
50-100*1= 50/100 watt enerji tüketimi.

Toplam enerji gereksinimi bu şartlar altında 445watt.
Varsayımlardaki hata payını düşünürsek 350-500watt ihtiyaç var diyorum.

350-500 watt enerji verebilecek bir akü ihtiyacı var diye düşündüm.

Bu noktadan itibaren sorun başlıyor. Sulu akü kullanılacak dersek %50 verimle çalıştığını okudum. 350-500watt ihtiyaç varsa sulu akü kullanılacaksa 700-1000watt ihtiyaç var gibimi bir seçim yapmalıyım? Buna göre panelde değişecek haliyle maliyet ciddi oranda değişecek.
Bölge ege ve bahar , yaz aylarında açılacağımız için 5 saat güneşlenme süresi dedim. 350-500watt enerji için 70-100 watt panel yeter diye düşündüm. Ama sulu akü %50 verimle çalışır o yüzden 2x enerji depolaman lazım derseniz 70-100watt panel yetmeyecek galiba.

Son düzenleme:
100w panel aküye gün içinde ortalama 4 amper basar. 5 saatte 20Ah aküye basılır. 20x12 = 240wh. Yani senin hesabına göre kabaca 250wh anca kullanirsin. Şerit LED yerine 9w solar ampul kullanırsan 60Ah oto aküsü işini görür.

Bu çok yoruma açık bir konu. Bu sistemi her türlü kurarsın. Sulu akü, jel akü, kuru akü, vs. akülerin çevrim faktörü vardır. Yani toplam şarj deşarj sayısı ve teknolojisine göre çeşitli ömür süreleri vardır. Bu işlerde maliyetin aslan payı akü için yapılır. Siz kendiniz karar verin ne kadar para o kadar köfte. Birde karaya yanaştığınız yerlerde Şebeke elektriği ile şarj ilavesinide düşünmelisiniz.

100w panel aküye gün içinde ortalama 4 amper basar. 5 saatte 20Ah aküye basılır. 20x12 = 240wh. Yani senin hesabına göre kabaca 250wh anca kullanirsin. Şerit LED yerine 9w solar ampul kullanırsan 60Ah oto aküsü işini görür.
Teşekkür ederim cevabınız için. Güvenlik sebebiyle aküyü jel aküye çevirdik. Bu durumda şöyle bir sistem kullanmayı düşünüyorum, yanlış bir tercih var mı yorumlayabilir misiniz? Linkleri aşağıya bırakıyorum.

https://www.gittigidiyor.com/ev-ele...MI7Y-8oIKI8AIVpRoGAB1v3gBzEAQYASABEgLKBPD_BwE (üretici firmayla aynı semtte yaşıyorum sorun halinde çözüm bulmam kolay olur diye bu markayı tercih ettim.)

https://www.trendyol.com/solar/gune...-37131956?boutiqueId=563017&merchantId=144087

https://www.gittigidiyor.com/ev-ele...MIp6aL2fWH8AIVmMx3Ch2AaAIoEAQYASABEgIszPD_BwE
Bu çok yoruma açık bir konu. Bu sistemi her türlü kurarsın. Sulu akü, jel akü, kuru akü, vs. akülerin çevrim faktörü vardır. Yani toplam şarj deşarj sayısı ve teknolojisine göre çeşitli ömür süreleri vardır. Bu işlerde maliyetin aslan payı akü için yapılır. Siz kendiniz karar verin ne kadar para o kadar köfte. Birde karaya yanaştığınız yerlerde şebeke elektriği ile şarj ilavesinide düşünmelisiniz.
Teşekkür ederim. Bu fiyata bulabildiğim en yüksek deşarj sayısı sunan ürün buydu ve sürekli kullanım olmayacak aslında geçimimi denizden kazanan bir insan değilim haftada 2 kere çıkabilirim en fazla. Çıkarsam da maksimum 2 gün ihtiyacım olabilir aküye.

Bu şarj ilavesini düşünürsem neyi hesaba katmam gerek? 220v ile şarj edilebilir kılmak için farklı bileşenler mi eklemeliyim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Memnun kalmazsin. Benim tavsiyem

https://www.gittigidiyor.com/ev-ele...ntrol-cihazi-regulatoru-12v-24v_pdp_660607528

Ve 2 adet 20-24 Ah yeni tarihli jel akü paralel baglanacak
Paralel bağlamanın avantajı nedir? Memnun kalmayacağımı düşündüğümüz bileşen nedir? Şarj kontrol cihazı mı ve pvm olduğu için mi? Gün aşırı bir ev elektriği gibi kullanılmayacağı için pvm kullanmayı düşündüm. Ek olarak panel aynı kaldığı takdirde şarj kontrol cihazının amperini artırmak bir işe yarar mı?

Panel kabaca 5Amper verecek. Mppt kullanırsan 6.5A basabilir. Ayrıca çıkışı daha temiz. Senin 60Ah aküye ihtiyacın yok, dolayısıyla aküden kısıp şarj cihazına yatırım yapmak aynı parayla daha iyi secim. Ya da pwm alacaksan jel alma ucuz bir oto aküsü al. O şarj cihazı 10 liralık cihaz, ona 900 liralık akü takılmaz. Aküyü öldürür

Dosya ekle
Panel kabaca 5Amper verecek. Mppt kullanırsan 6.5A basabilir. Ayrıca çıkışı daha temiz. Senin 60Ah aküye ihtiyacın yok, dolayısıyla aküden kısıp şarj cihazına yatırım yapmak aynı parayla daha iyi secim. Ya da pwm alacaksan jel alma ucuz bir oto aküsü al. O şarj cihazı 10 liralık cihaz, ona 900 liralık akü takılmaz. Aküyü öldürür
Hocam eminim tavsiyeleriniz çok değerli fakat doğru yorumlayabildiğime emin değilim. Vaktiniz olursa ortalama 400watt enerji ihtiyacını karşılayacak bir panel akü şarj cihazı 3 lüsü tavsiye edebilir misiniz? Kaç watt panel , kaç ah akü yeterli olacak?

İsteklerini belirlemen lazım. Çünkü anladığım kadarıyla panel alanın kısıtlı. koyabilecegin en büyük paneli belirlemelisin. Akü boşaldı mesela ertesi gün Güneşsiz ise ne olacak karar vermelisin. Buna göre akü kapasitesi seçilecek.

100w panel 60w x 5saat = 300wh karsilayabilir. Haa 2 günde dolsun dersen o zaman olur.

İsteklerini belirlemen lazım. Çünkü anladığım kadarıyla panel alanın kısıtlı. koyabilecegin en büyük paneli belirlemelisin. Akü boşaldı mesela ertesi gün Güneşsiz ise ne olacak karar vermelisin. Buna göre akü kapasitesi seçilecek.

100w panel 60w x 5saat = 300wh karsilayabilir. Haa 2 günde dolsun dersen o zaman olur.
Hocam dediğiniz gibi alan kısıtlı ve optimum sistemi oluşturmak istiyorum ve 400wattlık bir enerjinin yeterli olacağını düşünüyorum. Güneşsiz olması önemli değil haftada toplam 2 gün kullanacağım diğer günler şarj olabilir. Bu enerji ihtiyacı ve şartlar karşısında panel akü şarj cihazı 3 lüsü önerebilir misiniz? (güvenlik amacıyla jel akü seçeceğim.)

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri