tek trafo iki ayrı abonelik

shinning

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Çalıştığım kurumda yeni yapılan binamız için yer problemi olduğundan iki ayrı trafo yerine

tek trafo kullanmak istiyoruz. İki ayrı trafoyu yükleri bölmek ve tüketim vergisinden

kazanç sağlamak amacıyla düşünüyorduk. Ancak yer sıkıntısı olduğu için tek trafo

kullanmak ve tek trafo üzerinden iki ayrı abonelik almak istiyoruz. Tek trafo üzerinden iki

ayrı abonelik alınabilir mi? Eğer varsa bununla ilgili "EPDK" da yer alan maddeyi öğrenmek

istiyorum. Araştırdım ama bulamadım. Bana gerekli olan ilgili madde ve açıklaması. Tşk

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafonun mülkiyeti size mi ait yoksa Tedaş'a mı?

Merhaba arkadaşlar.

Çalıştığım kurumda yeni yapılan binamız için yer problemi olduğundan iki ayrı trafo yerine

tek trafo kullanmak istiyoruz. İki ayrı trafoyu yükleri bölmek ve tüketim vergisinden

kazanç sağlamak amacıyla düşünüyorduk. Ancak yer sıkıntısı olduğu için tek trafo

kullanmak ve tek trafo üzerinden iki ayrı abonelik almak istiyoruz. Tek trafo üzerinden iki

ayrı abonelik alınabilir mi? Eğer varsa bununla ilgili "EPDK" da yer alan maddeyi öğrenmek

istiyorum. Araştırdım ama bulamadım. Bana gerekli olan ilgili madde ve açıklaması. Tşk

Geçen yıl Antalya da 50 kVA trafodan AG buşingten 3 ayrı çıkışla Trafo altına monte edilen 3 lü modüler ölçü panosu üzerinden 3 ayrı 15 HP lik dalgıç motoru için obone almıştık...

trafo c1 ise yani OG.den ölçüm yapıyosanız 2 abonelik yapmak epey prosedürlü bir iştir.Yapılamaz mı tabi ki yapılır ama biraz zaman alan bir konudur.
Eğer AG.den ölçüm yapan bir abone iseniz trafonun yük durumuna göre ve bağlı bulunduğunuz kurumun vereceği şarta göre 2. bir abonelik alabilirsiniz.

Ölçü ayırma olarak başvurup gerekli enerji müsaadesi ve ölçü ayırma projesiyle ayrı ayrı abonelik alabilirsiniz.

merhaba,
benim çalıştığım kurumda da benzer bir durum var. tek trafodan mevcut aboneliği ayırarak iki ayrı abonelik yapmamız lazım. siz nasıl çözdünüz konuyu?

aynı kuruma ait iki trafo ise birleştirilebilir. fakat farklı iki kurumun trafosu ise aynı özel trafodan 2 farklı abone yönetmelik gereğince uygun olmayacağından trafo birleştirilemez.

Yapı Kullanma İzin Belgesinde bağımsız bölüm sayısı kaç?Mevcut bina ile aynı ada parsel içindemi ? Zaten bağımsız bölüm sayısı 1 ise ikinci bir abonelik yaptıramazsın.Diğer türlü olacak olursa Yeni yapılan binanın projesinin onaylatılmasına müteakip Enerji müsaade dilekçesinde " şu adreste bulunan trafonun tarafınıza devir edilmesinin uygun görülmesi halinde bu trafodan enerji almak istiyoruz" tarzında bir dilekçe ile şansınızı deneyebilirsiniz.

merhaba,
benim çalıştığım kurumda da benzer bir durum var. tek trafodan mevcut aboneliği ayırarak iki ayrı abonelik yapmamız lazım. siz nasıl çözdünüz konuyu?
Yakın zamanda buna benzer bir iş yaptım.Müşterinin 250 kVA özel trafosu vardı.Yakınlarda da elektrik almak isteyen 8 abone vardı.Trafo sahibi ile diğer abone olmak isteyenler anlaşmışlar.Trafo sahibi trafoyu devretmek için başvuru yaptı.Başkent EDAŞ yapılacak abone sayısı az olmuş olsaydı trafoyu devir almazdık dedi (trafoyu BEDAŞ devir almaya da bilir! ) abone sayısı fazla olduğundan dolayı ilk önce diğer abone olacak şahısların projelerinin onaylatılıp tesisat muayene için gün aldıktan sonra trafoyu devir alıp abone yapacaklarını söylediler.Geçen seneye kadar trafo sahibinden taahhütname alınarak özel trafodan ayrı abonelik yapıyor idi.Ama şimdi Ankara bölgesi için konuşuyorum BEDAŞ trafoyu devir almadan ikinci bir abonelik yapmıyor.

Bu ve benzeri konuları biz İstanbul Tedaş' da çözüyoruz, İstanbul' da iseniz yardımcı olalım, başka bir ilde iseniz bir SMM Elektrik mühendisi ile görüşmenizi tavsiye ederim..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri