Tek swich ile baslama bitirme

Arkadaslar, bir dc motora tambur baglanmis starta basinca bir tur dondukten sonra basladiğı noktada bitirmek istiyorum. Bunu tek swich veya sensor ile nasil yapabilirim. Kumanda devrsesini yapamadim yardim eder misiniz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Switch yada sensörün normalde kapalı kontağını start butonuna paralel bağlayarak mühürleme yap.Starta basıp çektiğinde motor start alıp haraket ederek switchten kurtulduğunda switch'in normalde kapalı kontağı tam tur atana kadar mühürleme yapacak turunu tamamlayıp switch'e bastığında mühürleme çözülerek stop edecektir.Devir yüksek ise motorun frenli tip olması gerekir.( Start butonu kalıcı tip değil ani temaslı olmalı.)

Son düzenleme:
Şöylede dıyebılırmıyız, belkı ben yanklıs anladım. Sıvıcın (sensörun) kapalı kontagı kullanılırsa, devamlı sıvıc kapalı kontagından start alır çalışır, Sıvıc NK kontagını, kontaktarun normalde acık kontagına serı baglıyarak, mühürleme yaptırırsa, sadece start butonuna verıldıgınde start alır, NO kontak üerınden muhurler, sıvıcın NK kontagıda basıldıgında stop ettirir.

Ustam bunu devre uzerinde gosterebikir misiniz tam olarak anlamadim ama

Switch yada sensörün normalde kapalı kontağını start butonuna paralel bağlayarak mühürleme yap.Starta basıp çektiğinde motor start alıp haraket ederek switchten kurtulduğunda switch'in normalde kapalı kontağı tam tur atana kadar mühürleme yapacak turunu tamamlayıp switch'e bastığında mühürleme çözülerek stop edecektir.Devir yüksek ise motorun frenli tip olması gerekir.( Start butonu kalıcı tip değil ani temaslı olmalı.)
Usta home konumunda swicin kapalisi uerinde uzerinden stat alacak ama motor yurudugu zaman nc konum degistirince motor durmus olmuyor mu.

durumu cızımle anlatmağa çalısdım. Birinc, şekilde, yaylı start butonu, ikinci şekilde, kalıcı 0-1 buton ıle yol verme var. İkini çelilde, sıgortayı açtıgında, motor hemen yol alacaktır.Anahtara gerek kalmamaktadır.

Ekli dosyalar

• SIVICLE STOP.pdf
    21.1 KB · Görüntüleme: 32
Ekran Alıntısı.PNG

ilk start verdiğinde siwic basılı konumda olması sartı ile bu sistem senin işini çözecektir

acık sema bu sekilde olacak

Ekli dosyalar

• 1111111111ı.PNG
    1111111111ı.PNG
    6.2 KB · Görüntüleme: 23
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ustam yanlis anlamadiysam baslangicta swich basili konumda ,start aldiktan sonra tekrar swiche bastiginda duracak bu boyke devam edecek. Dogru mudur

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri