Tek jeneratör ile iki farklı yükü beslemek

cs-tech

Üye
Herkese iyi aksamlar

benim bir sorum olacaktı :))
simdi 1 tane jeneratör ile 2 farklı bınanın merdiven otomatiği ve asansörü
çalışsın diyorlar fakat 2 ayrı yük var ve iki binada farklı yerlerde
sorun su atıyorum binanın birinde elektrik kesildi jeneratör çalısıyor
buraya kadar normal diğer binada enerji var nasıl olur ve de jeneratör çalısıyor jeneratöre 2. Bir transfer panosu koyamıyoruz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
jeneratöre ikinci bir transfer panosu koyamıyor iseniz transfer işlemini binaların içinde gerçekleştirin, bina panolarına kontaktör düzeneği ekleyin. bu şekilde işinizi göreceğini düşünüyorum

bu çok kolay bir sorun arkadaşım bunda abartacak bir şey yok şöleki her iki binayada 1transfer panosu ekleyip sorunu çözeceksin yani iki adet kontaktörü enversör yapacaksın gelelim sinmyal olayına

şimdi bunu yapmak için 6 7 seçenek var ama en makulu 2 si 2. binaya kesinlikle 1 gerilim kontrol rölesi koyacaksın
eğer jeneratör otomatik start modulunun rtemote start girişi var ise oraya gerekli ikazı yollayacaksın yok ise ozaman şöle yapacaksın

jeneratör KARTINA GİDEN R S T FAZLARINI BİR KÜÇÜK KONTAKTÖRDEN GEÇİRECEKSİN bu kontaktörüde 2. binadaki gerilim kontrol rölesi ile süreceksin

diyelimki 1. binada elektrik kesildi modul zaten elektriği görmeyecek start alacak
diyelimki 2. binada kesildi gerilim kontrol rölesi zaten kontaktörü bıoraktıracağı için kart gene görmeyecewk start alacaktır.

jeneratörün durması için 2 koşulun mutlak oluşması gerekir.
1- gerilim kontrol rölesi sistemdfe gerilim değerlerinin normal sınırlarda olduğunu görecek kontaktörü çektirecek
2- jeneratörün ana referans aldığı sitremde gerilim değerleri normöal olacak
aksi her durumda jenera5tör start alır

kolay gelsin

teşekkürler servet ben de bu sekilde düsünüuyordum fakat gerilim kontrol rölesi aklıma gelmemişti acıkçası sagol

merhaba benim sorumda konuyla alakalı fakat biraz farklı. 150 kw otomatik jenaratörümüz var. og hattından besleniyor, aynı yerde şehir Şebeke hattıda var. iki yükü jenaratör üstünde birleştireceğiz. og hattı kesilirse şehir şebekesinden beslenecek o da kesilirse jenaratör çalışacak.

burdada sıkıntı yok ama ats lazım yada ats düzeneği yapman lazım basit akıllı rölelerden koyarsan sorun çözülür şöleki enversör sistemini şöyle kuracaksın şebekeleri ayrı bir enversör yapıp çıkışlarınıjeneratörle enversöer yapacaksın . sorun çözülür basit buda
yani önce şebekeyi seçeceksin onuda jeneratör enversörüne şebeke diye göndereceksin

ha burada jeneratöre az bir start geçikmesi vermen lazım bunu unutma

sistem şöyle çalışacak

öncelkili olan şebeken var ise onun kontaktörü çekecek ve 1 alt enversöre gidecek jeneratör bunu şebeke gördüğü için bir işlem yapmayacak bu enerji gittiğinde ats diğerini verecek tabi bu kesintide jeneratör direkt start almasın deye start işlemi gecikecek
2.şebekeyi verecek
oda yoksa jeneratör biraz beklicek şebekenin olmadığını anlayacak ve çalışacak devreye girecek
her hangi bir şebeke geldiği zaman ats bunu jeneratörün şebek kontaktörüne şebeke deye verecek daha sonra dewvredebn çıkacak

Arkadaşlar fikirleriniz için teşekkür ederim sorunu halletim tabi sizlerin katkılarıyla....

asansörü jeneratörle besleme sebebiniz nedir ?

site yönetimi istiyor enerji kesilince ortak alanların çalışıcağını tabi merkezi ısıtma sistemi falan ...

asansörlerde kata iniş sistemleri vardır.
elektrik kesildiğinde en yakın katta durur kapıları açılır.
merdiven boşluğu gibi ortak alanların aydınlatılmasını acil durum kit'leri ile çözebilirsin.
bunlara dikkat edersen seçeceğin jeneratör gücü düşer maliyet yönünden hesaplı gelir.
kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri