tek hat şeması yardımcı olun

dogan16

Üye
slm meraba arkadaşlar ben a.g tek hat şeması çıkarmayı öğrenmek istiyorum.bütün hesaplamaları biliyorum.fakat ne tür sigortayı nerde kullanmam gerekiyor.nerede tmş nerede akım trafosu kullanmam gerekio.jenaratör bağlatısı nasılyapılıyor.kompanzasyon sadece ana tablodan mı yapılıyor.kısaca tek hat şemasında nerden başlanır hangi aşamalardan geçilerek çizilir yardımcı olursanız sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Günaydın.
tek hat şaması enerji alınan noktadan başlar kritik linyede son bulur.
ve ana pano tüm tali panolar; kolon hatları; şalt ürünleri gösterilir gösterilir.
sigortalar kolon hatların başında kablonun maksimum akım taşıma kapasitesinden küçük olarak seçilir ve tali pano girişine talep gücünden fazla olarak seçilerek kullanılır. ve her bir tali panoda sigortayla veraber kak rölesi kullanılır.
kabloların seçim hesaplarını yaparsınız branşman hattını ve kolon hattı kablolarının kesitlerini bulursunuz.
kurulu gücü 15 kw ve üstü olan sistemlerde kombanzasyon yapılır. sayaç kapasitif ölçümlü olur.
akım trafoları 100A ve üstü amperajlarda sayaç için (CL 0.5)
kombanzasyon varsa cl0,5
multimetre gibi ölçü aleti varsa cl1 klasından uygun amperajda seçilerek yapılır
ana pano girişine TMŞ ile beraber 300mA YKR konulur.
kolay gelsin.

Günaydın.
tek hat şaması enerji alınan noktadan başlar kritik linyede son bulur.
ve ana pano tüm tali panolar; kolon hatları; şalt ürünleri gösterilir gösterilir.
sigortalar kolon hatların başında kablonun maksimum akım taşıma kapasitesinden küçük olarak seçilir ve tali pano girişine talep gücünden fazla olarak seçilerek kullanılır. ve her bir tali panoda sigortayla veraber kak rölesi kullanılır.
kabloların seçim hesaplarını yaparsınız branşman hattını ve kolon hattı kablolarının kesitlerini bulursunuz.
kurulu gücü 15 kw ve üstü olan sistemlerde kombanzasyon yapılır. sayaç kapasitif ölçümlü olur.
akım trafoları 100A ve üstü amperajlarda sayaç için (CL 0.5)
kombanzasyon varsa cl0,5
multimetre gibi ölçü aleti varsa cl1 klasından uygun amperajda seçilerek yapılır
ana pano girişine TMŞ ile beraber 300mA YKR konulur.
kolay gelsin.

adem bey verdiğiniz bilgi için çok saolun. 15kw dan sonra kompanzasyonu ana panoyamı yapılıyor.yoksa 15kw geçen her tali tabloya ayrımı uygulanıyor.kompanzasyon yapılmışsa cosQ 1 mi lamamız gerekiyor

elinizde eğer tek hat şeması varsa paylaşsanız üzernden size bi kaç soru sorsam.olurmu acaba.

ilginiz alakanız için çok saolun tek rardan

15 kw üstü için tedaş kombanzasyon yapın diyor sayacı aktif kapasitif ve indüktif ölçüm yapabilen türden olsun istiyor.
hal böyle olunca işletme zarara girmemesi için kombanzasyon yapılıyor.
2 yöntem var
ya her bir tüketim yapan gücün lokal kombanzasyonu yapılır.
ya da merkezi kombanzasyon yapılır. biz bazen ana panoda yapıyoruz bazen de (ana pano sadece sayaç ve ilgili ekipmanlardan oluştuğu durumlarda ise) ana panodan sonraki dağıtım panosundan ayrı bir çıkış alınarak merkezi kombanzasyon yapıyoruz. eğer tali panolar sadece motor kumanda ediyorsa lokal kombanzasyon da uygulayabilirsiniz. cosQ1 =0,70 cosQ2=0,99 alarak hesaplıyoruz. örnek tek hat şemalarını eklerim birazdan.

çok sağolun.ana dağıtım panasuna merkezi kompanzasyon uyguladık vr sayalım.ana panodan sonraki dağıtım panoları için akım hesaplarken cosQ yi kompanze edildiği için 0.99 mu alıyoruz.

tek hat şemaları ekledikten sonra daha net anlayacam sanırım.

çok sağolun.ana dağıtım panasuna merkezi kompanzasyon uyguladık vr sayalım.ana panodan sonraki dağıtım panoları için akım hesaplarken cosQ yi kompanze edildiği için 0.99 mu alıyoruz.

tek hat şemaları ekledikten sonra daha net anlayacam sanırım.

Merkezi kompanzasyon uygulamalarında tüm harmonikler merkezi söndürüldüğünden, harmonikler kablo ile merkezi söndürme noktasına taşınır. Hesaplarda harmonik üreten tüketici ile merkezi söndürme arasında yapılan hesaplamalara harmonik etkisi katılır.
Ekipmanların değerleri biliniyorsa tesis ve proje oluşturulurken bir birlerini yok edecek şekilde ekipman secimi yapılmalıdır.
İlk etapta kompanzasyon yapmayıp tesisi devreye alıp sonra cıkan değere göre noktasal yapmak daha karlı ve mantıklıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri