tek fazlı elektrik sayacı

ultra1905

Üye
bazı apartmanlarda tek fazlı sayaçlaraın nötr girişine birbirinden köprü alarak giriş yapıyorlar nötr çıkışında nört çıkmıyor bunu nasıl yapıyorlar anlayamadım ben şimdi köprüleri çıkarırsam dairenin nötrünü kesmiş olurmuyum bu bağlantı şemasını anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayın ultra1905 arkadaşım !
Sayaçlarda faz 1.klemense girip, 2.klemensten çıkar. Nötr 3. klemense girip, 4.klemensten çıkar ama dikkat ettiyseniz 3. ve 4. klemens birbirlerine dışardan köprülüdür. Sayaçtan sadece akımı ölçttüğümüz için nötrü ölçmemize gerek yok. Yani sadece bir nötr kablosu girmek yeterlidir. Daireye giden nötürü direk götürebiliriz.
Sizin gördüğünüz tesisatı yapan arkadaş da bu sistemi kullanmış. Sayacın çalışması için bu sistem yeterlidir, ama en doğrusu her dairenin kendi nötürünü girip, çıkmakta fayda var. Sayaç panosunda bir çalışma yaparken hangi nötr kablosu hangi daireye gidiyor bunu bilmekte fayda var.

bazı apartmanlarda tek fazlı sayaçlaraın nötr girişine birbirinden köprü alarak giriş yapıyorlar nötr çıkışında nört çıkmıyor bunu nasıl yapıyorlar anlayamadım ben şimdi köprüleri çıkarırsam dairenin nötrünü kesmiş olurmuyum bu bağlantı şemasını anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Genelde nötrü ortak çekilen binalarda sayaçları o şekilde bağlıyorlar.Gerilim bobini için tek nötr de girilse sayaçtan sayaca da yapılsa sorun olmuyo.
Bence ayrı ayrı çekilip (projelerde de öyle zaten) syn ŞEF'in de dediği gibi her dairenin nötrü kendi sayacına bağlanmalı.

değerli arkadaşlarım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

peki bu köprülerden birini çıkartığımızda neden faz dönüşü oluyor tşk

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri