Tek Butonla Start Stop

MR.TECHNIC

Üye
Arkadaşlar burda denemesini yaptığım tek butonla start stop görülmektedir.Umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Tek butonla start stop.rar
    1.3 KB · Görüntüleme: 471
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlar herkese selam ben birşeyi merak ediyorum tek butonla start stop devresini ama bu formdaki çizimler çalışmıyor.bana yardımcı olursanız sevinirim

EKTS programında çalıştırırsan görüceksin

Ekli dosyalar

• Tek buton start stop.rar
    31 KB · Görüntüleme: 184
buradaki start butonu jog butonumu yoksa diğer türlü mü?

normal buton arkadşım tek kontaktör olmas arkadaşım diğer kontaktör kitleme yapması lazım incele anlarsın

bu soru bana elektrik bölümü bitirme imtahanında sorulmuş ve tam olarak yapamamıştım; malzeme sınırsız olduğu için daha fazla malzeme ile bir şekilde yapıp çalıştırmıştım.ama yukarıda yapan arkadaşlarımın şemalarını inceleyince acizane taktir etmek istedim. Çünkü göründüğü kadar kolay olmayan ve ilk defa karşılaşan için uğraştrıcı bir sorudur. ellerinize sağlık...

Bu devreler pratikte çalışmaz bir tane zaman rölesi koyun olsun bitsin.......

sizlere bir tavsiye vereyim.elektronik devrelerde özellikle boyutu olabildiğince küçük olsun diyenlere.4011 entegresi ile yapılan tek butonla start stop,555 entegresiyle yapılan tek butonla start stop veya diğer sayıcı entegreleriyle yada pic16f84 gibi programlanabilir entegrelerle uğraşmak istemiyenlere çok basit bir mantık vereyim.Bir dc küçük motor 1,5 voltluk-5 voltluk. daha küçük olsun diyenlere ceptelefonunun titreşim motoru idealdir.titreşim motorunu elektronik kartınıza monte etmek kolay olur.ayrıca titreşim motorunun miline takılı yarım silindir şeklindeki parça işi dahada kolaylaştırır.motorun miline takacağınız parça bir kontak mekanizmasını çalıştırsın.mesela adım motorlarına kare dalgayla kısa süreli lojik 1 verilir.Her lojik bir verildiğinde motor adım adım döner.yani motor her dönüşte yapacağınız mekanizmayla kontakların konumunu değiştirsin.örneğin; bir endüvinin kollektörü fırçalar yardımıyla bobinlere enerji verilmesini sağlar.kollektör gibi bir mekanizma kontakların konumunu değiştirsin.titreşim motoruna çok düşük gerilimle yarım dönüş yapılabilir.mekanizmaya şöyle bir yardımcı olmak için fikir vereyim;elinize bir anahtar alın.iki parmağınızın arasına sıkıştırın diğer elinizle anahtarı çevirin.yarım tur çevirdiniz parmaklarınızın arası açıldı.tekrar yarım tur çevirdiniz parmaklarınızın arası kapandı.tekrar yarım tur çevirdiniz parmaklarınızın arası tekrar açılmış oldu.motorun miline takacağınız parça anahtar gibi benzer bişey olmalı ki kontakları açsın kapasın.elektronikte bile tek butonla start stop devresi yapmak zor.pic16f84 ile yapsan onun hec dosyasını şuyunu bununu programlaması fiyatı 6tl idi enson 3 yıl önce programlama kartı daha pahalı yani uğraştırır.birde 4 ten fazla alıcıyı pic16f84 yardımıyla bile start stop olarak kontrol etmek mümkün değil çünkü giriş çıkış entegre uc sayısı yetmez.kaldı ki adamlar kontaktörlerle daha fazla para vermeye çalışıyorlar bir kontaktörün maaliyeti kontak akımı en küçük olan yani en ucuzu 20tl den aşşağı olamaz.mesela ceptelefonu ile uzaktan kumandalı 12 adet alıcıyı start stop sistemiyle çalıştıracaksınız.neden 12 adet alıcı derseniz dtmf kontrolü için arama tuşlarından 1234567890*# tuşları toplam 12 eder.ben birini yada dört alıcıyı kontrol etmek istiyorum derseniz siz bilirsiniz tabiki!start stop sistemi için en kısa en ucuz yoldan pic16f84,pic16f628 yada çok uclu pic16f877 gibi programlanabilir entegre insanın aklına gelir ama o bile kartınızda fazla yer tutar ve fazla maaliyet gerektirir..ortamınızda pic16fxx den anlamayan yoksa napacaksınız?picfxx dışında diğer lojik kapılı veya sayıcı entegreleri(toogle tipi filip flop,d tipi ff,j-k tipi ff dan oluşan asenkron veya senkron sayıcılar)maaliyeti ve devre kartınızın fazla yer kaplamasına neden olur.hatta devre bağlantıları karışık gibi görülür arızalandığında arızayı bulma imkanınız azalır.oysa 12 adet titreşim motorunu yan yana veya karşılıklı yada her neyse karta monte ettiğinizde az yer tutar. gerek eni gerek boyu.yükseklik çok az olursa bir kart kat daha diğer ekleyeceğiniz devre için atabilirsiniz.pratiğinizi geliştirmek için değişik yollara baş vurmak iyidir.

Tek butonla start-stop formülü simatic manager.ladder

1. NETWORK: start butonu (input)--M0.1 KAPALI KONTAK--M0.0 SET (COİL)
2. NETWORK: M0.0 AÇIK KONTAK--M0.1 (COIL)
3. NETWORK: start butonu (input)--M0.1 AÇIK KONTAK--M0.0 RESET (COIL)

açıklama: start butonuna basılınca m0.1 kapalı kontağı üzerinden m0.0 set yapılır.
m0.0 açık kontağı kapanır ve m0.1 çeker. ve ilk networkteki m0.1 açılır.
start butonuna bir kere daha basılınca m0.1 in 3. networkteki normalde açık kontağı kapalı olacağından m0.0 reset edilir.

tek network ile yapılabilir. kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,828
Son üye
berkayerdem

Yeni konular

Geri