Tek butonla hem start hem stop

Burç

Üye
Arkadaşlar benim kafama takılan bir buton ile hem start hem stop nasıl verdire biliriz yani butona bastığızda motor çalışacak bir daha bastığımza ise motor duracak şema olan gönderirse sevinirim Şimdiden sağolun

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Genelde bu tip problemler okullarda kumanda amntığını geliştirmek amacı ile sorulur, yoksa pratikte aynı mantıkla çok daha ucuz ve az malzemeyle bu devreyi gerçekleştirebilirsiniz. Ben de derslerimde öğrencilerime bu soruyu her sene sorarım. Bu gibi konularda arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim. Ek' te her iki devreninde şemalarını bulabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• start_stop.jpg
    start_stop.jpg
    24.7 KB · Görüntüleme: 4,485
  • ileri_geri.jpg
    ileri_geri.jpg
    44.1 KB · Görüntüleme: 3,040
Moderatör tarafında düzenlendi:
Genelde bu tip problemler okullarda kumanda amntığını geliştirmek amacı ile sorulur, yoksa pratikte aynı mantıkla çok daha ucuz ve az malzemeyle bu devreyi gerçekleştirebilirsiniz. Ben de derslerimde öğrencilerime bu soruyu her sene sorarım. Bu gibi konularda arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim. Ek' te her iki devreninde şemalarını bulabilirsiniz.

tek butonla olmamış ki bu...

images.png

tek butonla olmamış ki bu...
stop butonunu koymadan denedin mi hiç acaba yorum yapıyorsun. Şema Stop olmasına rağmen hiç dokunmadan sadece Start ile çalışabileceğini gösterir bir şema önce kuralım deneyelim ondan sonra yorum yapalım lütfen...

illa tek buton göreyim diyorsan cctv16 arkadaşım eline sağlık çok güzel çizmiş..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri