Tek Buton ile motor ileri ve geri

ylnz

Üye
abi yardımınıza ihtiyacım var. ben bi proje ödevi aldım. az bi elektronik bilgim var. onunla küçük devreleri yaptım ama asıl devreyi yapamadım. 3 haftadır düşünüyorum olmuyo. ben bi bariyer yapıcam. tek butonla açılacak. bariyer kalkınca sınırlama anahtarı ile duracak. tekrar bastığımda ise kapanacak. bunu yapamadım. bana yardımcı olur musunuz? çizemedim devreyi....

entegre ile yapacaktım. önerdim hocaya dayanıklı olmaz dedi. röle ile yapacaksın dedi. kumanda devresi yani.

barıyer hıdrolıkmı pnomatıkmı yoksa motor hareketıylemı calısıyor

sn. ylnz,

ellerine saglik sn.ugur usta'nin, bir onceki mesajda size gereken cizimi yapmis, ben de malzemeden calarak size alternatif bir cizim yaptim. umarim isinizi gorur.

kolay gelsin...

elıne saglık arkadasım guzel ve basıte ındırmıssın ben kaba taslak yaptım oyle

sn uğur abi sn cmeess gerçekten çok teşekkür ederim ama kafama bi iki ufak bişey takıldı. sn cmess in çizimi daha kolay gibi geldi. burda iki röle kullanıyoruz galiba. röleler 1 açık 1 kapalı mı olacak?? kusura bakmayın ben röleyi daha önce hiç kullanmamıştım. hani bağlantı şeklini bile bilmiyorum. o yüzden soruyorum. normalde 1açık1kapalı olacak galiba. birde baştaki stop butonu hiç olmasa herhangi birşey olmaz değil mi ? ( elektrik motoru kullanıcam 12 voltluk. dişli sistemi ile motor torkunu arttırıcam. bu devre galiba 220 için. ben ayrıca çıkışına bi transformatör alacağım. aşşağı sınırlama anahtarının bir ucu neden boşta? ) tekrar teşekkür ediyorum..

ben sana yardımcı olayım kardes devrenı cıcıp gonderıcem sadece kapalı kontagı kullanılmıs oldugu ıcın bosta kullanacagın roleler bırbırınden bagımsız 4 kontaklı olmalı arkadasım

bana bıraz zaman ver tam ıstedıgın gıbı bı devre hazırlıycam sana

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri