Tek buton ile 1 0 2 anahtar yapmak istiyorum

Sanayi tipi çözüm galiba PLC olur. Onun da astarı
yüzünü geçer. Tabii bu arada motor ne tip
bilmeden konuşuyoruz...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam hali hazırdaki düğmelerin sadece ileri ve geri olanlarına birer paralel yay geri dönüşlü düğme taksa iş bitiyor??? İşte sanayi tipi.
Darbe akım anahtarının çift kombinasyonu? sanayi 2.
Çift switchli pedal Sanayi 3?

Vatandaş muhtemelen işi çözdü kayıp

merhaba
Sutun matkabın normalde 1 0 2 konum anahtarı var. Ben bu anahtarı iptal edip ayak pedalı switch ile her basışımda konum değiştirmek istiyorum. Amacım klavuz çekmek. Birinci basışta konum 1, ikinci basışta konum 0, üçüncü basışta konum 2, dorduncu Basışta konum 0.
Mümkün müdür?
Teşekkürler
Matkap kaç devirle dönüyor? Kılavuz çekmeye müsait mi? Motor frenli mi?

Matkap kaç devirle dönüyor? Kılavuz çekmeye müsait mi? Motor frenli mi?
Matkap minimum 300 devir. Konum anahtarı ile klavuz çekebiliyoruz. Amacım el kullanmadan bu işi ayak ile yapabilmek.

Vatandaşa flip flop değil aynı zamanda da ters özellik lazım. 3 pozisyon lazım. Kılavuz önce bi,r tarafa dönecek sonra duracak ve geri dönmeye başlıyacak.

Çift anahtarlı bir pedal işi bitirir. Çünkü 0 pozisyonu için düğmeye gerek yok. Pedalı bıraktı mı durur. Pedal iki tarafa basılabilir olmalı.

Ama kılavuz çekmede nasılsa sağ el matkap kolunu aşşağı çevirmek üzere olduğundan oraya eklenecek iki düğme de işi bitirir. Yani hali hazırdaki ileri ve geri düğmelerine sadece paralel atmak yeterli olacak.

4017 sadece sıralama yaptıracak ve arızası sorun. Sanayi tipi çözüm lazım. Yani 4017 ile zaten röle kontrol ediceksiniz.
Çift anahtar sorunu çözer. Fakat ben tek yaylı buton ile sadece role ve kontaktor kullanarak bir devre yapmak istiyorum.

Kontaktörlerle yapmak istersen tek butonla ileri geri devresi.

Ekli dosyayı görüntüle 40507

Devre çalışıyor start butonu yerine ayakla basacağın butonu bağla.1. basış ileri, 2. basış stop, 3.basış ileri 4.basış stop diye gider.
Üstad sanırım sizin çizdiğiniz devre bu işi çözer. Sizden bir ricam var. Elektrikçi değilim. Sadece meraklıyım. Devre elemanlarını çıkaramadım. Kısaca özetleminizi rica etsem?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam eğer çift switchli bi pedal bulamazsanız yaparsınız olur biter.
Hatta tek switchli pedalla bile uçururuz biz o makineyi. Pedala basınca ileri yönde döner bırakınca da ters yönde döner. Siz pedala basınca ilerlemeye başlar, bıraktığınız anda ters dönmeye başlar. Ters dönerken kılavuz parçadan çıktıktan sonra yukarı kalkarken limit switche çarpar ve durur. Yani bilinen pedalla yapılabilir. Pedal basılınca ileri bırakılınca geri kılavuz parçadan çıkıp yukarıdaki switche değdiğinde de komple stop.

Ama elle daha güzel olurdu. Nasılsa matkabı yukarı aşşağı elle kullanıyorsunuz. Elle tuttuğunuz yere iki yaylı düğme sallayın olsun bitsin. Yaylı düğmeleri de direk şu anki düğmelere paralel atarsınız.

Motor trifaze midir? Ters dönüş için kurulum hazır mıdır?

Hocam eğer çift switchli bi pedal bulamazsanız yaparsınız olur biter.
Hatta tek switchli pedalla bile uçururuz biz o makineyi. Pedala basınca ileri yönde döner bırakınca da ters yönde döner. Siz pedala basınca ilerlemeye başlar, bıraktığınız anda ters dönmeye başlar. Ters dönerken kılavuz parçadan çıktıktan sonra yukarı kalkarken limit switche çarpar ve durur. Yani bilinen pedalla yapılabilir. Pedal basılınca ileri bırakılınca geri kılavuz parçadan çıkıp yukarıdaki switche değdiğinde de komple stop.

Ama elle daha güzel olurdu. Nasılsa matkabı yukarı aşşağı elle kullanıyorsunuz. Elle tuttuğunuz yere iki yaylı düğme sallayın olsun bitsin. Yaylı düğmeleri de direk şu anki düğmelere paralel atarsınız.

Motor trifaze midir? Ters dönüş için kurulum hazır mıdır?
Hocam motor trifaze. Dediğiniz de gayet mantıklı ve daha az maliyetli. Basınca saat yönüne dönmesi bırakınca geri yöne dönmesi. Motorum durmasına gerek yok bence. Matkabın orjinal anahtarından motora giden fazları ayırıp yapacağımız bu devreye bağlayabilecek bir anahtar ile de matkabın orjinalliğini koruyabiliriz.
Teşekkürler

Rica ederiz ama hali hazırdaki anahtara yani şu an kullandığınız düğmeye neden paralel atmadığınız esrarını koruyor. Herhalde bize zihin cimnastii yaptırdınız. Size de teşekkürler...

merhaba
Sutun matkabın normalde 1 0 2 konum anahtarı var. Ben bu anahtarı iptal edip ayak pedalı switch ile her basışımda konum değiştirmek istiyorum. Amacım klavuz çekmek. Birinci basışta konum 1, ikinci basışta konum 0, üçüncü basışta konum 2, dorduncu Basışta konum 0.
Mümkün müdür?
Teşekkürler
Mümkündür 20 günden fazla olmuş gerekli ise 05334510040 yardımcı olurum

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri