Tek Buton İle Garaj Kapısı Otomasyon Devresi

Pardus

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Bu devreyi PLc de çok kolay yapmıştım ama otomatik kumanda şeklinde yapmak biraz zor oldu doğrusu.Çok fazla kontaktör kullanmak zorunda kaldım, pekde ekonomik bi devre olmadı sanırım :)Ama olabileceğini kendime ispatlamış oldum.

Çalışma prensibi:

Opsiyon 1 :

1.Star butonuna basıldığında kapı açılacak ve sınır anahtarına geldiğinde duracak.
2.Star butonuna tekrar basıldığında kapı kapacak ve sınır anahtarına geldiğinde duracak.

Opsiyon 2:

1.Star butonuna basıldığında kapı açılmaya başlayacak sınır anahtarına gelmeden tekrar butona basıldığında kapı duracak.
2.Star butonuna basıldığında kapı ters yönde hareket ederek kapanacak.
3.Kapı açık kende aynı işlem gerçekleşicek.

Ekdeki dosyayı EKTS programı ile çalıştırabilirsiniz.
Ekde pdf formatındaki dosyada daha net görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Tekbutonla Garaj Kapı Kontrolü.rar
    7.4 KB · Görüntüleme: 938
  • T_G.pdf
    16.8 KB · Görüntüleme: 867
  • Tg.jpg
    Tg.jpg
    13.2 KB · Görüntüleme: 1,089
Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
devrende kapı yarıdayken stop butonuna basınca bidaha starta bassan bile devre çalısmıyor dolayısıyla kapı yarıda kalıyo

devrende kapı yarıdayken stop butonuna basınca bidaha starta bassan bile devre çalısmıyor dolayısıyla kapı yarıda kalıyo

Evet doğru bu devrede stop butonu kullanmaya gerek yok aynı işi start butonuda görürüyor ama güvenlik açısından koyulması şart.

Bu benim donem odevim...Bana hangi malzemelerden kaç adet kullanıldıysa isimleri lazım ben bilmiyorum...Yani kısaca malzeme listesi...Yardım edermisiniz Lütfen....:(:(

bu çalışma mantığına step by step deniyor yani (aç+dur+kapa+dur+aç) ve benim bildiğim kadarıyla elektronik devre kullanmadan sistem bir noktada tıkanıyor..lütfen yanılıyorsam düzeltin, bilmemek ayıp değil..

Merhaba arkadaşlar.
Bu devreyi PLc de çok kolay yapmıştım ama otomatik kumanda şeklinde yapmak biraz zor oldu doğrusu.Çok fazla kontaktör kullanmak zorunda kaldım, pekde ekonomik bi devre olmadı sanırım :)Ama olabileceğini kendime ispatlamış oldum.

Çalışma prensibi:

Opsiyon 1 :

1.Star butonuna basıldığında kapı açılacak ve sınır anahtarına geldiğinde duracak.
2.Star butonuna tekrar basıldığında kapı kapacak ve sınır anahtarına geldiğinde duracak.

Opsiyon 2:

1.Star butonuna basıldığında kapı açılmaya başlayacak sınır anahtarına gelmeden tekrar butona basıldığında kapı duracak.
2.Star butonuna basıldığında kapı ters yönde hareket ederek kapanacak.
3.Kapı açık kende aynı işlem gerçekleşicek.

Ekdeki dosyayı EKTS programı ile çalıştırabilirsiniz.
Ekde pdf formatındaki dosyada daha net görebilirsiniz.

arkadaşım bu kadar kendini kasmana gerek yoktu. çok kolay ve daha az malzeme kullanarak yapabilirdin. opsiyonlarda süre yok ama zaman rölelerini her halde start butonuna basılı kalınca sistem tıkanıyor ondan mı kullandın. şu anda şekil çizme için bilgisayarım uygun değil istersen çok basit şeklini göndereyim..

eğer daha basit şeklini gönderirsen sevinirim arkadaşım cok karmaşık bu cizim
:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler