Tek Buton İle Garaj Kapısı Kontrol

Pardus

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Daha önce paylaşdığım devrede ki sorunları çözdüm ve sadeleştirdim :D
Önceki devrede kapı sınır anahtarlarına basmıyor iken yani hareket ederken enerji kesildiğinde devre çalışmıyordu ve start butonu sürekli basılı kaldığında devre duruyordu bunları çözdüm.Şu anki devrede tek sorun M_2 veya M_3 rölesinin sürerkli enerjili kalması bu bi kaç kontakla giderilebilir ama devreyi daha fazla şişirmek istemedim.

Daha önce paylaşdığım devre :
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tek-buton-İle-garaj-kapısı-otomasyon-devresi.13224/
Devrenin çalışma prensibini yazmıyorum. İlgilenenler devreyi herhangi bir programla yapıp deneyerek öğrenebilir.

Ustalarımdanda rica ediyorum bu tarz fantastik devreler yapıp :D bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşım emeğine sağlık yalnız bu tür uygulamalar hiç ekonomil değil... Bununyerine 4017 sayıcı enteğresi ile çok rahat tek buton uygulamaları yapılabilir. Maliyeti 10 TL yi geçmez...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri