Tek ampermetre ile 2 bağlantının akımını ölçmek için switch h.k.

Mehmetcank

Üye
Arkadaşlar, sürekli iletimde olması gereken 2 bağlantı var. Switch kontrolüyle isteğim bağlantı akımını ölçmek istiyorum.(simetrik güç kaynağı yapacağım)
Yani switch için istediğim özellik ölçmek istediğim bağlantıyı seçtiğimde diğer bağlantıyı (çıkışa)kısa devre yapacak, ölçmek istediğim bağlantıyı ise ampermetreye dallandıracak. Diğer bağlantıyı ölçmek istersem de az önce ölçtüğüm bağlantıyı kısa devre yapıp ölçmek istediğim 2. bağlantıyı ampermetreye dallandıracak. (Bağlantılar resimdeki sw1 ve sw2).Aslında röle ile yapılabilir ancak fazla kompleks olmaması gerekiyor o yüzden röle olmaz.
ammeter.png

Bunu yapabilecek bir switch arıyorum, böyle bir şey var mı?
Var ise nereden bulabilirim?
İstediğim işlemi yapabilecek başka bir yöntem var mı?
Switchlerle ilgili hiç bilgim olmadığı için ne arayacağımı bilemedim benzer konu var ise kusura bakmayın.

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Olcmek istediğiniz iki devreye şönt direnci takabilirsiniz. Bu sont direnclerinin uzerknde dusen voltaji olcerek akimi olcebilirsiniz.

Olcumu de iki konumlu anahtar ile olcum portuna cererek iki devre arasinda olcumu geçebilirsiniz

Bir adet 6 kontaklı iki yada üç konumlu toogle anahtar alırsınız. Orta uçları ampermetreye bağlarsınız. dış uçların birini bir devreye diğerini de diğer devreye bağlarsınız. Devrenizdeki sw1 ve sw2 kontaklarını çıkarıp oraya şöntleri bağlarsınız. Ampermetreniz şöntlere uygun olmalı. Anahtarın bir konumunda birinci devrenizi iki konumunda ikinci devrenizi ölçmüş olursunuz.
Tek ölçü aletini hem akım hemde gerilim ölçmek içinde kullanabilirsiniz. Forumda bir zamanlar vermiştim.

serkan_48 çok iyi fikir, fakat tam olarak istediğim şeyi kaygısız açıklamış o şekilde yapacağım.

yorumlarınız için teşekkür ederim, çok işime yaradı.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri