Tek akım trafolu rgk ile 3 akım trafolu rgk?

yonzoglu

Üye
Katılım
11 May 2010
Mesajlar
148
Puanları
1
Yaş
39
Arkadaşlar merhaba tek akım trafolu rgk ile 3 akım trafolu rgk avantaj ve dezavantajları neler dir. Ne tür sıkıntılar yaşayabiliriz?Fabrikadaki yüklerimiz dengeli gözüksede tek fazlı yüklerimizde mevcut olabilir saha çalışmalarımız için ne dersiniz?
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
5,307
Puanları
3,507
Yaş
74
Konum
İZMİR
Büyük güçlü tesısler, fazla yuk değişimi olmıyan işletmeler, işletmedekı makına sayısı fazla olan dengelı yükler için, evvelde oldugu gibi tek fazlı RGK görevini yapar, ama, market, okul, konfeksıyon atelyesi,
banka gibi küçük ve değişken yüklerın oldugu yerde 3 fazlı RGK kullanmak faydalı ve elzemdir..
 

M.TULAN

Guest
değişken yüklü tesiste mutlaka 3 fazlı rgkr kullanılmalı çünki tek fazlı kullanılırsa akın trafosundan geçen faz a göre röle çalışır.örneğin akımtafosu bulunan fazdan yük geçmiyor diğerleri çalışıyorsa akım trafosu çekilen ampari görmeyeci icin sayaç indüktif yazar.tamtersi olursada kapasitif yazar.yani trifaze rgkr sürekli verimli çalışır.
 

ERSİN39

Üye
Katılım
30 May 2011
Mesajlar
29
Puanları
1
Merhaba çalışmakta olduğum işletmede 9 yıldır merlin gerin marka tek faz akım trafolu röle kullanıldı Fazlararası çok fazla dengesizlik olmadığından hiçbir sorun çıkarmadı yüzde oranlarındada problem yaşanmadı.Fakat arkadaşların bahsettiği gibi kullanılacak rölenin sizin sisteminize uyum sağlaması gerekir
 

tknsyn

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
27 Eki 2007
Mesajlar
1,892
Puanları
481
Sn.yonzoglu,arkadaşlarında belirttiği gibi,dengeli akım çeken işletmelerde tek akım trafolu röleler iş görmekteler.Fakat ceza oranları düşürüldüğünden beri artık tek akım trafolu röle devri kapanmıştır.M.G. ve siemens gibi yabancı marka ürünlerde tek akım trafolu rölelerin sık sık karşımıza çıkması,gelişmiş ülkelerde ceza oranlarının çok serbest olmasındandır.Üç akım trafolu röle ile tek akım trafolu röle kullanmak proje maliyetini çok az etkiler.Ülkemizde artık her projede üç akım trafolu röle kullanılmalıdır.
 
Katılım
26 Eyl 2006
Mesajlar
18
Puanları
1
Kompanzasyonda artık en güzel yöntem şüphesiz ki dinamik kompanzasyondur. Ama bu yapılmıyorsa bile, ülkemiz yönetmelik şartlarına göre mutlaka üç faz örneklemeli sistem kullanmak gerekir.
 

tuncerbey

Üye
Katılım
24 Kas 2011
Mesajlar
27
Puanları
1
Yaş
45
gerçekten tek akım trafosuyla mümkün degil bende çok ugraştım ama olmuyor üç şart kesin çözüm üç te
 
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
10
Puanları
1
Yaş
43
ARTIK HER PROJEDE KESİNLİKLE 3 FAZLI RGK
 

Forum istatistikleri

Konular
124,798
Mesajlar
884,876
Kullanıcılar
444,094
Son üye
samet 1452

Yeni konular

Üst