TEI yerli ve milli helikopter motoru yaptı

sadece guluyorum...
Yapılan bazı güzel şeyler var ama yapılan çok yanlışlar da var keşke bu tür yatırımlar daha fazla yapılsa Türkiye kazansa geçenler de Teknofest te TEİ genel müdürünün açıklamarını seyrettim gemi den atılan roket motorlarında MAM adı verilen akıllı mühimmatların motorlarına kadar karadan havaya havadan karaya ve havadan hava ya kullanılan pek çok sistemde TEİ nin yaptığı motorlar kullanılıyormuş F-16 ve Boing uçaklarının motor konusunda en büyük yedek parça imalatçısıymış TEİ bunların yanında tarım ve diğer ekonomik konularda da başarılı olabilseydik keşke

Yapılan bazı güzel şeyler var ama yapılan çok yanlışlar da var keşke bu tür yatırımlar daha fazla yapılsa Türkiye kazansa geçenler de Teknofest te TEİ genel müdürünün açıklamarını seyrettim gemi den atılan roket motorlarında MAM adı verilen akıllı mühimmatların motorlarına kadar karadan havaya havadan karaya ve havadan hava ya kullanılan pek çok sistemde TEİ nin yaptığı motorlar kullanılıyormuş F-16 ve Boing uçaklarının motor konusunda en büyük yedek parça imalatçısıymış TEİ bunların yanında tarım ve diğer ekonomik konularda da başarılı olabilseydik keşke
Bu işler bu kadar kolay olmaz...birileri gercekleri söylemiyor....bilginiz olsun..selamlar...
selamlar abicim..işin içinde biri olarak söylüyorum...anlatılanlar cogu dogru değil...

Bu işler bu kadar kolay olmaz...birileri gercekleri söylemiyor....bilginiz olsun..selamlar...

selamlar abicim..işin içinde biri olarak söylüyorum...anlatılanlar cogu dogru değil...
Bu işlerin kolay olmadığı doğrudur... Bildiğiniz gerçekler varsa bizleri de bilgilendirin bizler de bilelim. Anlatılanların doğru olmayan tarafı nedir?

Son düzenleme:

Bende işin birazda olsa içinden gelen ve hala da takip eden biri olarak diyorum ki (TS-1400 kast ediliyorsa) doğru.

Ayrıca çoğu doğru değil demek ile neyi kast ettiğinizi anlamadım bile? Gökbey'e sertifikasyon için gönderilen motor var mı yok mu? Bu motorun Tasarım ve IP hakları TEİ'de mi değil mi ? (Daha doğrusu TUSAŞ) Bu motorun tek kristal gibi en kiritik parçasının üretimi Türkiye'de yapılıyor mu yapılmıyor mu? Bremze ve statik testleri TEİ'de yapılmıyor mu?

Yani nedir o çoğu doğru olmayan şey? Böyle bir şey yok mu? Yoksa Tasarım yazılımları v.s dış kaynaklı olması mı sorun..

Nedir o doğru ve kolay olmayan şeyler?
20 yıldır uçak tank otomobil kamyon helikopter motoru yapıyoruz. henüz bu motorlarla çalışan bir araç görmedim.
Türkiye yakın zamana kadar bırakın askeri standartlarda bir motor yapmayı ,bildik sıradan içten yanmalı modern bir motor yapma işine girmedi. Bunun tek istisnası Devrim için yapılan motordur herhalde?

Kaldı ki jet motoru olarak tabir edilen motor sınıfı ayrı bir dünyadır. Kimsenin kimseye teknoloji vermediği, bir çok teknolojisinin ticari sır ve patentle korunduğu, Toleransların çok çok düşük olduğu, yüksek metalürji, triboloji, tasarım v.s teknolojisi gerektiren bir sektör.

Biz bu işe ülke olarak yeni giriyoruz. Şansımız GE ortaklığı sayesinde bazı üretim ve tasarım tekniklerine yıllardır sahip olmamız ve bazı alanlarda yılların tecrübesinin birikmesi. Bir de cidden mühendis kalitemiz çok iyi. Kimsenin kimseye vermeyi bırakın sözünü bile etmediği meşhur tek kristal meselesini çözen bayan bir profesörümüzdü yanlış bilmiyorsam.

Fizik ,Termodinamik ve metalurji Türkiye'de dünyadan farklı işlemiyor. Bu işlere kafa yorar, bütçe ayırır ve doğru adamları bulursanız "bunu yapamayız" diye bir şey yok.Bizim en büyük engelimiz kafalarda ki bu "yapamayız , yapamıyoruz" bariyeri.

Bizim nesil resmen bu pranga ile büyüdü, Allah'tan yeni nesil bu konuda daha özgüvenli daha dışa açık.Dünyadaki diğer insanların kendilerinden çok farklı olmadıklarını görüyor ve biliyorlar ve bir işi kitabına göre düzgün yapınca neticeye ulaşacaklarına da eminler.

O yüzden çoğu insanın aksine ben bu ülkenin geleceğini parlak görüyor ve bizlerin yapamayız dediği çok şeyin rahatça yapılabileceğine inanıyorum.

Edit: Bir de ekleme yapayım. Bu "olmuyor bir türlü, yapamıyoruz" düşüncesine referans Kale'nin motoru ise bu bir nebze makul karşılanabilir. Nihai ürüne ulaşıldı ama o proje haddinden fazla sarktı.Farklı bir ürün gamı olmasına rağmen bu işlerin kolay olmadığını gösteren bir ürün oldu.İnş ARAT işini ellerine yüzlerine bulaştırıp bu kadar sündürmeden nihayete erdirirler.

Son düzenleme:
Rahmetli erbakan devrim otomobil projesi sabote edilince sorunun siyasette olduğunu görü ve siyasete girdi.
Kimse bu millet uçak otomobil yapamaz demiyor zaten. siyasetçiler yaptırmıyor.
yapıyoruz yaptık, bitiyor, gidiyor vs. hep oyalamaca kandırmaca. artık yemiyor hatta sinir bozucu geliyor.

https://m.bianet.org/bianet/siyaset/168621-yerli-otomobil-yerli-ucak-yalanlari
Verdiğiniz kaynağı okudum.. ve hiç bir şey söylemeyen bir yazı. Ciddiyim içinde teknik olarak somut hiç bir şey yok. Yazının yazılış tarihini göremedim gerçi (Eski bir yazı ise şu anki durumdan haberdar olmamaları gayet normalo zaman yazı sahibi kusuruma bakmasın)

Şimdi tek kelime yazacağım bu yazı için: Hürkuş...

Nedir, ne değildir, hangi aşamadadır ,sertifikasyonları nelerdir v.s yazıyı yazan arkadaş bir baksın.

Ayrıca parti reklamlarını dahada kötüsü afişleri buraya kanıt diye koymak biraz olayı sulandırmak bana kalırsa. O afişleri kimlerin ne kafa ile nasıl o bilboardlara astığını cümle alem biliyor herhalde.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri