Tecrübeyi Nerede Edineceğiz?

sarajevo

Üye
Merhabalar
Arkadaşlar bu sene sonun Gebze MYO Mekatronik bölümünden mezun olucaz. Ama sonunda ne olucak?Endişeleniyorum hagi ilana baksam en az 1-2 yıl tecrübe istiyor peki biz bu tecrübyei nerede edineceğiz mahalledeki elektrikçi de mi fabrikada ki ustanın yanında mı?Bize bu imkanı kim verecek ATL Elektrik-Elektronik mezunuyum.MYO Mekatronik okuyorum bunca sene boşunamı okumuş olucaz değer fikirlerinizi bekliyorum.

Kendinizi geliştirin. Okullarda teori ve kısmen uygulama eğitimi verilir. Okul bitirmekle bir şey olmaz. Herlez okul bitiriyor ama bişey bildikleri yok. Üstüne kendi çabalarınızla birşeyler koymanız lazım. Ben şu işi biliyorum yaparım diyebildikten sonra aç kalmazsınız.

arkadaşım kendini geliştirmek istiyorsan geliştirirsin, düşünce ile değil uygulama ile olur bu. ha yok kariyer yapacam diyorsan 1-2 sene hamallık her işte var. şu da var işini iyi bilen insan kendisini gösterir hamallık süresini atlayarak geçer ama sen zaten anladığım kadarıyla elektronik konusunda tecrübe yaşamamışsın. denklerimden bir farkım olsun, sevdiğim işi yapayım diyorsan(tabi seviyorsan) atıl ilgi duyduğun bir konuya o konuda bir proje yap vazgeçme başarmaya çalış, sana çok şey katar. ha yok benim amacım tamamen duygusal(para) diyorsan :D bunlara hiç gerek yok askerliğini yap kpss ye çalış, bi devlet kuruluşunda sorumlu bir personele bir tepsi baklava ısmarla direk işe başla :D son olarak elektronik alanında lisans yada önlisans okulunu bitirmek hiçbir zaman boşa gitmez, elektronik sağlık sektöründen sonra en çok iş imkanı olan sektör türkiyede, merak etme kendini geliştir yeter. akıl verdim hep ama zaten sen de bunu sormuşsun :) saygılar

Meslek liselilerin ve MYO mesleki eğitim veriyor...
Yani o okula giden öğrenci meslek öğrenmeye gidiyor...
Yaz tatillerinde, sömestirde ne yapıyor ? Tatil mi ? E aferin...

Meslek lisesi 1. sınıftan itibaren yazları çıraklık yaptım... Sömestirlerde de çalıştım... Mezun olduğum yıl, tersanede arızacı tek usta olarak işe baladım... Yaş 17 idi...
Şunu da belirtmeliyim; o yıllarda babam, motel ve plaj işletmeciliği yapıyordu. Orada tatil yapıp, bikinili kızlarla lay lay lom yapmak da vardı... Gidip tuğla tozu yuttum... ;) Ama ben bu mesleğe gönül vermiştim...

EML ve MYO lara giden kardeşlerime tek tavsiyem budur... Yazları mutlaka çalışın... Sıfırdan aşlayın... O yaşlarda çok daha kolay oluyor öğrenmek...

elektronikte tecrübe edinmek müzikteki notayı öğrenmeye benziyor. bir şarkıyı ezberlemeyin
notayı öğrenmeye çalışın ondan sonra elektronik konusunda önünüze ne çıkarsa çıksın başarırsınız. mesela nota; renk kodu olan bir dirence baktığınızda orada renk yerine sayıları görebilmek gibidir. bir proje aldığınızda gerçeğini yapmadan kafanızda projeyi simule edip, işi veren kişiye bu iş olur şukadar paraya yapabilirim demek gibidir.

notayı öğrenmek için elinizi taşın altına sokup mesleki olarak boyunuzu aşan işlere tam cesaretle atlamanızı tavsiye ederim.başlamak bitirmenin yarısıdır düşüncesiyle işide bitirirseniz bir sürü donanıma sahip olursunuz. bu şekilde devam ederseniz sıkılmadan yılmadan bir süre sonra notayı öğrenmeye başlarsınız.

Tecrübe ilk önce belli bir birikimle oluyor bu okullarda pekiştirmek ise staj evresinde gerçekleşiyor. Ama ben de bu konuda kararsızım askere gdip gelmeden asla düzenli bir iş yok bu mesleğe

herkes kendini yetiştir der ama kimse nasıl olacağını söylemez. Okulda verilen bilgiler maalesef meslek için bir işe yaramayacak. O bilgiler sadece sistemi hızlı anlamana, senin konuları birbirine bağlamana yardımı dokunana bir araç olacak. Staj yapmış biri hemen farkına varabilir bu durumun. Hayırlısı deyip, iş hayatına atılacak ve senden kıdemli olan çalışanların birinden 1 bilgi,öbüründen 1 bilgi derken kendini o işten anlayan biri yapacaksın

Ben stajımı bir elektrikçide görüyordum. ama işi kendısı yapar anlatmasını isteyınce de bastan savma anlatır geçerdi. Haftalık 20 liraya koşuştururduk 5 gün. Daha da kıymet bilmez küfrederdi bazen ben de sinir olup kavga çıkardım. okulda staj yapmaya başladım pano hakkında birçok şey öğrendim. ama sen birşey bilmezsen ezilirsin. biraz bilgi birikimi herşeyi kolaylastırır

sevgili arkadaşlar gencler..
konu kronik ...
maalsef
uzun yıllardır beyaz eşya klima tamir sektöründeyim.. meslek baba mesleği ve kendisi 60 lıyıllarda meslek lisesi mezunu bende 80 li yıllarda mesleğe bifiil başladım büyük bir beyaz eşya üretcisi firmanın 3 aylık temel eğitimin alarak teknisyen sıfatını kazandım(firma içinde bizler verilen ünvandı bu yoksa meslek lisesi mezunu değilim).. lise yıllarında yaz tatillerinde millet denize sinamaya giderken ben servise çıkan ustaları ayartır servise çıkarken sabah beni evden almalarını neyapar eder sağlar akşamlarda eve bıraktırdım peder bey dersler zayıf diye dükkan gelmem istemez evde ders çalışmamı isterdi niyeyse...
uzatmayalım işin teorisini aldıktan sonra iş pratiğe dökmeye gelnce yanımızda çalışıpta kendine usta diyen bom boş cahilleri farketmem kısa sürmedi..yaptıkları iş kendinden öncekilerden gördükleri idi işin temelini bilmiyorlar bilmedikleri gibi yeni çalışma prensiplerini temellerini kavrayamıyorlardı...yani yaptıkları söktakçılık dan başka bir şey değildi...
şu yaşta kavradığım bir şey varsa oda şudur...
eli yatkın olupta kafası teknik işlere çalışanlar nedense bizim eğitim sisteminde yer bulamıyorlar yer bulanlar ise meslek liselerinde bir fırsat ele gecirdiklerinden bihaberler..bu konuda istekli hevesli olan meslek lise öğrencisi o kadar az ki mezun olduktan sonrada yukarıdaki arkadaşımızın bahsettiği kısır döngü ile karşılaşıyorlar.. bu mesleği yaparken o kadar çok cahil sök takçı usta ile karşılaştım ki helende karşılaşıyorum.. vede maalesef bu adamların yanında staj yapma gafletinde bulunan genc pırıl pırıl adamlar lada karşılaşıyorum..halbuki benim bildiğim staj yapılacak yer önceden okulun görevlendirdiği bir hoca ile denetlenir stajı yapacak kişiye staj yaptıracak ustanın usta öğretici belgesi olmasına dikkat edilirdi..şimdi şirket kuran herkes bırakın usta öğretici belgesini ustalık belgesi bile aranmıyor..hal böyle oluncada termostatı arızalı olan buzdolabına gereksiz yere kompresör değiştiren ustacıkların tüketiciye verdikleri zarar yanında o kompresörün gereksiz yere ithal edilmesi ile ülke ekonomisine verdikleri
toplam zararı ve bu adamların yanına giden stajyerlerin ne öğrenebildiklerini hayal bile edemiyorum...
sorunun kökten halledilebilmesi tamemen toplumsal boyutta olup tamemen bir hükümet politikası belirleyip uygulamaya koymaktır... nasıl belirli bir işçi çalıştıran firmalar özürlü işçi çalıştırmak zorunda ise stajyer çalıştırma zorunluluğu mezuniyet sağlanana kadar devam etmelidir.. daha küçük işletmelerde okul tarafından yapılan denetimler ciddi olarak yapılmalı oğrencilere hayali stajlar yaptırılması onlenmeli ve gerekirse usta öğreticiler okulda da bir iki derse katılmalıdırlar...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri