Tecrübeli Mühendis Büyüklerim Gelecek Planlaması için Yardım Lütfen

Merhaba değerli forum üyeleri, tecrübeli abilerim...

Bu sene sonunda inşallah mezun oluyorum son senemdeyim Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Kariyer açısından kafama takılan bazı konular var onları siz büyüklerime danışmak isterim. Elektrik alanında uzmanlaşmak istiyorum yaptığım stajlar da bu yöndeydi. Araştırdığım kadarıyla ülkemizde geniş alanı olan dallar arasında 2 alan seçmiş bulunmaktayım. 1.si İnşaat Taahhüt ve Proje alanı 2.si ise Endüstriyel Otomasyon PLC alanı. Artısıyla eksisiyle bu alanları değerlendirirseniz çok memnun olurum.

Teşekkür ederim...

iki alandada çalışan biri olarak proje çevre +sermaye(15-20 bin) yada cevresi olan sağlam mimar ile ortak çalışma

otomasyon ise endüstride Bakım ile uğraşmak demek çok farklı makinalar var herbirinin farklı kataloğları var hem elektrik hem elektronik yeri geldiğindede mekanik bilgisi isteyen mühendislik dalıdır. Benimde ilk yıllarım ilk zamanlar çok zor geçiyor sonradan rahat edersin diyorlar bilmiyorum artık

yani iç tesisat taahhüt ve projeciliğimi önerirsiniz iki alanda da çalışmış biri olarak ? sermaye bir şekilde halledilir bulunur fakat çevrem yok pek. 2 stajımı da birinde şantiyede diğerini ofiste proje çizerek yaptım fakat bu alanda mühendisle tekniker arasında bi fark göremedim yani mühendislik bir durumu görmedim hesaplamalar belli kalıplara göre yapılıyor çizimi zaten 1 hafta içinde insanlar öğrenebiliyor biz mühendislerin bu alanda farkı nedir acaba ?

Merhaba bende henüz sektöre atılmadım ögrenciyim önerimi dikkate alırmısın bilmiyorum ama bana göre yüksek gerilimci olabilirsin veya enerji sektöründe çalışabilirsin. proje taahhut işine bn olsam girmem cunku kendi işin olmadıkca fazla ekmek yiyemezsın o alanda.

Yuksek gerılımden cekınıorm acıkcası... Ama enerjı sektrounun de ıyı oldgu dusuncesındeym. Bıraz da forum sıtelerınden okudugum kadarıyla ozel sektorun gaddarlıgı bu alanı bana cazıp kılmıs durumda. Pıyasada bu alanla ılgılı fazlaca ıs oldugunu goruyorum. Santıyelerı de bu yuzden dusunmuyor degılm. Iste kafam baya karısık oldugu ıcın burdakı tecrubelı muhendıslerden bılgı almak ıstedım. Cunku son senemı kendıme bı alan belırleyıp o alanda ılerleyerek gecırmek ıstıyorum.

Madem gelecek planlaması var. Ben kendiminkini anlatayım. Belki iyi ya da kötü örnek olur.

Üniversiteyi (Elektonik müh.) 5 senede bitirdim.

1) İlk 3 sene çok gezdim, eğlendim. Faaliyetlere katıldım.
2) Sonraki 2 sene ise çok iyi ders çalıştım. Ama daha önemlisi son 2 senemde otomasyon taahüt firmalarında teknisyenlik yaptım. Gerekti çay götürdüm. Asgari ücretten az kazandım. Ama işin teknik kısmını çok iyi kavradım.
3) Okul bitince dünyadan haberi olmayan arkadaşlarım neye uğradığını şaşırırken ben bir fabrikanın tüm otomasyon departmanının sorumlusu oldum ve yaşıtlarımdan 2,5 kat fazla kazandım. Bu arada PLC ile de çok pratik yaptım.
4) Şimdi farklı bir firmada aynı görevi yürütüyorum. 4 farklı yerde çalıştığım için hem her birinden çok şey kaptım. Hem de çevre edindim.
5) Devamlı sahaya çıkmaya gayret ediyorum. Böylece çevre ediniyorum. Bazen iş teklifi aldığım bile oluyor müşteriden :)
6) Bunlara rağmen önümüdeki 5 sene için şirket kurmam.

Ben sadece otomasyon işi yaptım ama şunu söyleyebilirim. Hangisini yaparsananız yapın ama hemen şirket kurmayın. Sermayeniz çok iyi bile olsa atölyede pişmedikten sonra, işin doğrusunu yanlışını tüyolarını öğrenmedikten ve iş potansiyeli olan müşterileriniz olmadıktan sonra şirket kursanız da işiniz zor.

Ama sana en önemli tavsiyem ben mühendis oldum deme sakın. Çünkü olmadın. Ben de olmadım. Her zaman bilmediğini herkese sor ve bir an önce öğren, sormaya çekinme. 10 senelik bir tecrübe edin doğru adımları atarsan mühendis olursun.

Madem gelecek planlaması var. Ben kendiminkini anlatayım. Belki iyi ya da kötü örnek olur.

Üniversiteyi (Elektonik müh.) 5 senede bitirdim.

1) İlk 3 sene çok gezdim, eğlendim. Faaliyetlere katıldım.
2) Sonraki 2 sene ise çok iyi ders çalıştım. Ama daha önemlisi son 2 senemde otomasyon taahüt firmalarında teknisyenlik yaptım. Gerekti çay götürdüm. Asgari ücretten az kazandım. Ama işin teknik kısmını çok iyi kavradım.
3) Okul bitince dünyadan haberi olmayan arkadaşlarım neye uğradığını şaşırırken ben bir fabrikanın tüm otomasyon departmanının sorumlusu oldum ve yaşıtlarımdan 2,5 kat fazla kazandım. Bu arada PLC ile de çok pratik yaptım.
4) Şimdi farklı bir firmada aynı görevi yürütüyorum. 4 farklı yerde çalıştığım için hem her birinden çok şey kaptım. Hem de çevre edindim.
5) Devamlı sahaya çıkmaya gayret ediyorum. Böylece çevre ediniyorum. Bazen iş teklifi aldığım bile oluyor müşteriden :)
6) Bunlara rağmen önümüdeki 5 sene için şirket kurmam.

Ben sadece otomasyon işi yaptım ama şunu söyleyebilirim. Hangisini yaparsananız yapın ama hemen şirket kurmayın. Sermayeniz çok iyi bile olsa atölyede pişmedikten sonra, işin doğrusunu yanlışını tüyolarını öğrenmedikten ve iş potansiyeli olan müşterileriniz olmadıktan sonra şirket kursanız da işiniz zor.

Ama sana en önemli tavsiyem ben mühendis oldum deme sakın. Çünkü olmadın. Ben de olmadım. Her zaman bilmediğini herkese sor ve bir an önce öğren, sormaya çekinme. 10 senelik bir tecrübe edin doğru adımları atarsan mühendis olursun.

hangi üniversite mezunuydunuz ?

Uludağ Üniversitesi

son sınıf için biraz geç kalmşsın alan seçiminde. Bence yaptıgın stajlardan haz almadıysan o alanı sevmemişsin demektir. enerji&bakım&otomasyon sektörü ideal ama erkekleri tercih ettiginden ben o alana yönelmedim. Hatta girebiliyorsan AKSA holding bünyesindeki aksa akrilik, ak enerji vs gibi yerlere gir gül gibi yaşarsın sonrada bana dua edersin :))

edit: gül gibiden kastım maaştır, zorlugu hakkında bi bilgim yok ama kolay olan iş yoktur kme işini sorsan zor der.

Mesleğini seviyorsan işini zevk ile yapıyorsan hiç bir iş zor gelmez.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri