Tecrübe mi? Diploma mı?

benim yaşım 23 gördüğüm kadar anlatayım.Günümüzde diploma denilen belge sonuçta bir kağıt parçası ama bunun manevi değeri ve ehliyet denilen bir sertifika halinde tanımlı.Bunu alabilmek için (mühendislikten bahsediyorum) 8 yıl ilkokul 4 yıl lise en az 5 yıl üniversite okumak lazım ki sahip olunabilsin.toplamda 17 yıl gibi bir zaman.tabi eğitim süresi içinde kişiye ne veriliyor bir soru.Zaten Mühendis diyebilmek için kişinin kağıt üzerindeki verileri ve gerçek hayatta ki sonuçları bir arada okuyum yorumlayıp değerlendirebilen a+b formülizasyonunun c değerini elde ettiğini bilen ve bu c değerini nasıl kullanacağını bilen kişiyi tanımlamalı.Arkadaş okulu bitirdiğinde bunu bildigini zanneder.ama sadece ezberlemiştir.ki eğitim sisteminde bunun başlangıç seviyesini verir devamını öğrenciye brakır.kişi kendini geliştirerek diplomasına kurdele taktıgı taktirde kuruma şirkete işyerine nereye olursa olsun gururla girsin amenna.Sadece diploma veya sadece tecrübeyle mühendis olunmuyor.
Demek istediğim Mühendis kelimesi; ben biraz daha küçükken mühendis diye tanıtılan insanların gerçekten düşünen değerlendiren bilen ve bunu yetkisiyle ortaya ürün çıkartan kişileri görürken şuan mühendis niteliğile mezun olan kişinin artık sadece yetkisiyle ortaya ürün çıkartabileceğini zanneden kişiye dönüştü.
yani demem o ki mühendislik okuyan kişi daha okula başlamadan yapacağı branşla alakalı buna çırak dersek çıraklık seviyesinde anahtar getir götürden başlayıp saygı duyup saygı görmeyi öğrenip okuldaki teorikle gerçek hayattaki uygulamayla sonucunu görüp mezun olabilmeli ki ona Mühendis densin.derslerden aa harf notu alarak diploma almak tek başına yetersiz.Diploması olmadığı halde işi bilerek yapması da politik hayat açısından yetersiz
Arasında tercih yapılacaksa diplomayı alabilirsin ama tecrübeyi yaşamak gerek.Birşeyi alabilmekle anlayabilmek farklı şeyler...

büyümek istiyorsan kesinlikle diploma ancak kendi çorbamı kaynatırım ben diyorsan sen sana yetersin

Merhaba.En doğrusu önce diploma (Bir formalite) ve bu diplomayı aldıktan sonra da ona tam hakkını verecek şekilde yılları hiç boşa geçirmeden diplomaya tecrübeyi güzelce de ilave edebilmektir.

Bu tecrübeyi diplomaya artı olarak ilave ederken de, şantiye işidir,büro,masa işidir veya ayak işidir,bu şu ağırlıklıdır,bana da hiç uymaz,benim için hiç olmaz,vb. türlü gerekçeleri bahane olarak görmemek,tecrübe kazanmak için bu yollara gerekirse de katlanabildiği kadar katlanmak gereklidir.

Bir de şu vardır ki bir müh. neyin nerede olduğunu çok iyi bilen (Tüm kitap sayfalarını hafızasında tam olarak da saklamayan,ama kaçıncı sayfada bu çözüme ulaşacak formülün,bir kısa yolun ne olduğunu çok iyi de bilen) ve aklındaki,hedefindeki bir A planı hiç tutmayınca B ve C planlarını da tam devreye sokabilen,yani bu meslek hayatında çok esnek düşünebilen(Mühendislik tasarımlarında da en başta ekonomiyi,düşük maliyetle imal edebilmeyi hep düşünen) birisi de olmalıdır.Kolay gelsin.

Diploma(eğitim araştırma ruhu)+ tecrübe yemede yaninda yat

Asıl önemli olan kişilik, diploma ve tecrübe sağ hanedeki sıfırlar. Başta (1) yani kişilik yoksa sıfırlarında bir ehemmiyeti yok. Önce insan olacaksın, efendi ve saygılı olacaksın.
Diğer eksikler bir şekilde tamamlanır ama kişilik eksikse asla tamamlanmaz !

Asıl önemli olan kişilik, diploma ve tecrübe sağ hanedeki sıfırlar. Başta (1) yani kişilik yoksa sıfırlarında bir ehemmiyeti yok. Önce insan olacaksın, efendi ve saygılı olacaksın.
Diğer eksikler bir şekilde tamamlanır ama kişilik eksikse asla tamamlanmaz !

Ağzına sağlık

Arkadaşlar amacım diploması olan insanları rencide etmek değil sadece ülke ekonomisine katkı sağlamak

şöyleki;2007 yılına kadar iş sahibi olsamda B planı oluşturmak için hergün işkur un günlük açık iş pozisyonlarını takip ederdim gerek özel gerekse kamuda istenilen tek şey meslek lisesi elektrik böl veya önlisans ancak bu istemin son yıllarda çürüdüğü kanısını taşımaktayım bu sonuca ise izlediğim şu teoriden vardım.
1-Son 3 yılda kurumsal nitelikte olan firmalar dahi artık belgeli ancak ilköğretim mezunu olsada kabul
2-Kamu ve özel sektörün dahi çözümcü meslek elemanı bulmada zorlanması ve talep artışı
3-Bulunduğum bölgede meslek gruplarının ücretinin hafifde olsa artması
4-Devletin dahi yeni ehliyet yasasında ehliyet alınsa dahi 1 yıl çırak sayılacağının kabul görmesi
5-X bölgedeki devletin resmi kurum müdürü dahi teknik eleman bulamayınca köylerden kasap çiftci manavı veya telekominikasyon ve tedaşın elektrik arıza bölümlerinde teknik eleman olarak çalıştırmaya mecbur kaldığının itirafı v.s

serbest piyasada lise okuyamamış ancak tekniker kadar bilgi sahibi ve ustalık belgeli bir çok insan devlet tarafından lise diploması şartı aranmadan sadece tecrübesine dayanarak hem iş çözümünde hem sağlıklı iş açısından hemde zaman kazanma yönünde ve okul bitirmiş lise önlisans ve lisanslı arkadaşlara bilgi ve tecrübe eğitiminde faydalı olması yönünde ustalık belgeli arkadaşları teknik eleman talebi olan kamu kurumlarındaki açığı kapamak için işe alması iş vermesi acaba abesle iştigal edermi amacım kimseyi kırmak ve üzmek rencide etmek değil ben tedaşta kontrolkalemi ölçü aleti bilmeyen memur işçi telekomda fiber kabloyu ekleyemeyen teknisyen yüzlerce denk geldi ve halada devam etmekte ve bir çok toplumsal teknik işler sekteye uğramakta ve fazlası ile zaman ve para kaybı yaşanmakta

kpss sınavlarında en çok aranan meslek grubu hemşire ve elektrik teknisyeni

diplomalıya iş yokki diplomasız ustaya iş olsun demeyin lütfen diplomalı olupta iş zaman ve para kaybıda toplandığında büyük bir mebla yapıyor

Arkadaş güzel düşünmüş ün
Ben ilkokul mezunuyum ama üniversite okuyan bazı kişiler kadar bilgiliyim pratikte iyiyim ama yazışma dan iyi değilim
Bide yaptığım işleri anlatayım dedim
2013 ten yaptığım güvenlik cihazı
Bir hic kimseden destekler almadan bir güvenlik cihazı yaptım yaptığım cihaz
100 metre evden uzaktan olsan kumandayla kapıyı kilitlerler ayriyeten uzaktan cep telefonla dan kapıyı kilitliyorsun bütün cihazlar sabit hatla çalışırken benim ki cep telefonla bağlanır bütün güvenlik cihazları kapı açılırken devreye girer benim yaptığım kapı açılmadan devreye girer ve kayıtlı numarayı arar
Kapı tamamen açılırken de biber gazı sıkar

Yanan vücut için
Bide sağlıktan bir ilaç geliştirdim
Yanan yerin deriden su toplamayı önler
Kısa sürede ağrıyı kestirir hızlı bir şekilden iyi leştirme yapar yanan bölgeden yara hızı biraktirmaz tamamen organiktir denemesini yaptım yiğenim yanmıştı onun tedavisinden kullandım
Ve
Bitkiler den elden ettiğim Formula suyun üstünde biriken tozları kenera iter
İşte diplomasız biriyim çok insan gördüm diplomasız bilim insanı gibi başka videoları yüklemeye çalıştım form desteklemiyor paran diploman varsa bilim adamisin
Paran diploman yoksa bilim adami olsanda cahilsin yorum sizin

Ekli dosyalar

• IMG-20181207-WA0012.jpg
    IMG-20181207-WA0012.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Arkadaş güzel düşünmüş ün
Ben ilkokul mezunuyum ama üniversite okuyan bazı kişiler kadar bilgiliyim pratikte iyiyim ama yazışma dan iyi değilim
Bide yaptığım işleri anlatayım dedim
2013 ten yaptığım güvenlik cihazı
Bir hic kimseden destekler almadan bir güvenlik cihazı yaptım yaptığım cihaz
100 metre evden uzaktan olsan kumandayla kapıyı kilitlerler ayriyeten uzaktan cep telefonla dan kapıyı kilitliyorsun bütün cihazlar sabit hatla çalışırken benim ki cep telefonla bağlanır bütün güvenlik cihazları kapı açılırken devreye girer benim yaptığım kapı açılmadan devreye girer ve kayıtlı numarayı arar
Kapı tamamen açılırken de biber gazı sıkar

Yanan vücut için
Bide sağlıktan bir ilaç geliştirdim
Yanan yerin deriden su toplamayı önler
Kısa sürede ağrıyı kestirir hızlı bir şekilden iyi leştirme yapar yanan bölgeden yara hızı biraktirmaz tamamen organiktir denemesini yaptım yiğenim yanmıştı onun tedavisinden kullandım
Ve
Bitkiler den elden ettiğim Formula suyun üstünde biriken tozları kenera iter
Ve bazı kişiler benim bazı bilgilerini çalmaktadır
İşte diplomasız biriyim çok insan gördüm diplomasız bilim insanı gibi başka videoları yüklemeye çalıştım form desteklemiyor paran diploman varsa bilim adamisin
Paran diploman yoksa bilim adami olsanda cahilsin yorum sizin
Merhaba,
Sizin durumunuz da lise yada üniversite bitirmek bile yeterli olmuyor. Yani sadece diplomada yetmiyor.
Bilim adamı olmak için akademik üye (Üniversite öğretim üyeleri) olmak gerekir. (Resmi için söylüyorum)
Destek aramayı bilim adamı olmak yerine girişimci ya da girişimci kişilerden ödenek/sponsor olarak aramanız daha doğru olur.
15 yıl önce vinçler için buton arabası gibi bir cihaz geliştirmiştim. O zamanlar Türkiye de kimse bu tür üretim yapmıyordu (Yurt dışını zaten bilmiyordum). İş yeri ile konuşmuştum. Kendi adıma Patent alıp (iş yerinde üretimi yapılmak ve patent ücreti almamak kaydı ile) prim vs gibi ödenek almak için anlaştık. O sıralar vinç kurulumundaki birinin hatası yüzünden ayağımı vinç ezmişti. Tedavi ve iyileşme sürecinde iken, patron denilen ... ... kendi adına patent alıp bana da hiç bir şey bırakmamıştı. Kısaca; günümüzde çalma/hırsızlık o kadar normal görülüyor ki ağlanır halimize gülen insanlar olduk. Hakkınızı kimseye yedirmemeniz ve daha birçok icat yapmanız ümidi ile.

Merhaba,
Sizin durumunuz da lise yada üniversite bitirmek bile yeterli olmuyor. Yani sadece diplomada yetmiyor.
Bilim adamı olmak için akademik üye (Üniversite öğretim üyeleri) olmak gerekir. (Resmi için söylüyorum)
Destek aramayı bilim adamı olmak yerine girişimci ya da girişimci kişilerden ödenek/sponsor olarak aramanız daha doğru olur.
15 yıl önce vinçler için buton arabası gibi bir cihaz geliştirmiştim. O zamanlar Türkiye de kimse bu tür üretim yapmıyordu (Yurt dışını zaten bilmiyordum). İş yeri ile konuşmuştum. Kendi adıma Patent alıp (iş yerinde üretimi yapılmak ve patent ücreti almamak kaydı ile) prim vs gibi ödenek almak için anlaştık. O sıralar vinç kurulumundaki birinin hatası yüzünden ayağımı vinç ezmişti. Tedavi ve iyileşme sürecinde iken, patron denilen ... ... kendi adına patent alıp bana da hiç bir şey bırakmamıştı. Kısaca; günümüzde çalma/hırsızlık o kadar normal görülüyor ki ağlanır halimize gülen insanlar olduk. Hakkınızı kimseye yedirmemeniz ve daha birçok icat yapmanız ümidi ile.

Destek aradım ama kime gitiysem yemeği iyi cene pişir getir ben yiyeyim der zaten o kadarı yapsam onlara ihtiyacım kalmaz bana dışarıdan teklif geldi gitmedim kendi ülkemden yapayım dedim ama olmadı şimdi gitmediğime pişmanim sponsor bulamadım bulursam helbet kabul ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri