Tecrübe mi? Diploma mı?

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar amacım diploması olan insanları rencide etmek değil sadece ülke ekonomisine katkı sağlamak

şöyleki;2007 yılına kadar iş sahibi olsamda B planı oluşturmak için hergün işkur un günlük açık iş pozisyonlarını takip ederdim gerek özel gerekse kamuda istenilen tek şey meslek lisesi elektrik böl veya önlisans ancak bu istemin son yıllarda çürüdüğü kanısını taşımaktayım bu sonuca ise izlediğim şu teoriden vardım.
1-Son 3 yılda kurumsal nitelikte olan firmalar dahi artık belgeli ancak ilköğretim mezunu olsada kabul
2-Kamu ve özel sektörün dahi çözümcü meslek elemanı bulmada zorlanması ve talep artışı
3-Bulunduğum bölgede meslek gruplarının ücretinin hafifde olsa artması
4-Devletin dahi yeni ehliyet yasasında ehliyet alınsa dahi 1 yıl çırak sayılacağının kabul görmesi
5-X bölgedeki devletin resmi kurum müdürü dahi teknik eleman bulamayınca köylerden kasap çiftci manavı veya telekominikasyon ve tedaşın elektrik arıza bölümlerinde teknik eleman olarak çalıştırmaya mecbur kaldığının itirafı v.s

serbest piyasada lise okuyamamış ancak tekniker kadar bilgi sahibi ve ustalık belgeli bir çok insan devlet tarafından lise diploması şartı aranmadan sadece tecrübesine dayanarak hem iş çözümünde hem sağlıklı iş açısından hemde zaman kazanma yönünde ve okul bitirmiş lise önlisans ve lisanslı arkadaşlara bilgi ve tecrübe eğitiminde faydalı olması yönünde ustalık belgeli arkadaşları teknik eleman talebi olan kamu kurumlarındaki açığı kapamak için işe alması iş vermesi acaba abesle iştigal edermi amacım kimseyi kırmak ve üzmek rencide etmek değil ben tedaşta kontrolkalemi ölçü aleti bilmeyen memur işçi telekomda fiber kabloyu ekleyemeyen teknisyen yüzlerce denk geldi ve halada devam etmekte ve bir çok toplumsal teknik işler sekteye uğramakta ve fazlası ile zaman ve para kaybı yaşanmakta

kpss sınavlarında en çok aranan meslek grubu hemşire ve elektrik teknisyeni

diplomalıya iş yokki diplomasız ustaya iş olsun demeyin lütfen diplomalı olupta iş zaman ve para kaybıda toplandığında büyük bir mebla yapıyor

@yavuz31 Sayin ustam dediklerinize harfiyen katiliyorum. Çok doğru birşey paylaşmissiniz ama @bayro0 arkdaşimizinda paylaşimi da çok iyi ve doğru.
Hemen hemen 2003 den sonra ne piyasa da nede saniyede doğru dürüst elman yetişmeye başladi. Bizim iş sektörü tozlu dumanli olduğu için bir çok kişi seçmiyor veya bir çok kişi yüksek lisans okumak istiyor.
Diplama ve ustalık konusuna gelince ; İş alani ve yerine göre her ikisininde yeri ve kullanimi farkli.
Örnek olarak : Turizm sektörü Teknik personel de diplama ve ustalik isterler ama eli zorla pense tutun bir elaman ile ayni maaşi alirsin.

O kadar mezun cok ki. Hem diplomasi olan hem tecrubesi olan bir cok issiz kimse taniyorum. İsverene kizmak olmaz. Biz de onun yerinde olsak bir kademe ustun olursa iscisi onu tercih edecektir. Ayni paraya calisiyorlarsa...

Arkadaşlar amacım diploması olan insanları rencide etmek değil sadece ülke ekonomisine katkı sağlamak

şöyleki;2007 yılına kadar iş sahibi olsamda B planı oluşturmak için hergün işkur un günlük açık iş pozisyonlarını takip ederdim gerek özel gerekse kamuda istenilen tek şey meslek lisesi elektrik böl veya önlisans ancak bu istemin son yıllarda çürüdüğü kanısını taşımaktayım bu sonuca ise izlediğim şu teoriden vardım.
1-Son 3 yılda kurumsal nitelikte olan firmalar dahi artık belgeli ancak ilköğretim mezunu olsada kabul
2-Kamu ve özel sektörün dahi çözümcü meslek elemanı bulmada zorlanması ve talep artışı
3-Bulunduğum bölgede meslek gruplarının ücretinin hafifde olsa artması
4-Devletin dahi yeni ehliyet yasasında ehliyet alınsa dahi 1 yıl çırak sayılacağının kabul görmesi
5-X bölgedeki devletin resmi kurum müdürü dahi teknik eleman bulamayınca köylerden kasap çiftci manavı veya telekominikasyon ve tedaşın elektrik arıza bölümlerinde teknik eleman olarak çalıştırmaya mecbur kaldığının itirafı v.s

serbest piyasada lise okuyamamış ancak tekniker kadar bilgi sahibi ve ustalık belgeli bir çok insan devlet tarafından lise diploması şartı aranmadan sadece tecrübesine dayanarak hem iş çözümünde hem sağlıklı iş açısından hemde zaman kazanma yönünde ve okul bitirmiş lise önlisans ve lisanslı arkadaşlara bilgi ve tecrübe eğitiminde faydalı olması yönünde ustalık belgeli arkadaşları teknik eleman talebi olan kamu kurumlarındaki açığı kapamak için işe alması iş vermesi acaba abesle iştigal edermi amacım kimseyi kırmak ve üzmek rencide etmek değil ben tedaşta kontrolkalemi ölçü aleti bilmeyen memur işçi telekomda fiber kabloyu ekleyemeyen teknisyen yüzlerce denk geldi ve halada devam etmekte ve bir çok toplumsal teknik işler sekteye uğramakta ve fazlası ile zaman ve para kaybı yaşanmakta

kpss sınavlarında en çok aranan meslek grubu hemşire ve elektrik teknisyeni

diplomalıya iş yokki diplomasız ustaya iş olsun demeyin lütfen diplomalı olupta iş zaman ve para kaybıda toplandığında büyük bir mebla yapıyor
Hepar sayesinde Bu konudan haberdar oldum.Ben meslek lisesi elektrik mezunuyum ayrıca ustalık belgem yani 3.sınıf fen adamı belgem var.Bundan bir kaç yıl önce antalya da bir otelde köpük makinası elektrik kaçağı yaptı ve bir kişiydi sanırım yaşamını yitirdi.Savcılık otelin elektrik çisini ve otel müdürünü hapse attı.Allah kimsenin başına vermesin Amin.Şimdi sen her tedbiri aldın ve yinede bir kaza oldu?Kim sorumlu olacak?Her belgenin diplomanın belirli yetkisi var.Yarın olabilecek bir sorun da mahkemede bile (Allah göstermesin) sorumlu kim diye sorulduğunda yetki belgeli biri olması lazım.Hele de Bu devirde en güvendiğin en kaliteli marka çinde beş para etmez malzemeyi kendi markası adında piyasa sürüyorken!

Savaş meydanına çıkıyorsun çok iyi bir savaşçısın ama donanımın yok yani tecrübe var diploma yok, yada tersini düşünelim süper donanıma sahipsin ama sahip olduğun silahları kullanmayı bilmiyorsun,acemi askersin yani diploma var tecrübe yok. Her iki durumda da yaşama şansın zayıf arkadaş...

elbette diplomaya bakılır ilk önce. nedeni de çok açık. diplomalı teknisyen, meslek lisesinde 3 yıl boyunca mesleği ile ilgili derslere girmiş, sınavlarını geçmiş bir elemandır. konusu ile ilgili bir altyapısı vardır.
Kendisinin yetenekli olup olmaması, el becerisi, problem çözme konusundaki davranışı gibi konular görecelidir. kişiden kişiye de değişir. Ama bunun için eleman alırken, en azından bir kriterimiz olmalı ve buna göre seçim yapmamız gerekirse, diplomaya da değer vermeyeceksek geriye ne kalır ki?

Şöyle düşünelim. Araç için şoför alınacak bir şirket 1 yıllık ehliyetli şoförü mü, 10 yıllık şoförü mü tercih eder? Ya da hepsini boş verip, ehliyet sınavına girmediği için ehliyeti olmayan bir kişiyi tecrübeli diye işe alır mısınız?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri