Tecrübe kıymetlidir. Haydi paylaşalım.

cglryzc

Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Hepinizin de bildiği gibi tecrübe bu işlerde çok önemlidir. Gelin "ulan bu bana iyi bir ders oldu" dediğimiz şeyleri yazalım da paylaştıkça artan tek şey olan bilgiler daha da artsın.

Şimdiden faydalanabilecek herkes adında herkese teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar.

Konuyu açtım. İlk cevabı yazmak da bana düşer sanırım.
Geçtiğimiz hafta yaptığımız bir işte entes rg3-12cs kullandık. Tüm bağlantıları tamamladık ve röleye otomatik tarama emri verdik. Fakat 4 adet eski kondansatörü röle tanıyamadı. Sebebini araştırdık acaba kontaktörler mi geçirmiyor yoksa sigortalarda mı bir problem var diye. Fakat burada kondansatörler eski olduğu için özelliğini kaybetmişti ve çekilen akımlar dengesiz hale gelmişti. Hepsinde birer fazdan çekilen akımlar diğerlerine göre yaklaşık 4-5 amper farklı akım çekiliyordu. Problemin bu olabileceğini düşünerek kondansatörü değiştirdik ve problem çözüldü.

Paylaşmak istedim.
Çıkarılacak ders: Pano revizyonu yaparken mevcut kondansatörleri kullanacaksanız eğer, öncelikle çektikleri akımları ölçerek dengeli olduklarını görün ve ona göre kullanın.

Kolay gelsin.

700 kvarlık kompanzasyon panosunda enerji altında, ne alırsan 1 milyon cudan aldığın penseyle , nh değiştirmemek lazımmış :)

siz siz olun eski bi işletmenin panosunu yenilerken yenisini bağlamadan önce panonun topraklama kablosu budur diye topraklama barasına ölçmeden bağlamayınız sonra bi güzel panoda elektrik yaşadığım bi olay

:)
tedascılarda kesin bin tane olay vardır:))
anlat anlat bitmezzz
aydınlatın tabi bizi
valla deneyim kazanmak iicn kazaya kurban gitmeye gerek yok
böle iyi

1500A çeken bir işletmenin ayırıcısını işletme yükteyken unutup ayırıcıyı açtım ve bana olan oldu gözlerim ve yüzüm yandı

iş yerınde trafo yakınında kazı yapilmaya başlanmış dedıler bende o yere gıttım o anda iş yerı muduru çalışanlara çay soylemış iş makınası mola verdı çayları aldık ılk yudumu çektım:) trafonun yanında seksoner var ama açmamiştım hattı trafo acayıp uğuldamaya başladı bellı aşirı akim çekıyor kesıcıyı ındırmeye cesaret edemedım allahtan y.g sıgortalar tutuştu yanıyor iş yerı muduru bana neden mudale etmıyorsun dıye bas bas bağirıyor:) mudahale etsem kesıcıyı ındırmem lazım hat trafo aşiri yuklu bana zarar vereceğı kesın mudahale etmedım y.g sıgortalar yandı kesıldı mudur kizdi bağirdı çağirdı odasına gıttı:) karşılık vermedım versem olay dallanacak:) odasına gıttı arkasından gıttım ayrıntılı olarak anlattım özür diledı bağırdığı için ıyıkı benı dınlememışsın dedı:)

iş yerınde trafo yakınında kazı yapilmaya başlanmış dedıler bende o yere gıttım o anda iş yerı muduru çalışanlara çay soylemış iş makınası mola verdı çayları aldık ılk yudumu çektım:) trafonun yanında seksoner var ama açmamiştım hattı trafo acayıp uğuldamaya başladı bellı aşirı akim çekıyor kesıcıyı ındırmeye cesaret edemedım allahtan y.g sıgortalar tutuştu yanıyor iş yerı muduru bana neden mudale etmıyorsun dıye bas bas bağirıyor:) mudahale etsem kesıcıyı ındırmem lazım hat trafo aşiri yuklu bana zarar vereceğı kesın mudahale etmedım y.g sıgortalar yandı kesıldı mudur kizdi bağirdı çağirdı odasına gıttı:) karşılık vermedım versem olay dallanacak:) odasına gıttı arkasından gıttım ayrıntılı olarak anlattım özür diledı bağırdığı için ıyıkı benı dınlememışsın dedı:)

Anlattığınız olayda yanlışlıkla terimleri karıştırdınız. Ayırıcı (seksiyoner) , kesici (disjonktör) anlattığınız olayda kesici yok anladığım kadarıyla. Meslekte yeni arkadaşların yanlış bilgilenmemesi için düzeltelim.
Ayrı bir soru trafo köşkü yakın değilmiydi yada direk tipi trafodan ana panoya iniş varsa ana A.G. şaltere müdahale şansınız yok muydu? O.G. sigortalar yanacak kadar çekilen akımda A.G. ana şalter neden açmadı (dizayn hatası-ayar hatası) ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri