TEİAŞ şebekesindeki düşük enerji kalitesi

benim grafikten anladığım yeşil ile gösterilen fazda aşırı bir yüklenme var ( faz-toprak kısa deversi gibi) mühendis0606 nında söylediği gibi akım değerleri önemli yorum için ayrıca sonu belli olmasada grafiğe bakıldığında bu durumun baya uzun sürdüğü ortada 150 ms den daha fazla gibi.....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
burada farklı bir olay meydana gelmiş gibi görünüyor. dikkat ederseniz üc faz gerilim arıza öncesi dengeli ve aralarındaki acı 120 derece. Ancak grafikte görülen dalgalanmadan sonra kırmızı ve yesil fazlar arasında acı farkı kalmamış ters dalga meydana gelmiş sizin buradaki normal bir gerilim dalgalanma yada harmonik kaynaklı bozulma olmadıgı düsüncesindeyim. akım grafigi ni verebilirseniz belki daha net bir fikir sahibi olabilriz. Ayrıca TEİAŞ'ın hangi indiri merkezinden besleniyorsunuz.

Akım grafiği gerilimin alt yarı prçasında düz çizgi olarak görülüyor. Generatör panocu arkadaşlar darbe yemeyelim diye adaya geçmişler. Yani o an akım çekilmiyor.

Bandırma TM2'den besleniyoruz.

bizde aynı şekilde mağduruz

25 MW lık trafo ile fabrikayı besliyoruz haftada en az 1-2 kere enerji dalgalanmalarından fabrika PLC ile kilitlerle üniteler birbirine bağlı olduğu için dalgalanmalar devreden çıkartıyor fabrikayı TEİAŞ ı mahkemeye vermek de zor fabrika girişine güç analiz cihazlarını bağlayıp dalgalanmaları ispatlaman lazım yoksa TEİAŞ zaten hep inkar ediyor ,dalgalanmaların bile ne sebepten oldugunu zar zor öğrenebiliyoruz , bu TEİAŞ 2-3 sene içinde yok olur zaten rezil haldeler

öncelikli olarak sunu belirtmak isterim.. asıl dalgalanmaların ve sinüs dalgasının bozulması TEİAŞ'dan degil TEDAŞ kaynaklıdır... Sonuçta TEİAŞ'ın dagıtım barasındaki gerilimler cok anormal bir durum olmadıgı sürece nominal degerlerin arasındadır. Ancak TEDAŞ'ın degisik dagıtım fiderleri mevcut oldugundan kimisi darbeli kimisi harmonikli vb.. bu da dagıtım barasını etkilemektedir. Sonuç olarak burada asıl TEDAŞ'ın gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Bunun icin TEİAŞ gerekli yaptırımları yapması gerekmektedir.Ancak bu da dağıtım sirketlerinin özelleşmesinden dolayı gittikce zorlasmaktadır.

enerji aldığınız kaynak trafo aynı olduğu içindarbeleri hissedersin ayrıca teiaş ın röle ayarları sabittir...

enerji aldığınız kaynak trafo aynı olduğu içindarbeleri hissedersin ayrıca teiaş ın röle ayarları sabittir...
Darbe eğer 154kv iletim hattından dolayısı ile 154/34,5kv indirici trafodan geliyorsa ona bişi diyeyemem. Ama darbe 34,5 barasına bağlı misal 10 müşterinin birinden geri gelip 34,5kv ortak baradaki diğer müşterileri etkiliyorsa bu noktada önlem alınması gerekitğini düşünüyorum.

TEİAŞ röle ayarları sabittir demişsiniz. Neden sabit? Neden parametreler gerektiği gibi yapılmıyor? Parametreler kopyala yapıştır olarak mı yapılıyor? 1MW kurulu gücü bulunan müşterinin feederine ait kesicinin röle ayarı ile 10MW kurulu gücü bulunan müşterinin feeder kesicisinin rölesinin ayar parametreleri aynı mı?

Müşteri kaynaklı üretilen arızanın, geri gelip 34,5kv ortak baraya ulaşmadan yine müşterinin feeder kesicisindeki röle sayesinde açtırma yapılarak engellenecebileğini düşünüyorum. Problem, röle parametre ayarlarının gerekli hassasiyette yapılmaması.

Arızaların ve enerji kesintilerinin büyük cogunlugu TEDAŞ dagıtım hatlarından gelir. TEDAŞ röle koordinasyonu dogru yapmadıgından dolayı taaa indiri merkezdeki kesiciler arızayı temizler.

Darbe eğer 154kv iletim hattından dolayısı ile 154/34,5kv indirici trafodan geliyorsa ona bişi diyeyemem. Ama darbe 34,5 barasına bağlı misal 10 müşterinin birinden geri gelip 34,5kv ortak baradaki diğer müşterileri etkiliyorsa bu noktada önlem alınması gerekitğini düşünüyorum.

TEİAŞ röle ayarları sabittir demişsiniz. Neden sabit? Neden parametreler gerektiği gibi yapılmıyor? Parametreler kopyala yapıştır olarak mı yapılıyor? 1MW kurulu gücü bulunan müşterinin feederine ait kesicinin röle ayarı ile 10MW kurulu gücü bulunan müşterinin feeder kesicisinin rölesinin ayar parametreleri aynı mı?

Müşteri kaynaklı üretilen arızanın, geri gelip 34,5kv ortak baraya ulaşmadan yine müşterinin feeder kesicisindeki röle sayesinde açtırma yapılarak engellenecebileğini düşünüyorum. Problem, röle parametre ayarlarının gerekli hassasiyette yapılmaması.
iyi günler.Bu konunun şuanki durumu ne problemin kaynağı belli oldumu?

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri