TEİAŞ şebekesindeki düşük enerji kalitesi

femre

Üye
Merhaba,

Direkt TEİAŞ dağıtım barasından müstakil fider ile enerji alıyoruz. Fakat şebekeden çok sık darbeler geliyor. Voltaj dalgalanmaları, filiker, düşük gerilim 33kv, yüksek geirilim 37.23kv, anlık 0kV gibi....

Bu etkilerden dolayı fabrikamız devre dışı olmakta üretim kaybı yaşamaktayız.

Şebekeyi bozucu bu etkinin komşu fiderlerden geldiğine kanaat getirildi. Defalarca sözlü olarak TEİAŞ trafo merkezi ve Grup Müdürlüğü arandı. Fakat sorun çözülmedi.

TEİAŞ'a karşı yapılabilecek en etkin şikayet veya girişim nereye nasıl yapılmalıdır?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ama merak ettim hangi sehirde calışıyorsun

Balıkesir'de çalışıyorum. Fakat şu var TEİAŞ trafo merkezine gittiğimizde fiderlerin mekanik rölelere sahip olduğunu gördüm. Ben eminim ki röle ayarları da çok sağır bir şekilde ayarlanmıştır.

Bence doğrusu arıza kaynağını oluşturan fidere ait röle derhal kendini açtırmalı ve baraya bozucu etkiyi yansıtmamalıdır.

Neden bu iş ile ilgilenilmiyor bilmiyorum.

ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİ ARZ GÜVENİLİRLİĞİ ve KALİTESİ YÖNETMELİĞİ isimli bir yönetmelik var. Bu yönetmelikte:
Madde 5- TEİAŞ, iletim sistemini ilgili mevzuatta yer alan usul ve esaslara göre planlar ve geliştirir.
İletim sistemi; sistemin normal çalışma koşullarında, santralların azami üretimini sisteme aktarmaları ve sistemdeki birincil veya (N-1) kısıtlılık durumunda, gerilim ve frekansın bu Yönetmelikte ve Elektrik Piyasası Şebeke Yönetmeliği’nde belirlenen limitler içerisinde kalması sağlanarak, iletim tesislerinin termik limitlerin altında yüklenmesini, herhangi bir kullanıcının kaybedilmemesini, sistem kararlılığının bozulmamasını ve sistemin adalara bölünmemesini sağlayacak şekilde planlanır.

TEİAŞ, burada da ifade edilen gerilim ve frekansı limitler içersinde sağlayamıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın FEMRE bahsettiğiniz gerilim değerleri ve ara ara voltajın sıfırlaması sistemi kontrol eden TEİAŞ'ın sorumlu olduğu bir durum.Siz bunu TEİAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ve EPDK ya yazılı bir dilekçe ( e- dilekçe de olur) ile yazın.Söz ile ikazlar sonuç vermez,zararınızıda tazmin edebilirsiniz.Tesisatın eski olması direk arıza sebebi değildir.Bizde EÜAŞ olarak çok eski 34,5 kv çıkış fiderlerimize periyodik bakımlar yaparak 40 yıllık tesisat ile hizmet veriyoruz.

Dağıtım barasındaki gerilim dalgalanmaları , elektrik arz kalite yönetmeliğine göre +-%10'dur. Yani 34.5kV bara gerilimindeki değişim +-3.45kV'a kadar yönetmelik izin vermesine ragmen genelde bu deger +-%5 sınırında tutulmaktadır.
Bilindigi üzere yük sabit olmadıgından dolayı geceki ve puanttaki degerler birbirinden farklı olabilmektir.

Sn Femre ;
sorununuzun iki adet suçlusu var biri TEİAŞ diğeri de dağıtım şirketidir. Bahsetmiş olduğunuz anlık darbeler dağıtım şirketinin fiderlerinden geliyordur. TEİAŞ 'ın bu konuda yapabileceği bişey yoktur. Çünkü dağıtım şirketi röle koordinasyonu yapabilmesi için toprak ve faz arızlarına zaman tanıması gerekmektedir. TEİAŞ röle sistemlerini sürekli denetlemek zorundadır yoksa trafoları yanar..
Gerilim düşük yada fazla olmasının nedeni ise TEAİŞ yük altında trafo kademe ayarı pek yapmak istememektedir. Bu nedenle bizde sıkıntı içindeyiz.talep olmadıkça değiştirmiyorlar.

Sn Femre ;
sorununuzun iki adet suçlusu var biri TEİAŞ diğeri de dağıtım şirketidir. Bahsetmiş olduğunuz anlık darbeler dağıtım şirketinin fiderlerinden geliyordur. TEİAŞ 'ın bu konuda yapabileceği bişey yoktur. Çünkü dağıtım şirketi röle koordinasyonu yapabilmesi için toprak ve faz arızlarına zaman tanıması gerekmektedir. TEİAŞ röle sistemlerini sürekli denetlemek zorundadır yoksa trafoları yanar..
Gerilim düşük yada fazla olmasının nedeni ise TEAİŞ yük altında trafo kademe ayarı pek yapmak istememektedir. Bu nedenle bizde sıkıntı içindeyiz.talep olmadıkça değiştirmiyorlar.

Haklısınız, TEDAŞ fiderlerinden bozucu etkilerin geldiğine eminiz. TEDAŞ kendi içinde selektivite yapmıyorsa TEİAŞ kendi içinde selektivite yapmalı.
Buna ek olarak başkasından gelen harmonikler benim kesicimi açtırıyorsa harmonik üreten vatandaşı TEİAŞ tespit etmeli, önlem almıyorsa enerjisini kesmelidir.

Merhaba;

Aynı şeyi biz de yaşıyoruz. Bir kojenden beslenmemize rağmen üstelik. Şebekedeki sorun paralel çalışmada kojeni çökertebiliyor. Zaten kojen olmasa nasıl çalışılır? Kojen durup, bayramlada şebekeden çalışıldığında sık sık kesintiler oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri