TDS METRE (toplam çözünmüş tuz miktarı) YAPIMI

kuzeylii

Üye
Merhaba, osmos cihazı ile arıttığım suyun kalitesini ölçmek için tds metre yapmak istiyorum. Elimde tds metreye ait bir devre var fakat ingilizce ve sembollerden hiç birsey anlamıyorum. Sadece birkaç kez havya kullanmışlığım var ama oldukçada hevesliyim elektroniğe. Bir şekilde üstesinden geleceğim, yardımlarınız sayesinde. İstanbul da bu parçaları nerden temin edebilirim. Dikkat etmem gereken püf noktlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Devrenin bitmiş halinin fotoğraflarını ekliyorum.

Saygılar.

Ekli dosyalar

• Schematic-Only.jpg
    Schematic-Only.jpg
    80.2 KB · Görüntüleme: 64
  • reading1K-small.jpg
    reading1K-small.jpg
    59.5 KB · Görüntüleme: 45
  • circuitcloserup.jpg
    circuitcloserup.jpg
    48 KB · Görüntüleme: 43
kuzeylii kardeşim,
devreye ait parçaları ( veya muadillerini ) yazıcıoglu veya selanik pasajı gibi elektronik malzemelerin satıldığı yerlerde kolaylıkla bulunabilir.
sembolleri tanımadığına göre malzeme listesi hazırlamak , ölçme ve ayar sırasında daha ileri elektronik bilgisi olan bir arkadaşla birlikte çalışman yapacağın işte çok zaman kazandırır,
devredeki ing. uyarıları mutlaka tercüme ettirip montaj ve ayar esnasında uygulamalısın...
kolaylıklar dilerim..........

kuzeylii kardeşim,
devreye ait parçaları ( veya muadillerini ) yazıcıoglu veya selanik pasajı gibi elektronik malzemelerin satıldığı yerlerde kolaylıkla bulunabilir.
sembolleri tanımadığına göre malzeme listesi hazırlamak , ölçme ve ayar sırasında daha ileri elektronik bilgisi olan bir arkadaşla birlikte çalışman yapacağın işte çok zaman kazandırır,
devredeki ing. uyarıları mutlaka tercüme ettirip montaj ve ayar esnasında uygulamalısın...
kolaylıklar dilerim..........

İlginiz için çok teşekkür ederim, Sayın ht2lgl. Önerilerinize uyacağım. Umarım başarabilirim. Yalnız bir sorum daha var. Fotoğrafta görüldüğü üzere devre yapılıp bir dijital multi metreye bağlanmış. Bu şekilde okuma yapılıyor. Nekdar sağlıklı bir uygulama sizce ?

Saygılar,

ofset ayarlarını düzgün yaparak kalibrasyonunu yartığınız taktirde sorun olmayacagını düşünüyorum. kalibrasyon için eğer baska bir ölçü cihazınız varsa karşılaştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri