Tda 1562 bas amfisi arızası

omaraga42

Üye
Merhabalar arkadaşlar.2+1 el yapımı anfim var.tda 7375 ve tda 1562 den oluşan tda 1524 ile ton kontrolu sağlanan komponent bir sistem.2 yıldır hiçbir sorun etmeden çalıştı.ama durduk yerde arıza verdi.
Bas çıkışından çok az bas veriyor.yani önceden wooferin yanakları ayrılacak gibi oluyordu şimdi ise son sese açmama rağmen hafiften vuruyor.Filtre katında sıkıntı olsa normal sesleri de çalar diye düşünüyorum.Ton kontrol katı çalışıyor yani 7375 in iki çıkışıda çalışıyor ve bas tiz ayarını yapıyorum.
Kondansatörler de dışarıdan bakıldığında şişme akma gibi fiziksel değişiklik yok ama içini bilemem.Büyük ihtimal entegreden gibi görünüyor ancak son seste de olsa hafiften vurması acaba mı dedirtiyor.Malum 1562 nin fiyatı biraz tuzlu emin olduktan sonra alayım diyorum.Devrede yanık gibi fiziksel hiçbir değişiklik yok.Gerekli görürseniz resimlerini de eklerim.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar arkadaşlar.2+1 el yapımı anfim var.tda 7375 ve tda 1562 den oluşan tda 1524 ile ton kontrolu sağlanan komponent bir sistem.2 yıldır hiçbir sorun etmeden çalıştı.ama durduk yerde arıza verdi.
Bas çıkışından çok az bas veriyor.yani önceden wooferin yanakları ayrılacak gibi oluyordu şimdi ise son sese açmama rağmen hafiften vuruyor.Filtre katında sıkıntı olsa normal sesleri de çalar diye düşünüyorum.Ton kontrol katı çalışıyor yani 7375 in iki çıkışıda çalışıyor ve bas tiz ayarını yapıyorum.
Kondansatörler de dışarıdan bakıldığında şişme akma gibi fiziksel değişiklik yok ama içini bilemem.Büyük ihtimal entegreden gibi görünüyor ancak son seste de olsa hafiften vurması acaba mı dedirtiyor.Malum 1562 nin fiyatı biraz tuzlu emin olduktan sonra alayım diyorum.Devrede yanık gibi fiziksel hiçbir değişiklik yok.Gerekli görürseniz resimlerini de eklerim.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

yüksek çözünürlükte bir resim eklerseniz bir bakalım. birde şema olarak pdf tenmi faydalandınız yada başka bir şemamı?

Açık bir şeması yok ben yapmamıştım o zamanlar.Dediğim gibi 2 senedir sorunsuz çalışıyordu.

birkaç problem olabilir sırasıyla bakın.

eğer anfi entegresi haddinden fazla el değmiyecek şekilde ısınmıyorsa muhtemelen bozuk değildir.

1-bas potansiyometresiini değiştirin
2-aktif bas filtre opampını değiştirin
3 baskı devre kartı fr4 olmadığı için dayanıksız duruyor. bir yerlerde çatlak olabilir.kontrol edin
4-tda da lehim temassızlıkları olabilir tazeleyin

bunların dışında bir sorun olduğunu zannetmiyorum.bu işlemler size maliyet çıkartmaz.

kolay gelsin

Teşekkür ederim önerileriniz için.Potlar diğer 7375 in çıkışlarınıda kontrol ettiği için bozuk olmadıklarından eminim.Yani bas potu 7375 in çıkışlarını kontrol edebiliyor sıkıntısı yok.Entegrede ısınma yok.İki tane tl082cn opamp var onların ikisinide değiştirip sonuçları burdan yazarım kısa zamanda.Devreyi kontrol ettim şüphelendiğim yerlerin lehimlerini tazeledim ve yollara ek yaptım.Çatlak göremedim büyüteçle bakarım.İlginiz için sağolun opampları değiştirince sonucu iletirim.

rica ederim önemli değil.

potlar stereo pot ise içinden bir tanesi bozukta olabilir. bozuktn kastım içindeki viper korozyondan temas etmiyor yada yüksek dirençte kalmış olabilir. enson tda yı değiştirmden önce tavsiyem bide bas potunu değiştirin.

Opmapları değiştirdim yine aynı.opamplar sağlam.1562 siparişi verdim.Gelene kadar potların hepsini değiştiririm.Olmazsa büyük ihtimal entegredendir.Teşekkürler.

merhaba istersen sana yardımcı olabilirim 05359337726

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri