tb6560 spindle çalıştırınca eksenler kendi kendine hareket ediyor

Devre hiç bir işe yaramıyor.
Eagle de gcode ler nasıldır işe yarar mı görmek içindi.
Görülüyor ki pad leri tam izole edemiyor.
Ama siensi görevini tam yapıyor.
İnce yolları koparmadan ayırıyor , kenarlarda pürüz bırakmıyor sanırım kalemde kesiyor.

Makinenin parazit yapma gibi bir seçeneği olamaz .
Bizim buralarda parazit yapanların hayat hakkı yoktur kafasına sıkarız. :rolleyes:

sistemdeki nötr ve toprak uçları hiç bir yerde birleşmedigini kontrol edin hocam
birde invertörü 200hz lerde çalıştırıyorsunuz spindele gövdeden ayırın hiç temas etmesin bir de oyle deneyin bakalım ozaman parazit yapacak mı ?
kolay gelsin

Hocam dediğin gibi bir yöntem denedik, spindle CNC den ayırdık elimize aldık titremeler kesildi.

Masaya serbest bırakınca bu sefer bütün eksenlerde parazitlenme oldu.
Biraz daha kurcalayacağım... Hadi hayırlısı

Bu sonuçtan nasıl bir çıkarım yapabiliriz ?

spindle motoru gövdesine toprak hattı bağlı, toprak hattı invertordan geliyor aynı topraklama power supply ve Ana toprak hattından geliyor....veya başka hipotez motoru tezgaha bırakınca motor sargılarındaki hızlı frekans değişimlerinden nasibini alıyor.....anlamadığım step motor rotora bağlı vidadan mı parazit alıyor yoksa TB6560 kontrol kartından mı......kafam karıştı..

2. iş olarak alttaki metali alacağım...

kazımuğur hocam sendeki sistemin resmini paylaşabilir misin ? sorun olmazsa

dostum pano montajına baktım ve kabloların yalıtımlı kablo yap sürücüyüde kartın yanına koymşsun uzaklaştır kısacası kablolar yalıtımlı ve sürücü olabildiğince tb6560 karttan uzaklaştır temiz topraklama şart kablo ve spindle topraklamalarını ayrı topraklama kazığına bağla birleştirme

dostum pano montajına baktım ve kabloların yalıtımlı kablo yap sürücüyüde kartın yanına koymşsun uzaklaştır kısacası kablolar yalıtımlı ve sürücü olabildiğince tb6560 karttan uzaklaştır temiz topraklama şart kablo ve spindle topraklamalarını ayrı topraklama kazığına bağla birleştirme

Yani ayrı bir topraklama hattı mı çekeyim pratikte büyük güçlü cnc lerde tek topraklama ile net sonuç alınıyor, topraklamaları birleştirmemde ne gibi sakınca olur tam anlamadım ?

Tamam kartın invertordan uzaklaşması gerektiğini anladım, yalıtımlı kablo olarak 4x1.5 çokdamarlı hes kablo kullanmamda sorun olur mu ?

olur duşu örgülü sargılı olsun birer ucunu spindleden ayrı toprağa bağla
topraklama leklini linkte verdim CNC makineler neden topraklanmalıdır?
senın başından geçen sorunları bende yaşadım dediklerimi yap sorunların düzeldiğini göreceksin makinam şimdi gayet güzel çalışıyor

A- Bağımsıztopraklama(idealtopraklamasistemi)------bu sistemi yapmam çok zor, makinaya 2. bir toprak levhası veya çubuğundan toprak hattı çekme şansım yok, atölyede her yer beton :( toprak yok, yani istesem yapılır ama çok masraflı olur.

B- Genel Topraklama----bunu biraz aça bilir misin ?

C - Makinenizi asla aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi---- benimki malefes böyle

"Her bir makinenin topraklama iletkeni topraklama terminaline doğrudan bağlanmalıdır"
diyor. Yani ben panodan 2 adet toprak hattı çıkacağım biri spindle diğeri power supply, 2 side panoya değilde ana topraklama hattında birleşecek doğru mu ?

Arkadaşlar yeni gelişmeler oldu;
spindle motordan toprak bağlantısını kesince parazit ortadan kalktı :)

toprak bağlantısız bir iş tabi ki doğru değil ! şimdi ayırma işlemini yapıyorum durumu sizinle paylaşacağım

Son düzenleme:
Arkadaşlar sorunu çözdüm yoğun uğraşlardan sonra elhamdülillah :)

İşin özeti, beni uğraştıran sorunun bazen olup bazen olmaması oldu türlü türlü yöntemler denedim invertoru uzaklaştırdım step motor kablosu ile spindle kablolarını ayırdım alttaki metali aldım olmadı toprağı iptal ettim......neyse

sonunda sorunun kaynağını buldum
sorun LPT kablosu cnc nin gövdesinden parazit aldığını fark ettim dolayısıylada PC den, çözüm olarak sürücülerden ve spindle den faklı yerden besleme aldım, lpt kablosunu cnc den ayırdım çok şükür hallettim.

Teşekkür ederim önerilerinizden dolayı.

sorunu hala cözemediysen benimde bir önerim var o panoda gördüğüm motor kabloları varya onları değiştir chat 6 internet kablosuna benzeyen şaseli haberleşme kabloları var onu bul şaseli olması önemli 8 damarlı kablo etrafında tel sargı oluyor bu kablo çeşidi senin sorunlarını cözer gibi yaşadığın sorun herz den kaynaklanıyor şasesi olmayan kablolardan herz geçişi motorları hareketlendirir birde bunu dene iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri