tavsiyeniz?

oops

Üye
herkese mrb,
Yeni mezunum, Elektrik Mühendisiyim.
Pano montaj ve otomasyon yapan bi firmada çalışıyorum ama bilgilerim çok yetersiz ve tecrübem yok çok zorlanıyorum ,bi kumanda devresinin projesini kağıda bakarak anlatamadığım için teknisyenin birinden azar bile yedim. Bu Mesleği daha tam başlamadan bırakabilrim. Bu yüzden burda tecrübeli mühendis arkadaşların önerileri benim için çok önemli? Sizce ne yapmalıyım ve öğrenmeye nerden başlamalıyım?

eğer mesleğinizi pano ve otomasyon kısmında devam ettirmek istiyorsanız öncelikle en iyi bilmeniz gereken şey otomatik kumanda ve mantığıdır bu olayı çözdükden sonra gerisi gelir otomasyonda bilgilerinizi sürekli güncel tutmak zorundasınız yüzlerce markanın binlerce modeli var hepsini takip etmeniz tabi mümkün değil ama en azından ülkemizde karşınıza çıkacak ürünleri öğrenin bütün bunların dışında sitemizde kumanda konusunda oldukca fazla bilgi,arıza durumları,devreler,anlatımlar mevcut

Hayırlı olsun öncelikle ,
Bende yeni girdim otomasyon işine , araştırıyorum ustalarıma , ustabaşlarıma , basteknısyenlerıme her seyı sormaya çalısıyorum notlar alıyorum ıncelıyorum , kendım bır seyler yapmaya çalısıyorum yapamadıgımda uzmanından yardım alıyorum ve faydasınıda göruyorum sabırla ücretsız mesaıye kal ıs yerınde uygula evıne olmadı eğitim setı yap o sekılde calıs olmadı ıs yerınde yapılan ısı video ya kaydet evde ıncele faydasını gorursun ıse yarıyor.

Allah razı olsun , tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Aynen öyle yaptım kardeşim 3 tane kontaktör ve zaman rölesi temin edip yıdız üçgen calıstırmaya calısıyorum .Keşke diyorum daha önce araştırmaya başlasaydım , belki şimdi yabancılık çekmezdim.

Öncelikle mesleğin hayırlı olsun. sahaya çıktığında yada uygulamaya geçildiğinde dersem daha doğru olur sanırım sendelemeyen arkadaşımız var mıdır bilmem ama bende sendeleyenler arasındaydım. konuyla ilgili hemen amirime danıştım ve tek söylediği fırsatın olursa herşeyi bana sor dedi, eğer yoksam tekniker arkadaşlara sorabilirsin. tekniker arkadaşlara daha az sor demesini daha sonra çok iyi anladım ve hak verdim. olay insanları küçümsemek yada başka bişey değil. çok iyi bilgi paylaşan ve çok yardımcı olan arkadaşlarda oldu ama her insan bir değildir ve mühendis olarak amirin olmanı ve ondan bilgi istemeni çeşitli yerlere çekip yorumlayanlarda olabiliyor.
diğer bir tavsiyemde olabildiğince zamanının çoğunu şimdilik işine ver. mümkünse mesai kal ve seyredip notlar al. akşamlarını haftasonlarını filan en kötü ihtimalle netten bişeyler oku. forumlardan bilgiler almaya çalış. otomasyon konusunda nette çok güzel bilgiler bulabilirsin. uyku saatim ilk zamanlarımda 4-5 saate kadar düşmüştü. çok yoruluyorsun ama bişeyler öğrenmeye başlayınca bir o kadarda zevkli oluyor ve karşındakilerden de olumlu tepkiler alabiliyorsun.
mesleği bırakmaya gelince piyasadaki çoğu meslekten daha eğlenceli bir mesleğimiz var, ileri aşamalarda bunu daha iyi anlayabilirsin. bol şans diliyorum :)

Allah razı olsun , tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Aynen öyle yaptım kardeşim 3 tane kontaktör ve zaman rölesi temin edip yıdız üçgen calıstırmaya calısıyorum .Keşke diyorum daha önce araştırmaya başlasaydım , belki şimdi yabancılık çekmezdim.

Ne demek kardes senden de Allah razı olsun, bende gec basladım ama aradaki açık kısa zamanda kapanır inş.

Hayırlı olsun kardeşim dert etme olay çok basit;
İzah edyim en temelinden;
--Bir işlemi yapmak için şartlar vardır. Atıyorum şu şöyle olursa ve bu böyle olursa veya şurdan şu gelirse bu aktif olur gibi proje okurken olaya böyle yaklaş... (ve, veya en temel iki şarttır iyi öğren)
--
Ayrıca kontaktör ve rölelerin bir bobini birde kontağı vardır... Bunların bobinleri enerjilendiği zaman rölelerin kontakları yer değiştirir yani bonine enerji geldiği zaman normalde açık kontaklar iletime geçer (1 olur), normalde kapalı kontaklar ise açar 0 olur..
--Projelerde röle ve kontaktörlerin bobini bir kutu halinde gösterilir genelde. Bu bobin enerjilendiği zaman röle bir sürü yere kontak verir.. Sen bu durumda şartları takip ederek neyin ne işe yaradığını kolaylıkla bulabilirsin..

Mesleği bırakma, tabii başlarda zorlanacaksın. Ancak sana tavsiyem astlarına bilmediğini çok gösterme, bu zor olabilir ama elinden geldiğince yap. Mümkün olduğunca onları izle, işyerinin dışından birilerine sor imkanın varsa. İşi öğrenmek önemli ancak bilmediğin konuda astlarının seni azarlamasına izin verme, bunun için kırıcı da olmana gerek yok. Sadece mesafeni her zaman koru. Onlara sorduğun sorular sana bilgi kazandırabilir ancak ilerde otoriteni korumanı da engelleyebilir. Bu meslekte devam etmek istiyorsan bu, iş bilgisi kazanmak kadar önemlidir. Zamanla bu saygı çerçevesindeki mesafeli duruşu korumaya alışırsın.

elektron84 ,
Araştırmalara ve uygulamalara daha fazla ağırlık verdim.İnsanların yarattığı stresle değilde, elektriğin kendisiyle uğraşsam sanırım daha sağlıklı ilerlenir .'bişeyler öğrenmeye başlayınca bir o kadarda zevkli oluyor' kısmına kesinlikle katılıyorum .Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun kardeşim dert etme olay çok basit;
İzah edyim en temelinden;
--Bir işlemi yapmak için şartlar vardır. Atıyorum şu şöyle olursa ve bu böyle olursa veya şurdan şu gelirse bu aktif olur gibi proje okurken olaya böyle yaklaş... (ve, veya en temel iki şarttır iyi öğren)
--
Ayrıca kontaktör ve rölelerin bir bobini birde kontağı vardır... Bunların bobinleri enerjilendiği zaman rölelerin kontakları yer değiştirir yani bonine enerji geldiği zaman normalde açık kontaklar iletime geçer (1 olur), normalde kapalı kontaklar ise açar 0 olur..
--Projelerde röle ve kontaktörlerin bobini bir kutu halinde gösterilir genelde. Bu bobin enerjilendiği zaman röle bir sürü yere kontak verir.. Sen bu durumda şartları takip ederek neyin ne işe yaradığını kolaylıkla bulabilirsin..

Çok saolun.Çok net açıklamışsınız.Projeleri anlayabiliyorum ama içerdeki adama nasıl anlatırsın dediklerinde seri konuşmakta sıkıntı çekiyorum.Tavsiyelerinizi not ettim.Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri