Tavan Vantilatörü Elektrik Bağlantısı

Merhaba arkadaşlar elimde 5 kademeli hız anahtarı olan bir tavan vantilatörü var bunun montajını yaparken fazı bu kademe anahtarından geçireceğim fakat faz giriş çıkış gibi bir ayrım var mı veya her iki yuvarlak içine aldığım vidadan da faz girişini yapabilir miyim ?, kimisi sol attaki yerden fazı girmem gerektiğini kimisi de farketmeyeceğini söylüyor :)
ZX8jkk.jpg

Ölçü aletiyle kontrol edin.

Vantilatörhızayar.jpg

Hocam bu attığım resim vantilatörün hız regülatörünün içi. Motorunda faz nötr girişi var sadece, nötrü direk girdim fazı da ters girersem aynı şekilde çalışır mı ? Normalde sol alttaki yuvarlaktan fazı girip 5. kademedeki vidadan çıkış yaptım bunun tersini yaparsam aynı şekilde çalışırmı onu merak etmiştim ölçü aletiyle neresini kontrol edeyim pek anlayamadım :rolleyes:

Hocam bu attığım resim vantilatörün hız regülatörünün içi. Motorunda faz nötr girişi var sadece, nötrü direk girdim fazı da ters girersem aynı şekilde çalışır mı ? Normalde sol alttaki yuvarlaktan fazı girip 5. kademedeki vidadan çıkış yaptım bunun tersini yaparsam aynı şekilde çalışırmı onu merak etmiştim ölçü aletiyle neresini kontrol edeyim pek anlayamadım :rolleyes:

Neticede direnç 220v verip kademe çıkış gerilimini ölçerek kontrolü tamamlarsın. Değişen motora tatbik edilen gerilim ! Motorun yerine ölçü aletinin problarını bağlayıp kademe gerilimlerini ölçeceksin.

Ölçü aleti olmadan bulamayız mı hocam basit bir tavan vantilatörü avizesi yok sadece nötr faz girişi var bir de bu kademe anahtarını yollamışlar yanında konunun yukarılarında nötrü bile girsen alet çalışır yazmışlar benim öğrenmek istediğim aslında prizden çektiğim fazı 0 kademesinin altındaki vidadan girip faz çıkışını da 5. kademedeki vidadan çıkmak doğrumudur. 5. kademe azami güç olduğu için faz çıkışını ordan vermek mantıklı geldi bana, cevaplar için tşk ayrıca.

Ölçü aleti olmadan bulamayız mı hocam basit bir tavan vantilatörü avizesi yok sadece nötr faz girişi var bir de bu kademe anahtarını yollamışlar yanında konunun yukarılarında nötrü bile girsen alet çalışır yazmışlar benim öğrenmek istediğim aslında prizden çektiğim fazı 0 kademesinin altındaki vidadan girip faz çıkışını da 5. kademedeki vidadan çıkmak doğrumudur. 5. kademe azami güç olduğu için faz çıkışını ordan vermek mantıklı geldi bana, cevaplar için tşk ayrıca.

Devreyi görsem ne nereye gidiyor iyice incelesem %100 emin olsam dahi ölçüm yapmadan motoru asla bağlamam. Bu işlerden anlayıp ta evinde 15tl lik ölçü aleti olmayanlarada çok ama çok fena kızıyorum.

Üstat seni yorduk gece gece cevaplar için tşk. O 15 tl dediğin ölçü aletleri 2 gün dayandığından bir işe yaramıyor :) Ben dediğim şekilde elektrik bağlantısını yaparım gayrı, buradan Raks firmasına da tesüflerimi sunuyorum elektrik bağlantından hiç bahsetmemiş kılavuzunda herkeste multimetre var sanıyorlar herhal :)

Üstat seni yorduk gece gece cevaplar için tşk. O 15 tl dediğin ölçü aletleri 2 gün dayandığından bir işe yaramıyor :) Ben dediğim şekilde elektrik bağlantısını yaparım gayrı, buradan Raks firmasına da tesüflerimi sunuyorum elektrik bağlantından hiç bahsetmemiş kılavuzunda herkeste multimetre var sanıyorlar herhal :)

Ayda yılda bir hatır gönül işi arıza tamiri yaparım ona rağmen bende 3 tane ölçü aleti var. Bir tane şuanki fiyatı 15tl'lik olan alet, diğeri entesin seminerinden kazandığım pensampermetre ve son zamanda aldığım Unit UT 61B
En sevdiğim en çok kullandığım o beğenmediğiniz 15tl'lik üründür uzun senelerdir(en az 15 sene) görevini hakkıyla yerine getirmektedir.
Reosta mantığında düşünün ölçü aletinin kademeleri gibi her kademede farklı direnç giriyor devreye. Deneme yanılma (yamulma) metodundan başka çareniz yok görünüyor :)

dikkatli kullanınca 10 yılı geçebiliyor ilkini 3,5TL'ye almıştım...

Arkadaşlar herkese soruyla alakalı cevaplarından ötürü teşekkür ediyorum. Ürünüm raks pf 56 stx, firma montaj videosu çekmiş lakin sen yapma servis çağır videosu gibi geldi bana. Ürünü kullanan varsa kademe anahtarının bağlantı şeklini paylaşırsa sevinirim videoda adam plastik kapağı bile ters takıyor:)

Videoda herşey gelişigüzel monte edilmiş dekoratif kapakları bile ters takmışlar bu anahtarın dış plastiğini bile ters takıyorlar kaldı ki elektrik bağlanısını da sallamasyon takmış olabilirler :)

Sn @vav1en paylaştığınız videonun altındaki yorumları okuyun MG G rumuzlu şahıs izahatte bulunmuş. Başka biriside uygulamayı o şekilde yaptım teşekkür ederim demiş. Sonuçta 2 uç var tıpkı adi anahtar bağlantısı gibi.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri