Tasarruflu ampül mü normal ampül mü?

Sayın [MENTION=1045]YAVUZ[/MENTION]58 emeklemeden koşmayalım istersen. Elektronikte biraz yol almamız lazım. Basitten zora doğru. Yoksa ledler bizde unutulmayacak yaralar bırakabilir...:eek:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
PAtlama olmaz led yanar keser o kadar. Trafosuz Led Aydınlatma Led Lamba
Akım Sınırlamalı 230v LED ampul (Flux Ledli) Türkçe kayaklar daartmaya başladı bunları inceleyin bilhassa yorumları yabancı kaynaklara da bakın da okuyun o kadar korkulacak tarafı yok çinlilerin gece lambası sattıkları da şarzlı fener veya 220 v ledli lambaları da aynı sistem, akım sınırlamalı yapmanız önceliklw sizin yani bütçeniz için daha faydalı olur sonra da lambanın ömrü açısından :) Hadi başlayın da meyveleri yyelim resimleri bekliyoruz ;)

Sayın [MENTION=83845]by lent[/MENTION] ustam hayırlı akşamlar. Bugün 2 bozuk tasarruflu ampülden 1 tane sağlam çıkarabildim. Yardımların için çok ama çok teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar ustam...

PAtlama olmaz led yanar keser o kadar. Trafosuz Led Aydınlatma Led Lamba
Akım Sınırlamalı 230v LED ampul (Flux Ledli) Türkçe kayaklar daartmaya başladı bunları inceleyin bilhassa yorumları yabancı kaynaklara da bakın da okuyun o kadar korkulacak tarafı yok çinlilerin gece lambası sattıkları da şarzlı fener veya 220 v ledli lambaları da aynı sistem, akım sınırlamalı yapmanız önceliklw sizin yani bütçeniz için daha faydalı olur sonra da lambanın ömrü açısından :) Hadi başlayın da meyveleri yyelim resimleri bekliyoruz ;)
cep telefonu şarz aletiyle yaktım 30 saniye sonra
şarj bozuldu 20 led vardı bozulmasaydı her duy un içine bir telefon şarj olayı çözmüştüm;)

Direnç kullanmadın di mi, 21 nolu mesajımda eklemişim LED hesaplayıcısı - LED zincirlerinde akım sınırlayıcı direnç hesaplama tel şrazını volt değerlerini gireydin ya, hala aydınlanırdın :) neyse önemli olan ders çıkarmak hataları tekrar etmemek.
hocam direnç kullanmadım direk şarjı bağladım ledler fazla oldu galiba şarj aletini kullanmıyordum zaten
şarjın volt degeri silinmiş tahminim 5v 0.15a dır verdiğiniz linkten hesaplama yapmadım bir yerden direnç bulursam yada kapasitör öyle yapacağım hesaplamayı karaköyde varmıdır acaba önce kaç led kullanmam lazım onu bulmam lazım tasaruflu ampule yerleştrip
ışık değerine bakayım 20 led çok oldu 10 yada 15 led yeterli sanırım

Led hesaplama basit; besleme voltajı "-" led voltajı "/ " 0,02(power ledler hariç bu standart değerdir) "=" bize takmak için uygun direnç değerini verir. V(bslm)-V(led)*0,02=R(ohm) Ohm değeri 4 haneli ise 1000 bölün Kohm cinsinden değeri rahat okursunuz 1200=1.2K, 4700=4.7K, 5 haneli 10 000, 6 heneli 100 000 7 ise 1 000 000 sanırım anladınız tabi bu kadar büyük olunca KO değil MO diye adlandırılır 1 500 000=1,5M.
Ledler renklerine göre farklı voltaj tüketirler :
kırmızı: 1,8v
sarı, yeşil: 2,2v
mavi, beyaz : 3.3v (power ledler hariç tümü max. 20mA dayanır bu yüzden formulde bu değeri kulanırız bu akımı aşan ledler kısa zamanda bozulur)
Yalnız dirençler istisnalar hariç genelde standart değerlerde satılır 1-2-3.3-4.7-5-5.6-6.8-8.2-9.1 ve katları (x10, x100 ...) elde ettiğimiz direnç değeri bu rakamlara hagisi yakınsa o direnci kullanırız, birde 2 direnci seri bağlayıp o değer dirence daha yakın değer elde edebiliriz. Not yanlış bilgi vermem halinde özür dilerim diğer arkadaşların yorum ve katkılarını takip edin ;).
Şayet trafosuz güç kaynağı yapmak isteyip kond hesaplamayı merak denlere kaynak Capacitor Power Supply Circuit

Merhabalar... Bugün 26 watt tasarruflu ampülün elektronik devresini 18 watt florasana monte ettim. Mutfağa taktım. Hanım çok beğendi.:) Işık daha canlı ve aydınlık...Saygılarımı sunuyorum ustalarım...

Merhabalar... Bugün 26 watt tasarruflu ampülün elektronik devresini 18 watt florasana monte ettim. Mutfağa taktım. Hanım çok beğendi.:) Işık daha canlı ve aydınlık...Saygılarımı sunuyorum ustalarım...
hocam bunun artısı ne
simit florasan mı taktınız uzun florasan mı bence uzun ömürlü ve tasarruflu istersen led aydınlatmaya geçmelisiniz yarın inşaallah yeni led alayım denemeye başlayayım başarılı olursam paylaşacağım sizde resim yükleseydiniz keşke

Son düzenleme:
hocam bunun artısı ne
simit florasan mı taktınız uzun florasan mı bence uzun ömürlü ve tasarruflu istersen led aydınlatmaya geçmelisiniz yarın inşaallah yeni led alayım denemeye başlayayım başarılı olursam paylaşacağım sizde resim yükleseydiniz keşke

2. sayfada videosu var. Bozuk tasarruflu ampülün devresini değerlendirip florasan lamba yakmak. Ben yaptım çok memnunum. Florasan 18 watt kullandığım tasarruflunun devresi 26 watt. Işık verimi daha iyi. Hem de florasanı 2 T Lye aldım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri