Tasarladigim devreyi size sunuyorum

WattMan

Üye
herkese merhaba , tecrübeli büyüklerimden bilgi almak istiyorum, hobi amaclı 18650 diye isimlendirilen sarj edilebilir pilleri doldurmak için kararlı bir devre hazırlamak istiyorum, en çok takıldığım yerlerden biri sarj voltajı 4 volta geldiğinde dolduğunu gösteren ledi kararlı bir şekilde yanmasını sağlamaktı. opamp ile karşılaştırma özelliğini kullandığımda led kesin şekilde yanmayarak voltaj arttıkça netlesiyordu
bende hem karşılaştırıcı hemde schmitt tetikleme kombinasyonuyla bu sorunu kaldırdım ( en azından smilatorde öyle) siz tecrübeli büyüklerime sunarak Sizce bir hata varmı gerçek hayatta calisirmi bilginizi almak istiyorum

devre falstad link https://tinyurl.com/yxu4qsjd

basit bir komparatör yapmışsın.
sağdaki 3 transistöre ve diğer malzemelere gerek yoktu. şöyleki.
340 ohm iptal. 900 ohm yerine 100 ohm ve ledi yine 100 ohm a seri tak.
devrede şimit tetikleme kullanılmamış.
şimit tetikleme için ledin + ucu ile 1k - 4k birleşimi arasına 220k tak.

basit bir komparatör yapmışsın.
sağdaki 3 transistöre ve diğer malzemelere gerek yoktu. şöyleki.
340 ohm iptal. 900 ohm yerine 100 ohm ve ledi yine 100 ohm a seri tak.
devrede şimit tetikleme kullanılmamış.
şimit tetikleme için ledin + ucu ile 1k - 4k birleşimi arasına 220k tak.
Çok teşekkürler ustam , lakin hatalisam özür diliyerek devrenin en sağ tarafındaki transistörler sayesinde ledim tam aktif yanıyor, bir nevi emiterleri ortak direnç e bağlı ve komparatör görevi görüyor tek farki beyzi kollektör e bağlı diğer türlü o 3 transistörü attığımda komparatörden tek transistöre yaptığımdam komparatordeki voltaj esitlendiginde hafiften led yanıyor, özür diliyerek devreyi tarif ettiğiniz gibi değiştirip atabilirmisiniz adresi.

yaklaşık 2 sene önce transistörle ilgili soruma cevap verdiniz ve sayenizde transistörü öğrendim ve hala öğretiyorsunuz o yüzden hocam diyorum :) teşekkürler.

comp.png

r6 direncini değiştirerek histerizis voltajını değiştirebilirsin.
ltspice asc dosyası ekte.

Ekli dosyalar

• comp.png
    comp.png
    99.3 KB · Görüntüleme: 9
  • comp.asc
    1.8 KB · Görüntüleme: 1
Amacımız 4 volta geldiği zaman ışığı yakmaktı.

Kesmez arkadaşımızın gösterdiği devrede 4 voltta ışık sönüyor, 3.7 voltun altında ışık yanıyor.

bjtsoru.png

Sadece giriş sinyalini biraz değiştirdim.
bjtsoru2.png

Bir de bu tür bir devreyi pil doldurmak için kullanacaksak tahminen bellek özelliği olan bir devre elemanına ihtiyacımız var.

Örneğin pilin gerilimi 4 volta geldiğinde kırmızı ışık yanacak ve devreye verilen enerjiyi kesecek.

hepinize çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri