Tasarım yapıp prototip üretebilecek birini nasıl bulurum?

Bir Rind

Üye
Arkadaşlar merhaba, bir hobi projem var. Akıllı ev sistemi gibi düşünülebilir. Bu kapsamda birkaç tip cihaza ihtiyacım var. Web, servisler, cihazların yazılımı gibi konularda ilerliyorum.
Donanım konusunu da modüller kullanıyorum delikli plaket üstünde. Örneğin 220v dönüştürücü için modül, işlemci için arduino modülü, esp modülü gibi.
Artık modelleri aradan çıkartıp doğrudan pcb üzerinden bu işlemleri yapabilmek için tasarım ve prototip desteğine ihtiyacım var.
Birkaç tip cihaz planlıyorum, temel olarak ihtiyaçlar şöyle:
1. 220v to 5v besleme bölümü
2. 2 AAA pil to 5v besleme bölümü
3. Atmega328 ya da 168’den birkaç IO( bunlara sensör ya da buton takılacak, ya da bunlardan röle çekilecek, led yakılacak)
4. Esp8266 ve birkaç IO
5. Esp ve atmega için rf bağlantısı(modül belli)
Bunların kombinasyonları şeklinde birkaç model cihaz.

Bu konuda ücreti mukabilinde tasarımı yapacak, pcb örnekleri çıkartıp prototip olarak cihazlar üretebilecek birisini nasıl bulurum?
Bu arada öğrenci felan da olabilir, ben de elektronik mühendisiyim ama yazılım sebebi ile vakit ayıramıyorum, yönlendiririm. Hobi projesi olduğu için çok bir bütçem de yok zaten.

...
1. 220v to 5v besleme bölümü
Bunu tasarlamayacaksın hehalde ki zaten hazır çizimler var ama
hem bunun malzemelerini tedarik etmek sıkıntı olur hemde hazır birşey kullanmak daha ucuzs gelir.
Kısaca devreye bir usb soketi koyup
telefon şarj aleti kullanılır.

2. 2 AAA pil to 5v besleme bölümü
5V roleler için mi?
İşlemci 3V ile çalıştırılıp veya 3V çalışacak bir mcu seçip devam edilmesi daha uygun.

Pili step up ile yüksektmektense 3 adet pil kullanıp gerilimş düşürmek daha iyi olur.
piller 1.1V veya 1V civarina düştüğünde zaten neredeyse tüm kapasitesi kullanılmış olur,
Şarjlı pil kullanmak isteyende olabilir onlar zaten 1.2V.
Bu durumda 3 pil kullanmak daha kolay olur.
Bunun yerine lipo pilde kullanılabilir TP4056 gibi hazır şarj entegreleride kullanılabilir.

3. Atmega328 ya da 168’den birkaç IO( bunlara sensör ya da buton takılacak, ya da bunlardan röle çekilecek, led yakılacak)
Role uzun müddet çekili kalacaksa pille çalışmada pil ömrü çok kısa olabilir, başka çözümler düşünülebilir.
Atmega değilde Stm32 de düşünebilirsin
Arduino ide sini kullanıyorsan Stm kullanman çok bir değişiklik istemez.

4. Esp8266 ve birkaç IO
Esp uzun müddet wifi gönderim yapacaksa pil sıkıntı olabilir,
bu kısımda durum nedir?

5. Esp ve atmega için rf bağlantısı(modül belli)
Bunların kombinasyonları şeklinde birkaç model cihaz.
...

Pcb boyutu önemli mi?
Kutu olarak ne düşünüyorsun?

Bunu tasarlamayacaksın hehalde ki zaten hazır çizimler var ama
hem bunun malzemelerini tedarik etmek sıkıntı olur hemde hazır birşey kullanmak daha ucuzs gelir.
Kısaca devreye bir usb soketi koyup
telefon şarj aleti kullanılır.

5V roleler için mi?
İşlemci 3V ile çalıştırılıp veya 3V çalışacak bir mcu seçip devam edilmesi daha uygun.

Pili step up ile yüksektmektense 3 adet pil kullanıp gerilimş düşürmek daha iyi olur.
piller 1.1V veya 1V civarina düştüğünde zaten neredeyse tüm kapasitesi kullanılmış olur,
Şarjlı pil kullanmak isteyende olabilir onlar zaten 1.2V.
Bu durumda 3 pil kullanmak daha kolay olur.
Bunun yerine lipo pilde kullanılabilir TP4056 gibi hazır şarj entegreleride kullanılabilir.

Role uzun müddet çekili kalacaksa pille çalışmada pil ömrü çok kısa olabilir, başka çözümler düşünülebilir.
Atmega değilde Stm32 de düşünebilirsin
Arduino ide sini kullanıyorsan Stm kullanman çok bir değişiklik istemez.

Esp uzun müddet wifi gönderim yapacaksa pil sıkıntı olabilir,
bu kısımda durum nedir?

Pcb boyutu önemli mi?
Kutu olarak ne düşünüyorsun?

Hocam merhaba,

Yeni bir tasarım olmasına elbette gerek yok. Ben de ACDC converter modül kullanıyorum şu anda delikli plakette fakat PCB'si ile kutusu ile özel bir ürün olsun, içini açtığımızda 3-5 parça modülün, arduinonun birleştirilmiş hali olmasın istemiyorum. Vaktim olsa kendim tasarlayacağım fakat yazılım sebebi ile hem vaktim yok, hem biraz paslanmış durumdayım.

ESP ya da röle kullanılan yerlerde pil olmayacak. Manyetik sensör, sıcaklık sensörü gibi tamamen bağımsız şekilde çalışabilecek ürünler pilli olacak. 3.3V'de işimi görebilir, dediğiniz gibi 3 pile çıkarabilir miyim bakmak lazım. Lipo kullanmak istemiyorum, pille aylarca çalışabilecek bir ürün olacak çünkü.

Altınkaya'nın elektronik kutularını kullanmayı düşünüyorumi başka da bir alternatifim yok bildiğim kadarıyla?
Büyük kutular değil, mümkün mertebe küçük parçalar olsun istiyorum. Bu sebeple PCB boyutu önemli oluyor. İnsanların alıp evlerinde lambalarına, camlarına takabilecekleri kadar küçük olmalı ürün. O konuda da birkaç kutu örneği var elimde, çizimleri de mevcut zaten. PCB çizimi esnasında bakmak gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri