tarihi eser radyo tamiri

Olcumu dogru yaptiginizi umuyorum.

Asagida resimde tam ortada SESTTK yazan yerin orasi nedir anlayamadim. Orada bir parca vardida patladimi orada bir kopukmu var bilemedim.

R3 un alti C5 in sagi.

Kontrol edilecek bir nokta ses dugmesinin uzerinde on off anahtari var. Anahtar voltaji geciriyormu anahtara 9 volt geliyormu bakmak gerekiyor.

Bir diger test noktasi pilleri cikarip pil kutbu eksi ile entegre gnd ucu arasinda kisa devre olcumu , sonrasinda pil arti ucu ile entegrenin vcc ucu kisa devre kontrolu yapmak hngi hatta kopuk var bilmemizi saglayacak.

Screenshot_20190130-212723.png

Benim gozler seçmiyor olacagindan cokta umitli degilim ama bi ihtimal diye

Asagida resimde tam ortada SESTTK yazan yerin orasi nedir anlayamadim. Orada bir parca vardida patladimi orada bir kopukmu var bilemedim.

R3 un alti C5 in sagi.

Kontrol edilecek bir nokta ses dugmesinin uzerinde on off anahtari var. Anahtar voltaji geciriyormu anahtara 9 volt geliyormu bakmak gerekiyor.

Bir diger test noktasi pilleri cikarip pil kutbu eksi ile entegre gnd ucu arasinda kisa devre olcumu , sonrasinda pil arti ucu ile entegrenin vcc ucu kisa devre kontrolu yapmak hngi hatta kopuk var bilmemizi saglayacak.

Ekli dosyayı görüntüle 51504
Serkan_48 arkadaşın bahsettiği bölgenin arkasında büyük ihtimal kulaklık jak'i var diye tahmin ediyorum.
Baskı devrenin arka kısmının fotoğrafı atilırsa daha sağlıklı yorum yapılabilir.

R3 altındaki boşluk doğasında var arkasında led var. anahtarı ölçtüm anahtar açıkken iki ucu arasında 5,50 volt geliyor.

R3 un alti C5 in sagi.

Ekli dosyayı görüntüle 51504
pilleri çıkartıp kısa devre denemesi yaptım ancak iki ucuda(eksi ve artı) denedim ikisi ötmedi yani kopuk mu var.

Ekli dosyalar

• photo_2019-01-31_10-21-39.jpg
    photo_2019-01-31_10-21-39.jpg
    139.6 KB · Görüntüleme: 10
  • photo_2019-01-31_10-21-10.jpg
    photo_2019-01-31_10-21-10.jpg
    143.2 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Merhaba. Bir transistörlü radyo, asıl çalışma voltajının 3-4 volt üstünde veya 2 katıyla da çalışır, ancak zaman içinde I=V/R'ye göre örneğin transistörleri fazla akım çekip bozulabilir. Yalnız besleme katındaki depo (rezervuar) kondansatörünü değil, radyodaki tüm elektrolitiklerin 9 voltun altında veya 16 voltun üzerinde olup olmadığına da bakın. 6 adet pille çalıştığı kesinse 9 voltluk bir radyo devresidir.

16 volt elektrolitik kondansatör 9-12 volttaki besleme katı (redresör devresi) çıkışına filtre ve çıkıştaki voltajı dengelemek amaçlı konulmuştur, regüleli değilse eğer çıkışı olan 12 volt boştayken 16 volt civarlarına kadar yükselir, asıl besleme çıkışının 1.414 katı olarak, bu normaldir. Ama radyo çalışıp yükteyken 16 değil yine 12 voltta çalışır. Yani elektrolitik kondansatörü 16 volt olduğuna göre bu radyoyu çalıştırma (besleme) voltajı 12 veya 9 volt DC olabilir, ama 12'den daha yükseği elektrolitik kondansatörün voltaj seçimine göre (adaptörüyle çalışırken) olamaz zaten. 6 adet kuru pille çalışıyorsa 9 volt, 8 adediyle çalışıyorsa 12 voltluk bir pil beslemesi vardır. Kolay gelsin.
usta bayadır forumada giremedim 16 volt kendi güç kartını bağlayınca radyo bir süre sonra duman attı hiç bakmadım bile parçasını bulamam diye zaten çok ta anlamıyorum keşke 12 v adaptörle çalıştırmaya devam etseydim sırf orjinalliği bozulmasın diye radyoyu yaktık

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,910
Son üye
citythunder

Yeni konular

Geri