tarihi eser radyo tamiri

Entegreli ise entegresi, transistörlü ise transistörleri hasar görüp bozulmuştur. Çünkü normalde uygulanacak voltajın 2.5 katından fazlasını uygulayıp vermişsiniz. Bu durumda elektrikteki ohm kanununa göre (I=V/R'ye göre) koruyucu dirençlerle veya diğer başka elemanlarla hesaplanmış ve sınırlanmış olan transistör veya entegrelerden çok aşırı akımlar geçerek her iki durumda da bu transistörlerin (Entegre ise onun içindekilerin) hasarına neden olur. Çocuk yaşlarda bir merakla (zarar geleceği endişesini taşımadan) 3 voltla çalışan 2 kalem pilli standart markalı küçük bir transistörlü radyoya 9 voltu uygulayıp verdikten sonra içindeki transistörlerini bozarak radyocuya tamiri için vermiştim. Radyonun tek bir entegresi varsa kuvvetle muhtemel bu zarar görmüştür. Ayni etiket değerlisiyle bunu değiştirip takarsanız radyonuz yine çalışabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
yüksek olasılıkla transistörlü ve o transistörleri bulamaz üzerine soğuk su içer artık.

Büyük ihtimal Hoparlörun önündeki ses çıkış transistorleri yanmistir.

photo_2019-01-30_14-11-18.jpg

yukarıda gönderdiğim benim radyonun kartı ve transistörlü sanırım, bu radyo yüksek voltajdan dolayı siyah entegrenin altındaki kahverengi donanım (transistör sanırım) arızalanmış olabilir mi diyorsunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekli dosyayı görüntüle 51494

yukarıda gönderdiğim benim radyonun kartı ve transistörlü sanırım, bu radyo yüksek voltajdan dolayı siyah entegrenin altındaki kahverengi donanım (transistör sanırım) arızalanmış olabilir mi diyorsunuz.

Smd kapasitor ve smd entegre sizin radyonuz baya yeni nesil bir radyo.

Oradaki entegrenin adini bize yazarmisiniz birde giris voltajini verdiginiz yerdeki kondansatörün degeri nedir yazabilirmisiniz?

Buyuk ihtimal entegreniz arizalanmis gibi duruyor cok fazla aktif parca yok cunku.

Smd kapasitor ve smd entegre sizin radyonuz baya yeni nesil bir radyo.

Oradaki entegrenin adini bize yazarmisiniz birde giris voltajini verdiginiz yerdeki kondansatörün degeri nedir yazabilirmisiniz?

Buyuk ihtimal entegreniz arizalanmis gibi duruyor cok fazla aktif parca yok cunku.
CD1619CB Bunu sordunuz galiba
kondansatörün değeri de c1 olan 624 c2(M), c3 olan da 16v yazıyor üstlerinde

Moderatör tarafında düzenlendi:
CD1619CB Bunu sordunuz galiba

kondansatörün değeri de c1 olan 624 c2(M), c3 olan da 16v yazıyor üstlerinde

Entegrenin datasheet sayfasina gore 9 volt ile maksimum beslenebiliyor. Fazla detay verilmemis.

Sizin yada elektronikten anlayan bir arkadasiniz var ise yapabileceginiz besleme olcumunu yapiniz. Entegrenin 26. Bacqgi vcc ve 28. Bacagi gnd ucudur. Pil yada 9 volt adaptor ile besleyiniz ve bu iki bacakta voltaj varmi bakiniz.

Voltaj var ise adaptorle uyguladiginiz 19 volt bu entegreyi malesef yakmis demektir. Biraz arastirdim ama nette satan bir sayfa bulamadım bir sayfada var ama satici hic urun satmamis sakat gorunuyor.

Screenshot_20190130-143506.png

Entegrenin datasheet sayfasina gore 9 volt ile maksimum beslenebiliyor. Fazla detay verilmemis.

Sizin yada elektronikten anlayan bir arkadasiniz var ise yapabileceginiz besleme olcumunu yapiniz. Entegrenin 26. Bacqgi vcc ve 28. Bacagi gnd ucudur. Pil yada 9 volt adaptor ile besleyiniz ve bu iki bacakta voltaj varmi bakiniz.

Voltaj var ise adaptorle uyguladiginiz 19 volt bu entegreyi malesef yakmis demektir. Biraz arastirdim ama nette satan bir sayfa bulamadım bir sayfada var ama satici hic urun satmamis sakat gorunuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 51495
26 ve 28 bacaklara baktım voltaj 0 acaba arızayı nasıl tespit edebilirim
26 ve 28 bacaklara baktım voltaj 0 acaba arızayı nasıl tespit edebilirim
diğer taraftan ölçtüğümde yani 1 ve 3 cü bacakları 0,05 voltaj çıkıyor

Son düzenleme:
kızartmışsın çakma sony entegresini onu yapana göndermen gerek yenisi kadar tutar onu gitar anfisi yap kartı sök pot işe yarar ona göre devre bulup yap.

Kartın diğer tarafının fotoğrafını da gonderebilirmisiniz?.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri