tarihi eser radyo tamiri

yawuz58

Üye
arkadaşlar merhaba biri çok eski bir radyo verdi bozuk diye çöpe atacaklarmış işene yarar diye bende eski radyolara ilgim var radyo düşmüş sanırım bir yerde kırık vardı neyse ben buna 12 volt verdim çalışıyor kendi güç kartını ölçtüm 16 volt veriyor alet pil ile de çalışıyor 6 adet kartın yanında kondansatör yada ona benzer birşey var çok eski olduğu için yeni kondansatörlere benzemiyor lehimler kopmuş önceden birisi uğraşmış kondansatör pil yuvasına mı bağlıdır güç kartınamı
123.jpgP_20180820_134248_1_p.jpg

Son düzenleme:
Güç katına bağlıdır, pile bağlı olmasının bir faydası yok.
Gerilim dalgalanmalarında dalgalanmayı (ripple) önleyecek etki yapar.
Tabi çok başka bir amaç içinde kullanılmış olabilir ama sanmıyorum.

Güç katına bağlıdır, pile bağlı olmasının bir faydası yok.
Gerilim dalgalanmalarında dalgalanmayı (ripple) önleyecek etki yapar.
Tabi çok başka bir amaç içinde kullanılmış olabilir ama sanmıyorum.
Teşekkür ederim nasıl bağlanacağı konusunda yardıma ihtiyacım var, en alttaki kaplamalı kablo kondasatörün eksi- ucuna yetişiyor sanırım oraya bağlanıyor kondasatörden çııkış nereye bağlanacak bir fikrim yok birde güç kartındaki mavi kondansatörün orada bir kablo yeri var onunla güç kartındaki sigortanın oradaki kablo yu ölçtüm 16 volt veriyor

Devreyi fotolardan incelemek zor,
sigorta ile gnd 16V görüyorsan bağla kondansatörü oraya,
zaten bağlamasanda çalışacak,
çalışıyorsa kurcalama bırak,
yoksa yaşlı bu, ölü sayılır fazla yıkamaya gelmez.

Tarihi değil.
Tarihi yada antika değeri olanların pcb kartı dahi olmaz.
Sanırım lambalı bile değil.
Bu devirde hasarsız dışı yeni bazı lambalılar bile 1000 tl altında.
Antikalar daha değişik olurlar.
Bu en tahmini 1980 lı yılların yapısı.

Tarihi değil.
Tarihi yada antika değeri olanların pcb kartı dahi olmaz.
Sanırım lambalı bile değil.
Bu devirde hasarsız dışı yeni bazı lambalılar bile 1000 tl altında.
Antikalar daha değişik olurlar.
Bu en tahmini 1980 lı yılların yapısı.
ben öylesine tarihi eser dedim zaten pcb üzerinde 80 benzeyen yazı gördüm tam okunmuyor ben eski tip radyoları seviyorum tamiri zor işte pekte anlamıyorum zaten pilsiz 12v adaptörle çalışıyor ama kendi orijinal güç kartı ve pil ile çalıştırabilirsem iyi olur

Devreyi fotolardan incelemek zor,
sigorta ile GND 16V görüyorsan bağla kondansatörü oraya,
zaten bağlamasanda çalışacak,
çalışıyorsa kurcalama bırak,
yoksa yaşlı bu, ölü sayılır fazla yıkamaya gelmez.
usta detaylı resim yüklerim bir ara şimdi bayram telaşı var 12v adaptör ile çalışıyor ama kendi güç kartı ile çalıştırabilirsem iyi olur

ac serisi germanyum transistör genellikle bu yılların radyolarında kullanıldı.
Şimdi bunları bulmak, lambalıların lamba yedeğini bulmaktan zor.
İşiniz sanırım sadece güç kısmında.
Size kolaylıklar ve iyi bayramlar diliyorum. 73

Merhaba. Bir transistörlü radyo, asıl çalışma voltajının 3-4 volt üstünde veya 2 katıyla da çalışır, ancak zaman içinde I=V/R'ye göre örneğin transistörleri fazla akım çekip bozulabilir. Yalnız besleme katındaki depo (rezervuar) kondansatörünü değil, radyodaki tüm elektrolitiklerin 9 voltun altında veya 16 voltun üzerinde olup olmadığına da bakın. 6 adet pille çalıştığı kesinse 9 voltluk bir radyo devresidir.

16 volt elektrolitik kondansatör 9-12 volttaki besleme katı (redresör devresi) çıkışına filtre ve çıkıştaki voltajı dengelemek amaçlı konulmuştur, regüleli değilse eğer çıkışı olan 12 volt boştayken 16 volt civarlarına kadar yükselir, asıl besleme çıkışının 1.414 katı olarak, bu normaldir. Ama radyo çalışıp yükteyken 16 değil yine 12 voltta çalışır. Yani elektrolitik kondansatörü 16 volt olduğuna göre bu radyoyu çalıştırma (besleme) voltajı 12 veya 9 volt DC olabilir, ama 12'den daha yükseği elektrolitik kondansatörün voltaj seçimine göre (adaptörüyle çalışırken) olamaz zaten. 6 adet kuru pille çalışıyorsa 9 volt, 8 adediyle çalışıyorsa 12 voltluk bir pil beslemesi vardır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
forumu takip ediyorum benimde yukarıdaki konuya benzer bir sorunum oldu 9 volt ile çalışan radyom var hem pille çalışıyor hem elektrikle ancak adaptör bozuk olduğu için ben farklı adoptörler (leptop adaptörü) kullandım 24 voltluk ancak çalışmadı şimdi pille de çalışmıyor. Acaba ben ne yaptım şimdi ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri