Tanktaki su miktarı ölçümü

Arkadaşlar 110cm yarı çapında 400cm uzunluğundaki yatık tanktaki sıvı miktarını 4-20mA seviye
şamandırası ile ölçmem gerekiyor.Bu ölçümü doğru bir şekilde yapmam için yol gösterecek veya daha
önce bu uyğulamayı yapmış arkadaşlardan destek bekliyorum.(tank 100cm ye kadar doluyor).İlğilenen
arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

sıvı olcumlerınde tankın seklı onemsız dır.sadeec e yukseklık ve olculecek sıvının yogunlugunu bılmek olcum ıcın yeterlıdır.1 mbar 1 cm e esıttır.eger 400 cm olceceksen olculecek sıvınn yogunlugu 1 e yakınsa sana 400 mbar lık herhangı bır sevıye transmıterı ısını gorur.abb satron fısher endress hauser gıbı herhangı bır trasnmıter kullanabılırsın .sadece range yanı olcum skalanı 400 mbar olacak sekılde ısteyeceksın .bu kadar bneım yayınladıgındokumanlarada ayrıntı olmaası lazım.kolay gelsınnnnnn

Evet muso arkadaş ğüzel bir açıklama ile konuyu cvplamış bence

ama arkadaşlar 400cm yatık tank diyor.yükseklik o zaman 110 cm yarı çap dolayısı ile 220cm olmuyormu.

Tankin ortasina 1 tane ultrasonİk sensÖr koyarak bu İŞİ Çok basİt bİr Şekİlde ÖlÇebİlİrsİn.
mesafeye gÖre yaklaŞik 1...5mm gibi bir hassasiyetle ölçüm yapabilirsiniz...

fiyatlarıda 250€ civarındadır...

Tankta ölçüm için (transmiter ve ultrasonik sensör kullanamam) basınç ve sıcaklık var(3 bar ve 140 derece).Tankın dışında seviye ölçüm için seviye kontrol cihazı var ve içinde top var bu mıknatıslı
.Buna yapışık seviye ölçen 4-20mA çıkış veren cıhaz var sistem bu ve değişemez.
Sn muso anlattığınız bu sistem içinde geçerlimi?
İlğilenen ve fikrini yazan arkadaşlara teşekkürler..

Zaten tankdaki su seviyesini analog sinyale çevirmişsin. Şimdi analog sinyali seviyeye çevirmelisin. Bunun için analog inputlu bir PLC ve Operatör paneli mevcutsa kullanabilirisn. Ya da proses kontrol cihazına ihtiyacın olacak. EMKO nun böyle bir ürünü var fiyatı da 100-150 YTL arasında ekteki linte bulabilirisn. Ben de bu amaç için basınç transmitter ile tank seviye ölçümünde kullanmayı düşünüyordum. Fakat başka bir tankdan Ultrasonic dispalyli bir sensör söküp onu bağladık. Bu EMKO nun cihazı 4-20 mA i 0-9999 arasına scale yapıyor. Sende bunu seviyeye orantılarsın. Örneğin tank seviyesi 0 iken 4 mA yani 0 ham değer geldiyse bunu seviye 0
Daha sonra 400 cm iken 15 ma geldi diyeli buda karşılığı 6800 olduğunu düşünürsek bunuda 400 cm dersen
Aradaki değerleri kendi hesaplayaıp displayde gösterecektir. Ucuz birde çözüm olur. Ben fiyatını duyunca şaşırmıştım.
http://www.emkoelektronik.com.tr/content.asp?ID=3.11.15.143

Arkadaşlar herhalde derdimi anlatamadım.Tankı yatık varil gibi düşünün varile su aldım 3cm-5cm-10cm
50cm-100cm gibi 100de doldu diyelim.sıfırda 0mA-100de 12mA diyelim:Şimdi 12 mA 1 ton farzedelim
800 -700-300-150 litrede okuyacagım sinyal liner olmayacaktır sanırım işte sizden istediğim formul olarak bunu nasıl yaparım:Teşekkurler

Seviye ile hacim arasındaki ilişki lineer olarak düşünmüştüm. Uygulama bu şekilde ise sadece analog girişli PLC ile halledilebilir. Seviye hacim arasındaki ilişkiyi formül haline getireceksin. Bunu ekran olarak göstermek için operatör paneli gerekli buda bayağı pahalı bir çözüm olacaktır. Bunun dışında bir çözüm ben bilmiyorum . Eğer bilen arkadaşlar var ise öğrenirsek çok güzel olur.

Sn.isikotomasyon üstad sanırım basettiğiniz makina tekstil de boyahane kısmında kullanılan HT,..jiger tarzı bir makina sanırım bunlar için kullanılan sensörler genelde suya gönderilen basınçın geri yansıması ile ölçüm yaparlar.(1metre küp suya 1bar basınç uygulanınca geriye 0,98bar olarak döner) marka olarak ve isim olarak bu sensörler nasıl tabir ediliyordu aklımda değil. Ama bu makinalarda kullanılan kontrol sistemleri genelde Eliar ya da Emmos marka proses cihazlarları ile yapılmakta, tabi bunların farklı serileri mevcut. PLC ile yaptınız ya da yapmayı düşünürseniz bu oldukca zor bir uygulama olabilir.(ilgili cihazları ya da başlıkları araştırırsanız sanırım detaylı bilgi bulunabilir)

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri