tank seviye hesaplama

cakir

Üye
8 metre yüksekliğindeki içi su dalou bir tankın 0...10 volt basınç sensörü yardımıyla % seviyesini hesaplamam gerekiyor. Fakat programda nasıl bir hesap yapmam gerkiyor, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Tankın sadece yüksekliğini vermişsin tank keç m. küp su alıyor. ilk önce tankın hacmini hesaplamalısın daha sonra tankın alt noktasında cm kareye düşen basıncı hesaplanacak buna göre basınç transmiterinin hangi aralıkta olması gerektiği seçilecek. Ondan sonrası basit bir hesaplamayla bitecek.

suyun özgül ağırlı 1 olduğu için çarpanın 1 ve 8 metre demişşin transmiterin ölçüm aralığı ne yazarsan yardımcı olurum sanırım

arkadaşım,
su her 1metrede 100 milibar basınç yapar çapla alakası yoktur
trasmiteri taktın yerden itibaren yukarıya doğru 8 metre varsa 800 milibarlık basınç alabilirsin .
benim tavsiyem %20 fazlası yada suyun yükselebileceği en üst noktaya göre bir transmiter seç. su 8 metreden ykarıya çıkarsa % 100 üzerinde değer görürsün ölçüm aralığını geçerse hata verir

vika marka 0-1 barlık basınç transmitteri al. sonrada tankın hacmini hesapla plc de formülle yerine koy sonrada değişkeni ekranda göster bu kadar basit

Merhaba
Bu hesabın hacmle bir alakası yok. Tamamen havuzun yüksekliği ilgili arkadaşın dediği gibi su için 1 metrede 100mbar. Yani 10 m 1 bar eder hesabı buna göre yap.

0-1barlık sensör alırsan Havuz tam dolu olduğunda 8m = 8v çıkış verir

hacimine görmek istiyorsa hacimini hesaplayıp formülle yerine koy demek istedim. yoksa sadece seviye izlemek isterse tabiki hacim hesaplamaya gerek yok.

bence hiç uğraşmadan vega radar sensör al hesap yapmadan seviyeyi analog değerle izle.

Bbu konunun çözümü nedir anlayamadım herkes öyle şeyler yazmışki bir birini tutan yok hiç, ben sadece tanktaki suyun % olarak seviyesini görmek istiyorum bunun içinde elimde 0...1 bar 0...10 volt tankın tabanına koyacağım basınç sensörüm var. tankın yukseklığı de 8 metre. benim öğrenmek istediğim sadece nasıl bir hesap yapmam gerikiyor..

Zaten millette sana anlatmaya çalışıyor ama senin hiç bir şey bilmediğini biz bilemezdikki.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri