Tanımlanamayan Manyetik Alan

Arıza garip gibi gelebilir. Gerçekte arıza garip değil, olması gerekenleri gösteriyor. Bu tip arızalarda su tesisatının ulaştığı bütün ünitelerde bağlı elektrikli cihazların nötr ve toprak bağlantılarını kontrol edin. Muhakkak nötr ve toprak bağlantılarından biri veya birkaçı yanlış bağlanmıştır. Yani toprak teli cihazdaki nötr'e, nötr teli cihazdaki toprak'a yanlışlıkla bağlanmıştır. "Kontrol ettik, doğru bağlantılı" demeyin bir daha kontrol edin. Yine aynı tesisatı bilginiz dışında toprak olarak kullanan birisi olabilir. Bütün tesisatı kontrol edin. "Bu kontroller zor! Daha pratik bir şey söyle" diyorsan şu kontrolü yap; Eline analog bir AVO-metre al, AC 2,5 veya 5 veya 10V kademesine ayarla. Probun bir ucunu soğutma grubundaki nötr'e değdir. Diğer probu toprak teline değdir. Herşey normal ise bu anda AC 2.5V okuyacaksın. AC 2.5V'dan fazla okursan toprak telin yetersiz demektir. (Güçlü makinaların kullanıldığı tesisatlarda AC80V bile okudum.Makinanın gövdesine dokunanı çarpar. Ortam ıslaksa öbür tarafa bile götürür). Okuduğun değer 0(sıfır) ise yukarıda bahsettiğim kontrolleri hatayı buluncaya kadar yap. Okuduğun değer AC2,5V ise toprağa değdirdiğin probu soğutma grubu üzerinde boyasız elektriği iletebilen herhangi bir metal veya bakır boruya değdir. AVO-metre 0(sıfır) gösteriyorsa yukarıdaki kontrolleri hatayı buluncaya kadar yap. Eğer AVO-metre AC 2.5V gösteriyorsa arızayı sevdim. İlginç gibi...Sonuçtan haber verirsen sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
m-usta-fa ' Alıntı:
sayın Gezer77
Yanlış anlamayın benim forumdaki amacım,bilmediğimi öğrenmek,bildiğimi aktarmak.Onun için ısrarla devam ediyorum.Bir kastım yok.
Sizin anlattığınız durumda şöyle olurdu.Tankın gövdesi çelikmiş ya,muhtemelen suyun direncinden daha az bir dirence sahiptir.Sahip olmasa bile,toprak sonuçta tanka bağlı.Kaçak ta tankta.Böyle bir durumda,tankın dışı ısınmalı.Ama o yüzey o kadar büyük ki,onu ısıtmak mümkün değil.Bir başka ihtimal de tankın topraklandığı o dirençli yer.Devrede kim ısınır?Direnç ısınır.Tankın toprakla birleştiği yerde iletim kötüyse ve direnç varsa o kısım ısınır.O kadar büyük tankı da o derece ısıtması mümkün değil kanaatindeyim.bu arada 15 volt deyip geçmemek lazım.Ben pil ile elimi yaktım.
mustafa hocam ben kesınlıkle kasıt aramıyorum bana ılgınc gelen herseyın sıstemın topraklamasının duzeltılmesınden sonra sıstemde bu olayın bıcakla kesılmıs gıbı yok olması sımdı oradan cıkarak yorum yapmaya calısıyorum ayrıca toprakla tank arasında bır dırenc meydena geldıgını kı tankın kendısının tamamen dırenc oldugunu dusunuyorum ben aslında
topraklama yok yada ıyı degıl ayakların topraga degdıgı yerde ıyı degıl vede tank ıle toprak arasında dırenc olusmus vede tanka bır sekılde ulacan kacak akım tankın rezıztans olarak kullanabılır dıye dusunmekten kendımı alakoyamıyorum

abuzettin20 ' Alıntı:
alfa romeo ' Alıntı:
ben cihazın baz istasyonlarına yakın olup olmadıgına takıldım
kimse bu konuya deginmemiş

Bende havalar neden sıcak diye düşünüp duruyordum :D etrafta o kadar baz istasyonu ve cep telefonu varken. Bundan sonra ısıtma işlerinde ceb telefonumu kullanmaya karar verdim. :D

Hayırlı işler
abuzettin 20 bey kardeş ben önce konu başlıgına baktım sonra senin gibi ilgi alanımdaki yaklaşımlarımı yaptım transducer karar sızlıgını göz önüne aldım (selonoyidlerin acılıp kapanması) gibi suyun ısınmasına takacak bir konu ortada kalmamıştı cünkü arkadaş topraklamasını yeniliyerek isınma problemini çözdügünü ifade etmiş o konu kapanmış varsaydım .kendimin meraketigi konu manyetik alanların sistem üstündeki etkisi. ama siz katılım yapan hiç tanımadıgınız bir üyeye onur kırıcı alaycı bir tavırla yaklaştınız, sorulan soruya yanıt verme zorunlugunuz yoktu direk şahsımı hedef aldıgınız için sizi takıntılarınızla baş başa bırakarak üyeligimi kapatıyorum gerekli tepkinin site yöneticileri tarafından verilecegini umuyorum tüm sitede benle paylaşım yapan herkezden bu yazı için özür dilerim

Sn.alfa romeo burada ben şahsa ya da şahsiyete yönelik tepki göstermem. çünki kimseyi şahsi olarak tanımıyorum. burada ortaya atılan fikirlere, görüşlere,... tepkimi gösteririm. Elektrik şahıs ya da şahsiyetlere göre davranmaz elektrik kendi kurallarına göre davranır. Burda alınmanızı ya da kırılmanızı gerektiren bir durum yok. Ortaya attığınız bir idda var karşısındada bunu çürüten ve rakamsal bir sonuç isteyen ikinci bir iddaa var hepsi bundan ibaret.

benim konuya dahil oldugum noktaya kadar tekrar okuyun konu bitmiş zaten dikkatlice okursanız anlarsınız .saplandıgınız konu sizi fazla heyecalandırmış olayın plc arıza boyutunu göremenize sebebiyet vermiş konunun bitmiş oldugunu bile fak etmemişsin .konunun bitmiş olmasından istifade ederek konu başlıgı ile bagıntılı oldugunu düşündügüm sorumu sordum siteyi takip eden hiç kimse sizin tepkinizi vermedi sizi ilgilendirmiyorsa atlamanıza gerekte yoktu yani bende (beyaz eşya ) da verdiginiz komik vede teknik olmayan sacma cevabınıza aynı veya daha agır müdaheledemi bulunsaydım o konudaki bilgilerinizin zayıflıgı sizin zaten bu konuyuda kolay kolay anlamayacagınızı izlemini yaratıyor . gezer 77 benim bakış açımı vede sizin yanlışınızı dile getirmiş ama siz konuyu pişkinlikle degiştirmek istemişsiniz cevap olarak yazdıklarınızda ...benim bir iddiam olmadı bir sorum oldu iyi okuyun!!! tümsite sakinlerine sordum sana degil konu başlıgına bakarak manyeik rözanans üzerine konuyu devam ettirmekti düşüncem ama takıntılı bir abuzettin 20 ile bu diyalogu yaşayacagımı hiçde düşünmedim bak arkadaş ona buna sazan olabilirsin ama iş teknik birkonu ise sen bilmiyorsan sus ki ögrenmek isteyen dogruları ögrensin terbiyesizligi degil (SÖZ GÜMÜŞ İSE SÜKÜT ALTINDIR) .............

evet ben susuyorum
sıra sizde seviyenizi göstermek için daha çok konuşun ki seviyenizi hatta seviyesizliğinizi anlayalım. şu değerli bilgilerinizi üstü kapalı tutmak yerine dökün ortalığada birazıda bize nasib olsun.

basettiğin iddaalara ispat göster delil göster kardeşim. bir bildiğin varsa bunu rakamlarla mantık çerçevesinde anlat ki anlayabilelim. yoksa peynirde çok gemide

sıstemdekı mevcut kompresor sıfır mı ? yanı eger tamirli veya kullanılmıs kompresor ıse belkı basınc pleytlerı ve/veya yatagı zarar gordugunden motorun donus hattına sıcak gaz gonderıyor dıyebılırdım. ama sizin yazdıgınızda sıstemı calıstırmadık dedınız bu konuda kesınlıkle emınmıyız ? diğer bi olay sistemde chilleri zaten ısınan suyu soğutmak için kullanıyorsan sıstem calısmadıgı durumda mutlaka biryerde calısan bir makına dolasım suyu ısı kazandırıyor olabılır. aslında komedı gıbı ama bu sekılde tarıf ettıgın arıza ıcın herseyı yazmak anormal gorulmese gerek :) esprısı bı yana cıhaz hakkında detaylı bılgı verırsen sevınırım

sn.aquavadis
bahsettiğin arıza gerçekten çok ilginç. yalnız bu arızaya yorum yapmak için yerinde inceleme yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.sakıncası yoksa , yerinizde Ankara veya yakının da ise arızayı yerinde görmek isterim.başarılar.
iletişim için: ******************

Moderatör tarafında düzenlendi:
Heralde çözüm bulunamadı. Çok ilginç bir konu başlığı.
Bana kalırsa chiller cihazının kendisi arızalı, özellikle kontrol kartında problem olabilir.
Siz Soğutma programı seçsenizde cihaz başka bir işlevi seçebilir.

Cihazın Isıtma modu yok derseniz o zaman gaz akışında bir bypass durumu söz konusu olabilir. Saygılar.

Tankın üzerinden veya yakınlarından YG hattı geçiyorsa bu da adım gerilimi (biliyorsunuz sadece insanlarda olmaz) nedeniyle su içinde ciddi gerilim yükselmesine neden olabilir. Toprağa akan akım nedeniyle de su ısınıyor olabilir.

Ne dersiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri