Tam Kontrollü Tristörlü Doğrultma Devresinde Tristör Tetikleme

Akdeniz31

Üye
Herkese Merhaba,

Tristör kullanarak tek faz tam kontrollü doğrultucu devresini yapıyorum. Daha öncesinde TLP ile mosfet sürmüştüm fakat Tristör tetiklemede kullanacağım optokuplörün nasıl kullanılacağını anlayamadım. Matlab üzerinden doğrultucunun simulasyonunu yaptım.
Netten Tristör için optokuplörün nasıl kullanıldığına baktığımda MOC3031 ve PC817 optokuplörleri kullanılmış. Bunların hangisinin kullanılabileceği ve sıfır nokta takibinin neden yapıldığı ve yapılması gerektiği hakkında yardımcı olur musunuz ?

Ekte nette bulduğum bir devre var. Sıfır nokta takip kısmını almadan çizdim. Böyle mi kullanılıyor?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

.
WhatsApp Image 2020-05-06 at 16.53.17.jpeg

Sağ üstteki arama motorunu kullanın, anahtar kelime "sıfır geçiş" "zero cross" ;).

şema doğru. ateşleme için sıfır geçiş noktasını tespit edip sıfır geçişten sonra 0-10msn bekleyip tristörün ateşlemesini yapabilirsiniz. 2k direnç çok küçük 100 ohm gibi daha uygun olur.
not: moc3031 zero cros muş.. tristör ateşleme için uygun değil non zere cross tip kullanmalısınız.
https://www.farnell.com/datasheets/301912.pdf

Son düzenleme:
şema doğru. ateşleme için sıfır geçiş noktasını tespit edip sıfır geçişten sonra 0-10msn bekleyip tristörün ateşlemesini yapabilirsiniz. 2k direnç çok küçük 100 ohm gibi daha uygun olur.
not: moc3031 zero cros muş.. tristör ateşleme için uygun değil non zere cross tip kullanmalısınız.
https://www.farnell.com/datasheets/301912.pdf
Cevabınız için teşekkür ederim. Hocam dc sinyal ile sürülebilir mi ?

Sağ üstteki arama motorunu kullanın, anahtar kelime "sıfır geçiş" "zero cross" ;).
Cevabınız için teşekkür ederim. Konuyu ödev bölümüne taşımışsınız ama ödev değil. Tristör ile ilk kez çalışıyorum. bazı şeyler tam olarak oturmuyor. Buradaki bilgili insanlardan yardım almaya çalışıyorum.

Doğrudur yaşınız da uygun sorular da ... Kendinizi doğru ifade edemeyisiniz de bunda rol oynadı.

İlk mesajda ne kadar ayrıntı verirseniz o kadar doğru ve kısa zamanda cevaplara ulaşırsınız ama DC de sıfır geçiş ne alaka ve semadaki AC?

Doğrudur yaşınız da uygun sorular da ... Kendinizi doğru ifade edemeyisiniz de bunda rol oynadı.

İlk mesajda ne kadar ayrıntı verirseniz o kadar doğru ve kısa zamanda cevaplara ulaşırsınız ama DC de sıfır geçiş ne alaka ve semadaki AC?
Kusura bakmayın tam ifade edemedim. Bir projeyle uğraşıyorum. AC gerilimi tristörle kontrollü doğrultmam lazım. Matlab üzerinden pll kullanarak kontrollü doğrultucuyu simule ettim. Bunu devreye dökmede sıkıntı yaşadım. Direk doğrultucu üzerinde değil de basit olarak tristörü sürmeyi anlamaya çalışıyorum. Sıfır geçişin ne olduğu hakkında biraz bilgi edindim ama mikroişlemci ile uygulanması biraz kafa karıştırıcı

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim. Hocam dc sinyal ile sürülebilir mi ?

Cevabınız için teşekkür ederim. Konuyu ödev bölümüne taşımışsınız ama ödev değil. Tristör ile ilk kez çalışıyorum. bazı şeyler tam olarak oturmuyor. Buradaki bilgili insanlardan yardım almaya çalışıyorum.
dc sinyal ile sürmekten kastınızı anlayamadın. pwm yazan yere taabili dc sinyal uygulayacaksınız. 15ma ile seri sınırlama direnci atmayı unutmayın.
tristör /triac driveri non zero cross tip yapın.
driverin diyotundan 15ma geçirdiğinizde tristör ateşlenir. tristör tek yönde iletime geçer tiyak gibi 2 yönde iletime geçmez.

zero cross ve pwm olması şemada yanlış olmuş.
buradaki tristör doğrultmasındaki asıl amaç sinusun tepe değerlerinde ateşleme yapmak. yani zero dan sonra 5ms sonra ateşlemek. zaten full alternans tetikleyince tristor diyot gibi davranacak. zero dan sonra hic gecikme yapmadan ateşlenirse bi sonraki zero ya kadar iletimde kalıp diyot gibi davranıp bağlantı şekline göre olan polarizasyona göre o alternansı full geçirecek. tristörlü doğrultma daha çok çıkışa bağlı kapasitörün inrush akımını engellemek ve soft start amaçlı kullanılır. 3 faz 6 nokta tristör doğrultma videolarını izleyin youtube da çok açıklayıcı animasyonlu videolar var (özellikle hintli ler :D güzel anlatıyor. )

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Yönlendirmeniz ve araştırmam ile bir çok şeyi anladım. Sıfır geçiş dedektör devresini karşılaştırıcı ve optokuplör ile yapılmış devreler gördüm. Hangisini uygulamam daha iyi olur. Ek1deki şemada yanlış olan bir şey var mı? Karşılaştırıcının girişindeki D2 ve D3 diyodunun görevi tam olarak nedir. karşılaştırıcı çıkışındaki mikroişlemci tarafından okunan değer ile gecikme süresini 0-10ms aralığında mı değiştirmem gerekiyor?
Ek2'de optokuplör ile yapılmış sıfır geçiş dedektörü var. Bu devrede yanlış olan eksik olan bir şey var mı?
Ayrıca sıfır geçiş dedektöründen alınan sinyalin süresini nasıl sayabilirim?
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Ek1:
8155899f-8174-4ece-9815-a126de7a9a4c.jpg

Ek2
90d82851-6d0a-4cd9-809e-6358149d3f2a.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye