Tam Köprü Doğrultucu ve Kapasitor Hakkında

  • Konbuyu başlatan bguvenee
  • Başlangıç tarihi

bguvenee

Üye
Aklıma takılan bir konu var.Kapasitör şarj olduğu bölümde AC davranışı deşarj olduğu bölümde DC gibi davranış mı gösteriyor.
Yani peak noktaya ulaştıktan diyotlar kapanıyor.Kapasitör üzerinde gerilim olmayınca DC gibi boşalmaya başlıyor diye düşünüyorum acaba doğru mu düşünüyorum.

Ekran Alıntısı.PNG
 

by lent

Yönetici
Sayfa aşağısındaki benzer konulara göz attınız mı, smps şeması var mı elinizde çıkış gücü nedir, yoksa her parçayı mı soracaksınız? Lütfen arama yapınız.
 

kesmez

Profesyonel Üye
kapasitör şarz olurken üzerindeki gerilim ac besleme gibi görünür. deşarz olurken yük akımına bağlı olarak kapasitör deşarz gerilimi şeklinde olur.
 
  • Beğen
Tepkiler: bguvenee

binbaşı

Onursal Üye
Evet, DC'den AC'ye dalgalı doğru akım şeklinde kondansatör kutuplarına doğrultulup gelirken, akımın AC'den DC'ye gelen üst tepe noktalarıyla 1.414 kat daha yüksek gerilimle kapasitörleri uçları tam boşta iken şarj edebildiğini düşünürken söylediğiniz bu durum çok yanlış değildir. Burada 1.414 kat artırlımış bir voltajla bu kapasitörü şarj ederken tpkı AC 'deki max. akım (tepe akımlar) gibi davranılarak bu kapasitörü 1.414 kat artırılmış voltajla şarj edebilmiş oluyor. Tam şarjdan sonra kapasitör köprü diyottan akım alan bir almaç (kaynak) değil, iki kutbu bir dış iletkenle birleştirildiğinde anlık akımlar veren (süper kapasitörlerde ise pil gibi daha uzun sürelerle akım verebilen) geçici bir üretece dönüşmüş oluyor. Boşalırken kesiinlikle DC akım gibi davaranıp (şarj/deşarj garfiğine bağlı kalarak) boşalmış oluyor, buarad ise AC davranışı olmuyor, bu tespit de doğrudur. Kolay gelsin.
 
  • Beğen
Tepkiler: bguvenee

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
113,965
Mesajlar
802,047
Kullanıcılar
417,866
Son üye
kamber_ceylan

Yeni konular

Üst