Tam Köprü Doğrultucu ve Filtre Kapasitörü Hakkında

bguvenee

Üye
Merhaba,

Aklıma kurcalayan bir soruyu dile getirmek istedim.Falstad kullanarak doğrultma devresi ve yumuşatma kapasitörünü ayarladım.
Kırmızı ile çizilmiş olan yerde gerilimin hala köprü diyotun çıkışı gibi pozitif alternansda dalgalanmasını görüyorum.Ama direncin üzerindeki voltaj sabit olarak gözükmekte.Kapasitörün bu bu kırmızı ile çizilmiş yerde sabit gerilim oluşturması gerekmiyor mu?
tam çözümleyemedim.Neyi yanlış anlıyorum.Yardımcı olabilcek var mı?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    27.3 KB · Görüntüleme: 22
Merhaba,

Aklıma kurcalayan bir soruyu dile getirmek istedim.Falstad kullanarak doğrultma devresi ve yumuşatma kapasitörünü ayarladım.
Kırmızı ile çizilmiş olan yerde gerilimin hala köprü diyotun çıkışı gibi pozitif alternansda dalgalanmasını görüyorum.Ama direncin üzerindeki voltaj sabit olarak gözükmekte.Kapasitörün bu bu kırmızı ile çizilmiş yerde sabit gerilim oluşturması gerekmiyor mu?
tam çözümleyemedim.Neyi yanlış anlıyorum.Yardımcı olabilcek var mı?
kardeş gnd koy direncin ve kapasitenin birleştiği yere. Ayrıca sarı renk girişten çekilen akımı gösteriyor doğru. Direncin üzerindeki de doğru. Kapasiten büyük olursa o kadar çok sabit gerilim alırsın. Küçük olursa voltage ripple artar.

Dedğini yaptım düzeldi nasıl oldu anlamadım.
Gerçekte böyle bir şey olmaz galiba similasyonla ilgili bir durum mu?

Oradaki sığacı 5uF, 50uF ve 100uF olarak değiştirerek dene.

Pratik olarak dalgalanmanın azalması için 100uF ve üstü sığaç kullanabilirsin.

Dedğini yaptım düzeldi nasıl oldu anlamadım.
Gerçekte böyle bir şey olmaz galiba similasyonla ilgili bir durum mu?
Kardeş sen referans koymassan devreye kafasına göre referans alır gerilimin buna "floating voltage" denir. Gerçektede orayı referance yani ground yapman gerekir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri