tali panolarda giriş sigortası

ezmoce

Üye
arkadaşlar tali panolara sacede kaçak akım koyup onlara sigorta bağlamak yeterli midir. yoksa kaçak akım rölesinden önce sigorta (3p 10 kA) koymak gerekir mi (gerekir se nede ni nedir)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tali panolarda Kolon Sigortası - KAR -Linye sigortası konulması Koruma Selektivite açısından uygun olandır.

KAR Aşırı Akım koruması amaçlı değildir...
Tali panolarda ana kesici olarak kullanılamaz...

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    34.6 KB · Görüntüleme: 42
  • 1.jpg
    1.jpg
    52.3 KB · Görüntüleme: 30
Anliyorum yalniz kafama takilan asiri akimda kakr sonraki sigortalar is gormuyor mu

Anliyorum yalniz kafama takilan asiri akimda kakr sonraki sigortalar is gormuyor mu
şöyle anlatayım
tali pano girişine kaçak akım koruma rölesi ile beraber 20A sigorta koydun
ve bu 4 çıkış olsun her biri 4A çeksin
bu durumda 4x4=16 Amper çekilir
ilerde aynı tali panosuna 4A lik ilave ihtiyaç olduğunda sigorta devreyi açacaktır.
ancak kaçak akım koruması ile beraber giriş sigortası koymamışsanız fazla akım devreyi açmadığı gibi kolon hattının ısınmasına ve aşınmasına zemin hazırlayacaktır.

dağıtım panosunda o kabloyu koruyacak sigorta var zaten sigorta kutusunda olmasına gerek var mı?Sigorta kutusuna da koyarsak hattın hem başında hem sonunda sigorta oluyor.hattın başında sigorta(kabloyu aşırı akıma ve kısa devreye karşı korumak için) w-otomat kutusuna da kaçak akım(elektriği kesmek ve kaçak akım için) olsa neden yetmiyor?

hattın sonundaki tali pano giriş sigortası yüke göre seçilir
hattın başındaki ana pano çıkışındaki kabloyu koruyan sigorta ise kablonun taşıyacağı maksimum akıma göre seçilir.
fazla akımdan dolayı sigorta atarsa ana pano çıkışındaki sigorta atacaktır.
ve her defasında ana pano tali pano arasında mekik dokumak zorunda kalırsınız. ve arızanın kablodan mı yoksa fazla akımdan mı kaynaklandığını çözmeniz zaman alır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri